Fenomen Dizi Yasak Elma’nın Baş Karakterleri Hangi Burçtan?

Son üç yıldır izleyiciyi pazartesi akşamları ekrana kilitleyen Yasak Elma dizisini sizin için astrolojik açıdan yorumladığımız yazımızla karşınızdayız. Dizi, geçtiğimiz sezon biraz kan kaybetmiş ve hatta iki önemli oyuncusunu başka dizilere kaptırmış olsa, yaptığı akıllıca yeni transferler ve daha fazla entrika unsurlarına ağırlık vermesiyle, istikrarlı tırmanışını sürdürüyor. Hatta daha şimdiden dördüncü sezon onayının alındığı da gelen duyumlar arasında. İşte, bu başarılı dizinin ana karakterlerinin burç analizleri…

Yıldız (Eda Ece)

İlk sezonda saf, temiz ancak gözü biraz yükseklerde ve rahatına düşkün bir karakter olarak betimlenen Yıldız karakteri, entrikalar içinde kala kala, son derece farklı bir karaktere evirildi denilebilir. Saflığı, neşesi ve doğal komikliğinden hiçbir şey kaybetmedi ama daha dişli, daha tuttuğunu koparan bir kadın haline geldi. Ayrıca, onu bu sezon, sevgi dolu bir anne figürü olarak da tanıdık. Hatta bu sezon dizinin seyredilmesini sağlayan en büyük unsurlardan biri de Yıldız’ın gitgide güçlü ancak daha da sempatik bir karaktere dönüşmesi.

 

Yıldız, hepimizin sahip olmak istediği, eğlenceli, komik, biraz patavatsız ancak temiz kalpli kankamız gibi. Lüks yaşamı seven, boğazına düşkün ama aynı zamanda güzelliğine de çok önem veren Yıldız’ın haritasında kesinlikle bir Venüs etkisi var gibi görünüyor. Aynı zamanda iletişim yönü çok güçlü ve son derece de sosyal bir karakter. Bu da bize burcunun Terazi olduğunu düşündürtüyor. Yıldız’ın kamera karşısına geçmeyi, parlamayı, dikkat çekmeyi sevdiği de malum. Bazı açılardan tam bir kraliçe demek yanlış olmaz. Yani haritasında Aslan burcunun da baskın olduğu kesin. Yükselen burcunun Aslan olması bizce çok olası.

Tüm bu kraliçe özelliklerine rağmen, Yıldız’ın kocaman bir kalbi var ve anaç bir karakter olduğu da söylenebilir. Para içinde yüzmesine rağmen, çocuğuna dadı tutmayıp kendi bakmak istemesi, başta sorun yaşadığı üvey çocuklarıyla daha sonra sıkı bir bağ kurması, aslında mutlu bir ev hayatının özlemini duyması, duygusallığı ve çabuk kırılması da haritadaki Yengeç özelliklerini vurguluyor.

Halit (Talat Bulut)

Dizinin hızlı çapkını, daldan dala konan, bir türlü uslanmayan, bu yüzden de başına gelmedik kalmayan, işinde başarılı ama bir o kadar da asabi karakteri Halit’le devam ediyoruz. Dört kez evlenip boşanan, dört eşinden de birer çocuğu olan Halit, dizinin son sezonunda yine çapkınlık nedeniyle baltayı taşa vuruyor. İlk başta büyük servetine ve karizmasına tav olan etrafındaki kadınlar, daha sonra asabiyeti ve çapkınlığıyla karşılaşınca büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Halit’in hayatı, daha genç ve cazibeli birine âşık olma, onunla evlenme, çocuk sahibi olma, sonra ayrılıp, tekrar yeni bir ilişkiye yelken açmak şeklinde devam ediyor.

Tüm olumsuz özelliklerine rağmen, Halit’in kötü bir baba olduğu söylenemez. Dört çocuğuna da son derece düşkün. Ancak, zaman zaman disiplinin dozunu ayarlamakta biraz zorlanıp, dediğim dedik tavrı yüzünden çocuklarıyla kuşak çatışmalarının ortasında kalabiliyor.

Halit başarılı iş adamı imajını özenle korumaya çalışıyor. Toplum içinde saygınlığıyla söz ettirmek, sözü dinlenir, söylediklerine kulak verilir biri olmak onun için çok önemli.

