Firdevs Yöreoğlu’ndan Burcuna Özel Hayat Tavsiyeleri

Türk televizyonlarının görüp görebileceği en unutulmaz karakterlerden biriydi o. Tüm asaletiyle arzı endam etmekten çekinmez, lüks tutkusundan ödün vermez, erkekler peşinde pervane olsa dahi aşkını kimselere sezdirmez, yakınlarının aptallık etmesine ise katiyen müsaade etmez… Evet, aklından geçen o isimden söz ediyoruz. Melih Bey takımının kraliçesi Firdevs Yöreoğlu’ndan! İğneleyici sözlerinin yanında etkileyici hayat tavsiyeleri ile kızlarına akıl veren Firdevs Hanım’dan hepimizin öğreneceği çok şey var. Yeter ki burcuna has tavsiyeyi aklından çıkarma.

Koç, Sakin Ol!

Koçların fevri davranışlarını bilmeyen yok. Tepeleri atmaya görsün ne söylenenleri duyar kulağı ne de karşısındakini görür gözü. Sular durulup, ortam sakinleştiğinde ise ayıkla ayıklayabilirsen pirincin taşını! Firdevs Yöreoğlu tansiyonu yükselen ortamlarda önce rakibinin gözlerinin içine bakar. Kim bilir o restleşmelerin, meydan okumaların altında neler neler yatar? Sakin olup, yanlış bir adım atmamak önemli. Lafın altında kalmayacağım derken dünyan başına yıkılmasın sonra!

Boğa, Alışverişe Çık!

Boğalar hayatlarında huzura büyük önem verir. Kendilerini içinden çıkılması güç ortamlara sokmaktan, keyiflerini bozacak maceralara atılmaktan ya da başkalarına kendileri hakkında laf vermekten her zaman imtina eder. Yüklü meblağları kasada bıraktıkları alışverişlerinden evlerine döndüklerinde içleri biraz olsun cız etse de çok da üzülmeye değmez sonuçta. Firdevs Hanım’ın da dediği gibi pahalı alışverişler huzurunun sigortası. Bırak insanlar sadece mücevherlerini konuşsun…

İkizler, İradene Hâkim Ol!

İkizler için herhangi bir şeye karar vermek öyle kolay değil. Güç bela verdiği kararları uzun süre sürdürebilmekse hiç değil. Zaten yolundan dönmemenin ya da değişime kapalı olmanın nesi övünülecek bir şey Allah aşkına? Aksine, gerektiğinde her şeyi bırakıp yeni bir yola girebilmek cesaret işi başlı başına. Haksız değilsin. Sadece yeni adımlar atarken biraz daha düşünmelisin. Firdevs Yöreoğlu’nun tahammül edemediği bir şey varsa o da iradesiz insanlar ve mantıksız kararlar! Önce teslim olduğun kişilere bakmalı, kendi gücünü tartmalı ve nasıl bir tehlikeyi göze aldığının farkına varmalısın.

Yengeç, En Azından İkinci Çocuk İçin Sabret!

Sevdiği insanla birlikte olmanın, sıcacık bir yuva kurmanın ve mutlu bir aile olmanın hasretiyle yanıp tutuşan Yengeçler için anne ya da baba olabilmek fazlasıyla değerli. Firdevs Yöreoğlu’nun da ilk çocuklara karşı ilgisi belli. Çocuk evliliğin garantisi, hayat sigortası adeta. Ama abartmamak gerek, tabii. İlk çocuğun doğumunun ardından gelen yeni çocuklar için biraz daha beklemeli. Yoksa herkes yeni çocuğunun sağlığına kadeh kaldırırken o yeni kreş projen hayırlı olsun diyebilir, bizden söylemesi.

Aslan, Aptallık Etme!

Aslanlar yer aldıkları her ortamın tartışmasız starları. Boşuna değil boyuyla posuyla, giyimiyle kuşamıyla, hayat dolu enerjisi ve hoş sohbetiyle herkesin ona imrenmesi. Doğal karizman kadar kendi çabanın da tabloda etkisi büyük tabii. O yüzden biri tarafından eleştirildiğinde sinirlerin geriliyor ya. İnan hiç gerek yok buna. Niye muhatap oluyorsun ki onlarla, kim onlar? Firdevs Hanım’ın dediği gibi her zaman kim olduğunu hatırla ve kat’a aptallık etme! Biri seni sevmiyorum dese bile “Hiç umurumda değil, yoluma çıkma yeter” de geç.

Başak, Karamsarlığa Ortak Olma!

Her şeyin kusursuz olmasına verdikleri büyük önemle Başakların en küçük aksiliklere bile tahammülü yok. Onlar bir sorun çıkmasın diye her şeyi bu kadar ince ayrıntısına kadar planlıyorlar zaten. Sonra olup biten hataları gün yüzüne çıkardığında “Bir şeyi beğenmiyor” deniyor ya neyse. Sen hiç takma bunları. Kendini üzüp, mutsuz edeceğine olayların olumlu yönlerine odaklan hatta. Bir arkadaşın yakınını kaybettiğinde karamsarlığına ortak olma. Herkes içini karartırken Firdevs Hanım gibi “Küçük bir mirasa konmuşsun, hayırlı olsun” de mesela.

