Ev Sahiplerinin Dikkatine! Burcuna Göre Kiracı Rehberini Çıkardık!

Yıllarca birikim yapmışsın ya da eline bir yerden toplu para geçmiş. Hemen değerlendirmek isteyip bir ev almışsın. Hayalindeki ev olmasa da kiraya verdiğinde aylık olarak yüzünü güldüren bir yatırım olmuş. Belki de ailenden kalan bir evi değerlendirmek istemişsin. Senaryo ne olursa olsun ev sahibi olmuşsan vergisi, bakımı, onarımı derken “güzel” bir dert seni bulmuş demektir. Tabi düzgün bir kiracı bulmak ise başka bir dert! Kirayı zamanında ödeyeni, komşusuyla iyi geçinenini bulursan ne mutlu! Bekarı, çocuklusu, çalışanı, öğrencisi, pasaklısı, mızmızı derken bin bir türlü kiracıya denk gelmen de mümkün. İyi de kiracının hayırlısını, kirayı zamanında yatıranını, evine gözü gibi bakacak kalitedekini nasıl bulursun? Panik yok! Burcuna göre kiracı seçmenin ipuçlarını hazırladık bile…

Koç Burcu;

Evine talip bir Koç burcu bulursan dürüstlüğünden şüphe etme. Evine gözü gibi bakar diyemesek de emanete hıyanet etmeyeceğini söyleyebiliriz. Evle ilgili eksikleri önceden tespit edip harekete geçer. Problemleri büyümeden engeller. Komşularıyla ise pek muhatap olmamayı tercih eder. Tabii aralarından biri çıkıp da “arabanızı kapıya çok yakın park ediyorsunuz” gibi aslı astarı olmayan bir cümle kurana kadar. O saatten sonra kiminle nasıl bir savaş içine gireceğini kestiremiyoruz.

Boğa Burcu;

Boğa burcu bir kiracın olursa, kiranın düzenli ve zamanında yatacağından emin olabilirsin. Aynı süreçte evde devamlı bir değişiklik de talep edecektir. “Mutfağı yenileyelim”, “Banyo akıyor tamir ettirelim”, “Balkonu kapatalım” gibi bitmek bilmeyen talepleri sonucunda telefonunda “Kiracı arıyor” yazısını gördüğünde meşgule almana kimse olumsuz tepki vermeyecektir. Yine de orta yolu bulmayı becerebilirseniz yıllarca evinden çıkmayacaktır.

İkizler Burcu;

Değişkenliği ile nam salmış İkizler burcuna elini verdiğinde kolunu kaptırman çok muhtemel. Ağzı iyi laf yaptığından ilk gördüğünde için çok rahat bir şekilde sözleşmeye imza atabilir evini ona kiralamaktan mutluluk duyabilirsin. İlk aylar kirayı zamanında yatırsa da bir süre sonra geç yatırmaya başlayabilir. Elektrik ve suyu kendi ismine geçirmesi ise aylar alabilir. Zaten son aşamada kirayı ve faturaları ödemeyi de unutacaktır.

Yengeç Burcu;

Yengeç burcu kiracıya denk geldiysen, ne mutlu sana! Yeni kiracın eve girmeden önce tüm iyi niyetiyle sözleşmeyi senin lehine hazırlatabilir. Hatta sen gelir vergisini daha az öde diye, kiranın bir kısmını elden ödemeyi teklif edebilir. Evine gerçekten gözü gibi bakacak en güvenilir burçtur Yengeç. Çünkü ev senin mülkün de olsa orası onun yuvası ve sığınağıdır.

Aslan Burcu;

Aslan yattığı yerden belli olur derler ya… Evini bir Aslan burcuna kiralarsan, bir gün kahve içmeye uğradığında evinin küçük bir şatoya dönüştüğünü görebilirsin. Öğrenci evi bile olsa en temiz ve gösterişlisi olacaktır. Ancak aynı evin bir eğlence merkezi olduğuna da şahit olabilirsin. Komşulardan” Giren çıkan belli olmuyor”, “Geçen hafta sonu sabaha kadar müzik çaldı, uyuyamadık” gibi şikayetler duyabilirsin. Tabi bunlar kirayı zamanında almana ve depozitoyu kuruşu kuruşuna geri verecek olmana engel teşkil etmiyor.