İnatçılığı, bazen asker disiplinini andıran tavırları, işine olan düşkünlüğü ve saygınlığa bu kadar önem vermesi, Halit’in Oğlak burcu olduğuna dair en büyük işaretler diyebiliriz. Öte yandan, yanında her daim gurur duyacağı, hayranlık uyandıracak partnerler istemesi, kendine olan özgüveni, zaman zaman kendini adeta bir imparator gibi görmesi yükselen burcunun Aslan olduğunu gösteriyor bizce. Ancak, sadakat konusunda sabıkalı olması, güzel kadınların cazibesine çok çabuk kapılması, hep bir yasak elma peşinde koşması da haritasındaki güçlü Akrep etkisini iyice göz önüne çıkarıyor.

Ender (Şevval Sam)

Geldik dizinin en fettan, şeytana pabucunu ters giydiren karakteri Ender’e. Ender, kesinlikle düşmanı olmak istemeyeceğimiz bir karakter. Ne yapıp ne edip, tamam her şey bitti denilen durumlardan tereyağından kıl çeker gibi kurtulabiliyor. Sıkıntılı bir geçmişi olan ve zor zamanlar geçirmiş olan Ender, evlilik yoluyla sosyeteye adım atmış ve kariyer basamaklarını tırmanmış ancak bu onun müthiş zekasını ve hırsını gölgelemiyor. Ender’in her zaman bir B, C ya da D planı var. Yaş tahtaya basması gerçekten zor.

Tıpkı Yıldız gibi, o da bu sezon sivri köşelerinden biraz da olsa kurtuldu ve entrikacı ruhundan hiçbir şey kaybetmese de daha sevilesi ve Yıldız’la kurduğu dostluk sayesinde zevkle seyredilesi bir karakter haline geldi. Bunda, gerçek aşkıyla nihayet bir araya gelmesinin, hayatında ilk defa çıkarsız ve gerçek bir ilişki yaşamasının da etkisi var tabii ki. Tabii Ender, yine de Enderliğini yapmaktan geri kalmıyor. Ne de olsa entrika onun can damarı. Ama Ender, bu sezon şeytanı bile dize getirebilecek planlarını daha çok hak edenler üzerinde uyguluyor diyebiliriz. Ayrıca, çok belli etmek istemese de onun da içinde kırılgan, duygusal bir yön bulunuyor.

İlerleyen yaşına rağmen, son derece çekici ve güzel bir kadın Ender. Hayranları çok ve kendisi için tam bir ikon demek yanlış olmaz. Adeta yürüyen bir cazibe ve ne giyse kendine yakıştırıyor. Ses tonundan, tavırlarına kadar her yerinden dişilik akıyor.

Bu hayranlık uyandıracak güzellik ve kurduğu sosyal bağlantılar sayesinde başarı basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanması, nerede ne konuşacağını çok iyi bilmesi ve sosyal zekâsı bize onun Terazi burcu olduğunu düşündürtüyor. Ancak cazibesini ve zekasını istediği zaman tam bir silah gibi kullanabilmesi, gözünden hiçbir şey kaçmaması, etkileyici ve keskin bakışları, leb demeden leblebiyi anlaması yükselen burcunun Akrep olduğuna dair bir işaret diyebiliriz. İçindeki başarı hırsı, gözünün her zaman yükseklerde olması, kolay kolay soğuk kanlılığını kaybetmemesi, gelmiş geçmiş en stratejik karakterlerden biri olması da haritasındaki Oğlak özelliklerini tam olarak yansıtıyor.

Zehra (Şafak Pekdemir)

Halit’in ilk eşinden olan, çocukların en büyüğü Zehra, ilk sezonlarda her ne kadar kardeşlerine çok düşkün ve iyi bir abla olsa da aynı zamanda alkolle arası biraz fazla iyi, aşkta bir türlü yüzü gülmeyen, oradan oraya savrulan, hayatını bir türlü düzene sokamayan bir karakter olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak, o da tıpkı Yıldız ve Ender gibi olumlu yönde bir evrim geçirdi. Hatta bu sezon Yıldız’la birlikte karıştığı birbirinden komik maceralar, dizinin fanlarının ona iyice sempati duymasını sağladı.

