FOMO Hastalığının Eşiğinde Olan 2 Burç!

“Şimdi bu da nereden çıktı?” dediğini duyar gibiyiz. Söyleyelim, elindeki o dikdörtgen kutudan! Malum Instagram’ı, Youtube’i aldı başını gidiyor. Yeni yeni sektörler, meslekler ortaya çıkıyor. Televizyon, gazete, dergi gibi yayın araçları sanıyoruz son demlerini yaşıyor. Burçlar artık habere ulaşmak için sadece Google amcasının yardımını alıyor. Faturalar internet üzerinden ödeniyor. “Karşılıklı iki lafın belini kırmak” deyimi tarihe karışırken internet, bütün gezegeni ele geçiriyor. Tabii bunu tek başına değil arkasına aldığı koskoca 7 milyarlık nüfusla başarıyor. Yani senin anlayacağın kimsenin bu durumdan şikayet ettiği olmuyor. Fakat durum günden güne kontrolden çıkarak daha kötü bir hal alıyor. O yüzden kendine önce şu birkaç soruyu sorman gerekiyor:

Her iki üç dakikada bir nedensiz bir şekilde eline telefon alıyor musun? Yaptığın paylaşımın az beğeni alması seni mutsuz ediyor mu? Haber kaynağı olarak ajanslarda daha çok Twitter’a mı güvenmeye başladın? Bütün hayatını elindeki küçük cihaza mı sığdırmaya çalışıyorsun? Icloud’un silindiğinde dünyan başına mı yıkılıyor? Uyanır uyanmaz ilk yaptığın şey Instagram’a, Facebook’a bakmak mı? O zaman kulübe hoş geldin! Hemen İkizler ve Kova burcunun arkasına geçebilirsin!

Tehlikenin adı FOMO! Yani fear of missing out! Yani gelişmeleri kaçırma korkusu! Yani sosyal medya bağımlılığının bir başka adı. Kurbanları ise İkizler ve Kova burcu. Bu iki arkadaşın ilk ortak özelliği, ikisinin de hava grubundan olması. Merakları, değişime ve yeniliğe açık tarafları, teknolojiye yatkınlıkları ve rasyonel zekaları! Kova da İkizler de her şeyden haberdar olmak ister, internetle ilgili bütün gelişmeleri önce onlar takip eder. Hızlı düşündükleri için bilgiye anında ulaşmak isterler. Hal böyle olunca FOMO hastalığının kucağına balıklama atlayarak düşerler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.