Başak Burcu;

Düzenli Başak burcuna ev kiraladıysan maddi açıdan bir sıkıntının olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak o, ev ile ilgili detaylara takıldıkça senin için de sıkıntılı saatler başlayacak. Bir gün telefon açıp da “Balkondan çok toz giriyor, balkon temizleme robotu almayı düşünür müsünüz” gibi garip bir talep de bulunursa şaşırmamanı tavsiye ederiz.

Terazi Burcu;

Ne etliye ne de sütlüye karışır Terazi burcu kiracısı. Kirasını öder, komşularıyla iyi geçinir, evde dam kafasın düşmedikçe değişiklik açısından çok da talepkâr olmaz. Her zaman uyumlu ve kibar iletişim şekliyle örnek bir kiracı olarak parmakla gösterilmeye adaydır.

Akrep Burcu;

Akrep burcu için kirayı zamanında ödemek namus borcu gibi bir durumdur. Ayın 1’ini çok önemli bir neden olmadıkça asla kaçırmayacak, verdiği depozitoyu kuruşu kuruşuna geri almak için evine maksimum düzeyde özen gösterecektir. Olur da eğer bir konuda tartışırsanız, dikkat et de sana kin gütmesin. Bir gün sözleşmeyi feshetmek istersen mesela,  tüm haklarını arkasına alarak “Evden çıkmıyorum” diyecek kadar da sınırları zorlamayı iyi bilir.

Yay Burcu;

Çiçek gibi teslim ettiğin evini terk edilmiş bir virane gibi bulmak istemiyorsan Yay burcuna evini kiralamadan evvel en az üç depozito istemende fayda var. Özensiz ve dikkatsiz yaşam tarzıyla evininin duvarlarındaki delikleri kapatmak için yedi kat astar atmak ya da parkelerini yeniden yaptırmak durumunda kalabilirsin.

Oğlak Burcu;

“Kirada uygun bir fiyatta anlaşım, depozitoyu düşürelim” pazarlığı yaşıyorsan bil ki Oğlak burcu kiracıya denk gelmişsin. Tüm hesapları kendine göre yapmış, ekonomik açıdan en karlı çıkacağı durumu belirlemiş olan Oğlak burcu kiracı ile başa çıkman biraz zor. Zira eve taşındıktan sonra eve çivi çaksa kiradan düşürmenin yollarını arayacaktır. Kira artışlarını ise duymazdan gelebilir, hazırlıklı ol.

Kova Burcu;

Kova bir kiracınız varsa şahsi olarak ya da ödemelerle ilgili bir problem yaşamayacağın aşikar. Ancak aynı şeyi komşu ilişkileri için söyleyemeyeceğiz. Zira apartman toplantılarının en aykırı siması olarak kayıtlara geçebilir. Çoğunluğun aldığı karara muhalefet ederek zamanla apartmanın en büyük dedikodu malzemesi haline gelebilir. Ona yönelen değişik bakışlar da onu rahatsız ettikçe durum daha da karmaşık bir hal alacaktır.

Balık Burcu;

Karakter olarak naifliğiyle sizi etkileyen Balık burcuna evinizi emanet etmiş olmaktan keyif alabilirsin. Hatta kendinize kiracı değil bir dost edinmiş gibi hissedip hafta sonları kahve içmeye filan uğrayabilirsin. Ancak durum ay başlarında farklılaşacak, Balık burcunun kirayı unutması birkaç ay sonra canını sıkmaya başlayacaktır. Yüz göz oldukça da durum derinileşecektir. Üstelik kurduğun bağ sebebiyle ona kızmakta da zorlanabilirsin. Bu sebepten evi kiralamadan önce Balık burcu ile ev sahibi kiracı ilişkisinin sınırlarını iyi çizmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.