Zehra, başta da söylediğimiz gibi görüp görülebilecek en iyi ablalardan biri. Başlarda babasının eşlerine hiç sempati duymasa ve hatta onları biraz kıskansa da kardeşleri bir yana, dünya bir yana denilebilir. Onlara adeta bir anne gibi kol kanat geriyor. Bu da bize Zehra’nın duygusal ve anaç bir Yengeç burcu olduğunu düşündürtüyor.

Öte yandan kendi içinde yaşadığı gelgitler, sık sık büyük planlar yapıp, sonra hüsrana uğraması, hafif şaşkın hali, özellikle ilk sezonda yaşadığı hayal kırıklıkları ve yediği darbeler sonucunda iyice öz güvenini kaybedip, teselliyi şişelerde bulması, yükselen burcunun Balık olduğuna dair bizi ikna etti diyebiliriz.

Fakat, Zehra, hayatın ona dağıttığı adaletsiz kartlara rağmen, yine de küllerinden doğmayı bildi. Hala bildiğimiz saf ve hafif şaşkın Zehra olmayı sürdürdü ama bir yandan da kendini toparlayarak, hayatıyla ilgili bir şeyler yapmaya başladı. İçindeki güç ortaya çıktı demek yanlış olmaz. Bu durumda haritasında mutlaka güçlü bir Akrep etkisi bulunduğunu tahmin ediyoruz.

Şahika (Nesrin Cavadzade)

Hırsıyla, güzelliğiyle, entrikacılığıyla Ender’e kafa tutabilecek tek karakter olan Şahika’ya geldi sıra. Şahika, tıpkı Ender gibi, elini ateşe sokmaktan hiç korkmayan, gözü yükseklerde, adeta entrika için yaşayan bir karakter. Diziye ikinci sezonda katılan Şahika, gelişiyle tüm dengeleri değiştirdi demek yanlış olmaz. Geldiği gibi Halit’e göz koyan Şahika, bir sezon boyunca ortalığın tozunu attırdı, herkesin ayağını öyle ya da böyle kaydırdı. Şu anda da kaderin bir cilvesi olarak dünya üzerinde en nefret ettiği insan olan Ender’in görümcesi olarak aynı evde yaşıyor.

Şahika, en büyük rakibi Ender’e aslında çok da benziyor. O da dişiliğini kullanmaktan kesinlikle çekinmeyen bir karakter. Son derece sosyetik, oturmasını kalkmasını bilen, güzel giyinmekten, iyi yaşamaktan hoşlanan bir kadın. Çevresi geniş ve iletişim ağı güçlü. Bu durumda bizce Şahika tam bir Terazi.

Karakterimiz, duygularını pek belli etmeyen, en zorlu anlarda bile soğukkanlılığını koruyabilen, yüzünden ne düşündüğünü tam olarak anlayamadığımız biri. Son derece de pragmatist ve gerçekçi. Planlar kuruyor, stratejiler yapıyor. Adeta satranç tahtasında hamle yapar gibi adım adım hedeflerine doğru ilerliyor. Bu da bize yükselen burcunun stratejik Oğlak burcu olduğunu düşündürtüyor.

Dış dünyaya böyle soğukkanlı bir imaj çizmesine rağmen, Şahika’nın da içinde sönmeyen bir ateş var elbette. Özellikle Ender’i bir türlü istediği gibi alt edememesi, üstelik çok sevdiği ağabeyini de Ender’e kaptırması onu tek kelimeyle çileden çıkarıyor. Şahika için Ender’i çılgınca kıskanıyor diyebiliriz. Bu konuda elinden geleni ardına koymamaya da hazır. Yani intikam Şahika’nın göbek adı. Tüm bunların ışığında Akrep burcu, Şahika’nın haritasında oldukça büyük bir yer kaplıyor diyoruz.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın
  1. Kesinlikle yıldız-şahika-ender doğru. Burcum terazi, haritamda Akrep bolca var ve Mars Aslan’da. Bu diziyi izledikçe kadınlarda o kadar kendimi görüyorum ki… zarafet, güç, intikam, entrika, lüksü seven, geniş çevre…. 😄 hepsi doğru. Nokta atışı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir