Finans Astrolojisine Bakış

Piyasa zamanlaması yapan Ray Merriman artan sayıda borsacının yatırım tavsiyesi için astrolojiden destek aldığını söylüyor.

Daha 1994 yılında finans astroloğu Ray Merriman yakınındaki herkesi borsanın çok ciddi şekilde çökeceği ve finansal krizin 2008 yılında küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceği yolunda uyarmaya başlamış. Diğer astrolojik unsurları da göz önünde bulundurmakla birlikte, Merriman tahminlerinin çoğunlukla geçiş halindeki Satürn ve Uranüs arasındaki 180 derecelik ters açısal ilişkiye dayandığını söylüyor.

Finans astrologlara göre Satürn’ün rolü statükonun savunucusu olmak. Sabırsız Uranüs de ayrılma ve yeni birşeyler deneme ihtiyacını simgeler. Geçmişte de gökyüzündeki bu açmaz meydana geldiğinde Pluto astrologların Kardinal Burçlar dedikleri (Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak) burçlardan birinden geçiyordu ve bankacılık ve yatırım toplumları için endişe verici gelişmelerle aynı zamana rastlamıştı.

Merriman yavaş hareket eden Satürn, Uranüs ve Pluto arasında zorlayıcı açıların 2010 ve 2014 yıllarında tekrar oluşabileceği konusunda endişelenmiş. Bu da başka kötü haberlerin geleceği anlamına gelebilirdi ancak merkez bankası yöneticilerinin bugüne kadar yaptığı en büyük piyasa müdahalesi sonucunda bu ihtimal ortadan kalktı.

Yaklaşık 50 kitabın yazarı olan Merriman aylık Merriman Piyasa Analizi (MMA) Haber Bültenini hazırlıyor ve daha aktif borsacılar için haftalık ve günlük tahminler yürütüyor.

Bir dönem Wall Street kariyeriyle birlikte astroloji çalışmaları da yürüten Merriman, 1994-2000 ve 2002-2008 yılları arasında Uluslararası Astrolojik Araştırma Topluluğu (ISAR) Başkanlığı da yapmış. Bu görevi kariyerinin en üst noktası olarak değerlendiren Merriman, Astrology News Service İnternet sitesine verdiği mülakatta soruları yanıtladı:

Astrology News Service: Sizin için herşey nasıl başladı?

Ray Merriman: 1966 yılında astroloji çalışmaya başladım ve 1972 yılında Amerikan Astrologlar Federasyonu’nun (AFA) profesyonel astroloji sınavını geçtim. 1977 yılına kadar iki astroloji kitabı yazdım – ki bir tanesi bir standart astroloji kitabı olarak kullanılıyor. Diğeri de 1,440 adet basıldı ve 3 yıl içinde tükendi.

ANS:  En önemli başarılarınız olarak neleri görüyorsunuz?

Merriman:  Profesyonel anlamda astroloji hakkında yaklaşık 50 kitap yazmış olmam. 1977’de başlayan ilk kitapla birlikte 2010 yılına kadar finansal piyasa zamanlaması üzerine 9 kitap yazdım. Kitapların, astrolojinin tamamen bir eğlence türü ya da batıl inanç olduğu anlayışından çıkıp toplum için önemli bir değere sahip olabileceği anlayışının oluşmasına yardımcı olduklarına inanıyorum.

ISAR Başkanlığım sırasında astroloji için yeni ve büyük birşeyler yaratmaya çalışan bir grup insanla birlikte çalıştım. Benim dönemimde ISAR herhalde en küçük ulusal/uluslararası astroloji derneğiyken, en büyük ve aktif derneğe dönüştü. Yaptığımız en önemli işler arasında bir sertifika programının ve danışmanlık programının oluşturulması ve yeterlilik sınavının geliştirilmesi var.

ANS: Son yıllarda astroloji konferanslarında finansal astrolojiyle ilgili programlara katılan kişilerin sayısında artış görülüyor. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Merriman:  Çünkü işe yarıyor! Hiçbir şey finansal piyasalarda ters zamanların belirlenmesinde astroloji kadar tutarlı şekilde doğru değil. Bence finans astrologları olarak birkaçımız bu bilinci borsacılara getirmeyi başardık. Astroloji tüm borsacılara hitap ediyor çünkü onların aradığı o ekstra avantajı sağlıyor. Daha çok öğrenmek istiyorlar ve bunu başarmanın yolu da konuyla ilgili konferanslara ve workshop’lara katılmak.

ANS:  Ne zaman full-time finans astrolojisiyle uğraşmaya karar verdiniz?

Merriman:  MMA döngüleri raporunu 1981 yılında yazmaya başladım. Kasım 1982’de The Gold Book yayınlandığı zaman 35 abonem vardı. Çıktıktan sonra Los Angeles’ta Financial News Network (FNN)’ten Bill Griffith ve Leibe Geft ile bir röportaja davet edildim. Ertesi gün bir saat boyunca Money Talk programında konukları oldum. Sonraki hafta ofise geri döndüğümde 1,000’den fazla mektup gelmişti ve 350 yeni abonem olmuştu. Astrolojik danışmanlık görevimi bırakıp sonraki 6 ayda full-time finans astroloğu ve piyasa yazarı olma yolunda geçiş yaptım.

MMA döngüleri öncelikle borsa piyasasını ele alıyordu. Sonra hazine, döviz ve ham petrol gibi popüler konuları ele almaya başladı. Çok popüler oldum ve yatırımlar hakkında FNN’de sık sık programlara konuk olmaya başladım, Fortune ve Forbes gibi yayınlarda sözlerimden alıntılar yapıldı.

ANS:  Yani mesajınız karşı tarafa ulaşıyor mu?

Merriman: Borsacılar astrolojiyi çok seviyor ve şirketimin de can kaynağını oluşturuyorlar. Her yıl bir tahmin kitabı hazırlarım ve bu kitap farklı dillere tercüme edilir. Yaklaşık 7,500 adet basılır. Günlük, haftalık ve aylık raporlara abonelik 800 ile 1000 arasında değişiyor. Ayrıca Japonya, İngiltere, İsviçre ve diğer ülkelerde geniş bankacı kitlelerine ve ulusararası borsacılara konuşma yapmak için davet alıyorum.

ANS:  Geçmişte J.P. Morgan gibi büyük işadamlarının astrolojik hizmetlerden yararlandıkları söyleniyor. Peki günümüzde işadamları bundan yararlanıyor mu? Bu konsepte açıklar mı yoksa astroloji konusunda temkinli olup kullandıklarını itiraf etmeyenler de var mı?

Merriman: Bu genellikle doğru. Onlar mahremiyete önem veren kişiler ve bilgileri nereden aldıklarını başkalarının bilmesini istemiyorlar. Sonuca dayalı çalışıyorlar. Astrolojiyi de değerli bir zamanlama aracı ve ekonomik ve politik akımların göstergesi olarak kullanmaya açıklar. Ancak yine de bu ilişkilerinin açıkça ortaya dökülmesini istemiyorlar. Ben de gizlilik arzularına saygı duyuyorum.

ANS:  Bu zor dönemlerde yatırımcılara ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Merriman:   Atik ve esnek olun derim… Ani ve sert düşüşler geliyor gibi göründüğünde temel duruşunuzu korumayı öğrenin çünkü bu mutlaka olacaktır ve eğer hazırlıklı değilseniz zarar görebilirsiniz.

Finans astrolojisini bir kaynak olarak görenlerin anlaması gereken bir nokta da şu: Dünyadaki olaylar ve cennetin değişen haritası hiçbir zaman aynı olmaz. Öğrenmenin sonu yok. Astrolojik hizalarla finans piyasaları arasındaki ilişki doğrudan olmayabilir çünkü astrolojik unsurlar kendini birçok şekilde gösterebilir, ki bu da her zaman finans piyasası hareketi anlamına gelmeyebilir. Ancak çoğu durumda astrolojik zamanlama özellikle kısa dönem geri çevirme arayışı içinde olan borsacılar için son derece değerli. Bence bunu başka türlü piyasa zamanlama analiziyle yapmak son derece zor…

*Röportajın orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.