Terazi, Tarzından Ödün Verme!

Dillere destan güzellikleri ve çekicilikleriyle Teraziler, çevresindeki bakışları üzerine toplamayı sever. Takıp takıştırır, zarafeti ve şıklığıyla her ortamda ilgi uyandırır. Bırak başkaları süslü desin, dalga geçsin. Aklına bile getirme el alemi, aynanı al eline şöyle bir bak kendine. Ölümden dönüp, 10 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra odasına çıkarılan Firdevs Hanım’ın onu ziyaret eden kızlarına ilk sözü neydi hatırlar mısın: “İnşallah getirdiğiniz çantanın içinde makyaj çantam da vardır.” Tıpkı onun gibi nerden olursan ol tarzından asla ödün verme.

Akrep, Anlık Heyecanlara Kapılma!

Tutku ve ihtiras kelimeleri dillendirildiğinde akla sadece bir burç gelir: Akrepler. Yoğun duyguları ile göz göre göre ateşe yürüse de ne mantığının sesini duyabilir ne de yakınları söz geçirebilir ona. Anlık hevesler ve heyecanlar her yaşta güzel şeyler olsa da sonunu hesaba katmak gerek. Firdevs Yöreoğlu’nun hatalarından öğrendiği bir şey varsa o da “Tutkuyla atılan yanlış adımlar, insanı felakete sürükler. Bazen anlık heyecanlar, ömür boyu yük olur insanın sırtında, pişmanlık olur, utanç olur, vicdan azabı olur ki çekmesi çok zordur.” Sen sen ol gözüne toz pembe görünen her şeyin bir anda toz duman olabileceğini unutma.

Yay, Sabırlı Ol!

Yaylar aşkın rüzgarına kapılıp gitmeye alışık değil. Onlar daha çok anın tadını çıkarmanın, insanları tanımanın ve eğlenmenin peşinde. Hiç beklemedikleri anda hayatlarının aşkı karşılarına çıktığında ellerinin ayaklarına dolaşması ise işten bile değil. Sakın ola sabırsızlığa kapılıp, sakinliği elden bırakma. Saatlerdir beklediğin telefon geldiğinde dahi hemen açmaya davranma. Ne o öyle dünden meraklı gibi. Firdevs Yöreoğlu gibi davran. Bırak çalsın birkaç kez. Telefon elinde beklediğini zannetmesin.

Oğlak, Hırsını Dizginle!

Oğlaklar bir şeyleri kafasına koyduğunda iki cihan bir araya gelse onları yolundan döndüremez. Her adımlarını titizlikle planlar, riskleri doğru bir şekilde hesaplar, kazanmak için hep doğru ata oynar. İşler ne kadar karışır, hedefleri ne kadar uzaklaşırsa orada kayış kopar. Yenilmek gibi bir eylemi sindiremeyen Oğlaklar, mücadele batağına iyiden iyiye batar. Böyle anlarda sakinliğini koruman her zaman önemli. Firdevs Hanım’ın da böyle çok hataları oldu. Hayatını hırsına kurban etmenin nelere mal olacağını iyice düşünüp tartmadan ayaklarını yere çarpma. Pes etmesen de gerektiğinde vazgeçmeyi bil.

Kova, Politik Olmayı Öğren!

Kovalar hiçbir şey için kimselerin karşısında eğilip bükülmez. Sırf kendini sevdirebilmek için yalandan hoş sözlerle çevresindekilerin gönlünü hoş etmez. Dobralığından hiç mi hiç ödün vermez. İçinde kalıp dert olacağına dışına çıksın mert olsun, haklısın tabii. Ama her zaman karşındakilerle mücadele etmenin en akılcı yolu bu değil ki. Firdevs Hanım gibi politik davranmayı öğren, sakin ol. Planlı hareket et, sessiz ve derinden. Şimşekleri üzerine çekmeden…

Balık, Sorunlarınla Yüzleş!

Aşkı mevzu bahis olduğunda Balıkların ne kadar hassaslaşabildiğini bilmeyen yok. Hayalini kurdukları hayatlarının aşkı çıktıysa karşısına yapılan hataları bile görmez gözü. İçin için kırılsalar da vazgeçip gitmeye elvermez gönlü. O kadar büyük bir hata ki bu, sonunda iyileşmeyecek yaralarınla baş başa kalırsın. Sorunlarınla yüzleşmemek için kaçıp gitsen ne çare? Firdevs Hanım’ın da dediği gibi nereye gidersen git, onlar hep seninle. Nereye kadar kaçacaksın? Ne sen unutacaksın ne unutturmak istediklerin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.