Ev Temizliğinde Burçların Karnesi Nasıl?

Hiç merak ettin mi; sen her gün yatağını muntazam bir şekilde toplarken neden oda arkadaşın yatağını kalktığı gibi bırakıyor? Sen yemeğini yer yemez bulaşıkları yıkarken ev arkadaşın neden mutfakta küçük dağlar oluşturana kadar kirli tabakları biriktiriyor? Tersi de mümkün tabii. Sen ayaklarını uzatıp keyif yapmaya hazırlanırken aile bireylerin temizlik için evi neden ayağa kaldırıyor? Hepsinin makul bir açıklaması var aslında. Burç özellikleri temizlik alışkanlıklarında da kendini gösteriyor. Peki, temizlik söz konusu olduğunda hangi burç nasıl bir tavır takınıyor?

Temizlikten de Dağınıklıktan da Haz Etmeyen Koç  

Koçlar her zaman temiz ve ferah ortamda yaşamayı tercih eder. Temizlik görevi üzerlerine kaldığında ise alternatif bir çıkış yolunun peşine düşer. Ya ev arkadaşlarından rica eder ya da profesyonel bir temizlik şirketiyle anlaşmak ister. Bin bir aksilik üst üste gelip de iş başa düştüğünde ise bir köşeden başlar, köşe bucak temizlenmedikçe rahat etmez. Evde fırtınalar estirirken yollarına çıkan kimseler, bir kenara çekilirse iyi eder.

Temizliği En İnce Ayrıntısına Kadar Planlayan Boğa

Pırıl pırıl bir evde düzenli bir şekilde yaşamak isteyen Boğaların, dağınıklığa ya da pasaklılığa hiç mi hiç tahammülü yok. Ev kirlendiğinde harekete geçmek yerine kendine belli bir rota çizer, ne zaman ne yapacağını günler öncesinden belirler. Temizlik süreci biraz zaman alsa da baştan savma bir iş yapmaz asla. Kısa molalar halinde kendilerini yormadan ev işi yapmak onlar için bir tür terapi işlevi görebilir hatta.

Dağınıklıkta Düzen Kuran İkizler

İkizlerin temizlik konusunda çıkmazları pasaklılık değil dağınıklık. Evleri tertemizdir ama görenler “Bu evin hali ne” der mutlaka. Ama onlara sorsan her şey yerli yerindedir, neyin nerde olduğunu gösterirler kolayca. Temizlik görevi üstlerine kaldığında ise uzatır da uzatırlar süreci. Bir gün yorulup yarıda bırakır, temizliği öbür gün başka bir köşeden devralır. Hazır eşyaları yerlerinden oynatmışken, evin düzeninde değişiklik yapmayı da kendine hatırlatır.

Yuvasına Toz Kondurmayan Yengeç

Bilenler bilir, Yengeçler için evleri her şeydir. Parasını en çok evine harcar, dört duvardan sıcacık bir yuva yapabilmek için adeta kendini paralar. Evindeki en küçük dağınıklığı bile anında toparlar, büyük çaplı temizlik işlerinde bile tek başına muhteşem bir iş ortaya koyar. Ne gösteriştir amaçları ne de hobidir yaptıkları. Tek bir gayeleri var, o da evlerinde kendilerine derli toplu bir yaşam alanı yaratmaları.

Elini Sıcak Sudan Soğuk Suya Sokmayan Aslan

Yattığı yerden belli olan Aslanlar, her zaman düzenin ve temizliğin hakim sürdüğü bir ortamda rahatlar. Tabii temizlik işlerini onlar değil başkaları yapmalı. Nerde görülmüş bir kralın elinde temizlik bezi, dip köşe ev temizliği yaptığı? İşinde profesyonellerden destek alır, suya sabuna dokunmadan nerede ne yapılması gerektiğini tane tane anlatır. Her şey bittiğinde derin bir nefes alır ve krallığının tadını çıkarır.

Titizliğin Kitabını Yazan Başak

Temizlik takıntısı Başakların genlerinde yazılı. Hijyenden, düzenden ve temizlik kokusundan asla kopamaz, bir köşe kirli kalmışken mümkün değil uyuyamaz. Mikroplarla kıran kırana savaştığı mücadele alanında arkasında tozun zerresini bırakmaz. Başkaları gibi temizlik hizmetlerinden yardım almayı ise aklının ucundan geçirmez. Titizlik konusunda kendinden başka hiç kimseye güvenmez. Nitekim ev temizliği gibi zorlu bir görev kimsenin insafına emanet edilmez.

Dağınıklığıyla Barışık Terazi

Pazar günleri ayaklarını uzatıp dinlenmek varken insanlar nasıl günlerini temizliğe ayırabiliyor, Terazilerin aklı almıyor. Pazar uykusunun tadını çıkarmak dururken evin bir köşesinden yükselen elektrik süpürgesi sesi, tam odada kendine has bir ortam kurmuşken camları ardına kadar açıp havalandırma teranesi, kendince bir düzen kurmuşken bambaşka yerlere kaldırılan eşyaları bulma telaşesi… Aman aman, Terazilere göre değil hiçbiri!

Düzeninden Asla Taviz Vermeyen Akrep

Akrepler, temizliğin gerekliliği ya da nasıl yapılması gerektiği üzerine uzun uzun düşünmez. Düzenlerinin bozulmasına asla müsaade etmedikleri gibi temizlik yaparken kimsenin söylene söylene önüne çıkmasına da izin vermez. Önce eve şöyle bir bakar, nerede kir nerede dağınıklık var, hepsini teker teker haklar. Kontrollü ve detaylı bir şekilde hızlıca tamamlanan temizlik sonrası, derin bir oh çekip rahatlar.

Toz Bezinin Nerede Olduğundan Bihaber Yay

Yaylar, çoğu konuda rahat ve keyiflerine düşkün insanlar. Aman şu eşya şurada dursun, aman yatak toplu olsun, aman bulaşıklar hemen makineye konsun diye ne kendini ne de yakınlarını darlar. Zaten akşamdan akşama geldiği evinde temizlik işlerini pek de umursamaz. Çok mecbur kaldıysa ya da içinden geldiyse ancak o zaman ayağa kalkar. Hareketli bir müzik açar, ne yapacaksa keyifli bir şekilde yapar.

Temizlik Robotu Oğlak

Düzene ve temizliğe olan tutkularıyla Oğlaklar, günler öncesinden ev temizliğini nasıl yapacağını planlar. Önce çamaşır makinesine kirlileri atar, onlar yıkanırken odasını toparlar. Çamaşırları çıkarıp astığı sırada bir yandan ocakta yemeğini hazırlar. Yemek sonrası bulaşıkları yıkamaya giderken “Aman bırak ya kalsın” cümlesini kendisine hakaret sayar. Her şeyin zamanı ve birbiriyle uyumlu bir sırası olduğundan kısa sürede evi temizlik kokusu sarar. Ardından da gönül rahatlığıyla uzanıp, keyfine bakar.

Tozu Halının Altına Süpüren Kova

Herkes gibi olmak Kovaların ruhuna ters bir kere. Başkaları gibi tüm zamanlarını temizliğe ayırıp, deterjan kokusunu içine çeke çeke huzur bulacak değiller. Yok dağınıklarmış da pasaklılarmış da… Kime göre neye göre? Kendileri rahat ettikten sonra düzenlerinden kime ne? Temizlik yapmaya kalkıştıklarında ise rafların görünen yerlerinin tozunu alır, kendilerine yetecek kadar tabağı bulaşık teknesinden çıkarır. Zamanını da daha önemli işler için ayırır.

Sadece Keyfi İçin Temizlik Yapan Balık

Çokları gibi Balıklar da evlerinde keyif düşkünü. Tüm evi ayağa kaldırıp kapsamlı bir temizliğe girişmek ilk etapta pek gelmez işlerine. Zira dağınık da olsa kendi düzenleri içerisinde kalabilmek daha kolay görünür gözlerine. İçleri sıkılmaya başladıysa ancak o zaman girişirler dört koldan temizliğe. Biriktirdikleri onca şeyi eritirler bir günde. Günün sonunda sakin bir müzik açar, mumlarını yakar, loş bir ortamda keyfine bakar.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.