Ergenlik Çağında Burçlar!

Gençliğe adım atan çocukluktan çıkmak için çırpınan kimselerin; ne vakit sinirleneceği belirsiz, ortalığı kırıp geçirmesi nedensiz, göz yaşları sebepsiz, nazı niyazı bol bir buhran dönemidir ergenlik! Bir tür geçiş evresi olan ergenlik; henüz çocuk kategorisinden çıkamayan müstakbel gençlerin reşit olduğu günün kıyısına dek sürer. Gençlerin ergenlik nöbetleri tabi ki en çok ailelerini etkiler. Peki hangi burç bu evrede ne tür özellikler gösterir?

Koç       

En azılı ergenlerin göründüğü burçtur Koç! Yaka silkmekten usanan, bu azılı gençlerle baş etmek için türlü alternatifler üreten, şamar oğlanına dönen ailelerin hazin hikayesi birkaç yıl sürer! Ne zaman neye öfkeleneceği, sinirini kimden ve nereden çıkaracağı belli olmayan, canı burnunda, öfkesi dilinin ucunda, enerjisi tavanda gezen ergen Koç, hiçbir dur çağrısına uymayan, bendine sığmayıp taşan zor zamanlar geçirir!

Boğa    

Hareket kabiliyetinin varlığını unutan bir ergendir Boğa! Mümkün olsa herkesin kendisini unutmasını ve oturduğu yerde asırlar geçirmeyi ister. Okuldan soğur, gezmelerden sıkılır, enerjisini biriktirmek istercesine durağanlaşır. Hareket etmesini gerektirecek hiçbir talebi yerine getirmez. Hani “İş söyle peşinden git!” denen çocuk vardır ya işte onlar üşengeç Boğa burcu ergenlerinden çıkar. Çok güzel oturur, uzun uzun uyur ergenliğin sefasını da Boğa sürer!

İkizler  

Aileleri kaygılara sürükleyen, korkudan öldüren, pencere bekçisine çeviren, “Biz bu çocuğu nasıl zapt edeceğiz?” uzun ve karanlık düşüncelerini ayyuka çıkaran ergendir İkizler! Ne sayısız arkadaşı kontrol edilir ne girip çıktığı ortamlar! Flört etmeyi keşfetmiş, zihninin harıltısında okulun bütün gençlerini ipe dizmiş olan İkizler; elini sallar ellisini toplar!

Yengeç

Şefkat susuzu, sevgi arsızı olup çıkar ergen Yengeç! Herkes onu sevsin, sırtını korusun, pattaniyesini örtsün ister de etrafı türlü ergenle kuşanmış, ailesinin işi gücü dört nala koşarken, sıcak bir kucak bulamaz! Aksiyle karşılaşınca “Kimse beni sevmiyor!” triplerine giren, duygularının keşfinde uzun saatler harcayan Yengeç bol bol ağlar! O günlerde açtığı göz yaşı kanalları yaşam boyunca oluk oluk akar!

Aslan   

Boyundan büyük işlere kalkışıp, yutamayacağı lokmaları tabağına dizen ergen Aslan; kimsenin güvenini boşa çıkarmama cengaverliğiyle tebaasının imdadına koşar! “Dur bakalım daha senin yaşın kaç” diyenleri yanıtsız bırakarak cevaplar, zira en akıllı ve taktire şayan olanın kendisi olduğu konusunda şüphesizdir.

Başak  

“Yumurtadan çıkmış, kabuğunu beğenmemiş” dedikleri memnuniyetsiz ergen Başak, somurtkan şirin kıvamında bir ara dönem geçirir. Evde başlar hunharca eleştirileri duyulmaya, çamaşırını ne biçim yıkamış, yatağına kimseler dokunmasınmış, o ne biçim giyinirmiş, diğeri ne özensiz görünürmüş; sus durak bilmez ergen Başak! Ergenliği geçince eleştirileri biter mi, bazen hız kestiği olur ancak stokları yaşam boyu tükenmez.

Terazi  

Alışverişten beri gelmeyen, odası takıdan tokadan geçilmeyen, okul idaresinden gelen uyarıları uzlaşı kabiliyetiyle geçiştiren ama kurallara uymak konusunda da bir türlü istikrar geliştiremeyen ergendir Terazi! Rimelini iki fırça sürmeden, allığı yanaklarını pembeleştirmeden okula gitmez! “Okula mı gidiyorsun gezmeye mi belli değil!” uyarıları bir annesinden duyulur bir öğretmeninden! Güzellik takıntısı ergen yaşlarda başlar Terazi’nin!

Akrep  

Öğrenmenin önündeki perdeyi çoktan aralamış, kitapların büyülü dünyasına derin bir dalış yapmış, herkesten önce birçok şeyi öğrenmiş ve yaşıtlarından ayrılmıştır ergen Akrep! Gizemlere olan merakı dört nala başlamış, karanlık tarafını keşfe başlamış, sezgilerine güvenmeye başlamış, cinsel enerjisini de hissetmeye başlamıştır! “Satanist mi oldun çocuğum sen başımıza?” kinayeli sorularından kaçamaz ergen Akrep!

Yay       

Okula yollarsın gezmekten çıkar, devamsızlık kağıtları deste deste eve gelince, kızılca kıyamet kopar! Zapt etmesi zor, enerjisi bol, kontrolsüz bir ergendir Yay! Yay aileleri ergenlik süresi boyunca evde hop oturup hop kalkar! Acaba ne tür bir çılgınlık peşindedir, kaykayıyla arabanın altında mı kalır, yüksekten atlarken bacağı mı kırılır; Yay ergenliği endişe yapar!

Oğlak   

Hiç yaşıtı yokmuş gibi nerede bir büyük var yamacına oturup tüm sohbete salça olan, her konu hakkında muhakkak bir lafı olan, dersini, ödevini günü gününe yapıp, sınavlardan hep yüksek notlar alan, başarılı bir ergendir Oğlak! Fazla laubaliliği sevmez, samimiyetin aşırısına gelmez! İşi gücü vardır hep, odasından çıktığı sıkça görülmez!

Kova    

İşte geldik her şeye muhalefet olan, hiçbir şeyi kabul etmeyen hem övgüye hem yergiye aynı tavrı geliştiren ergen Kova’nın ailesi olmak dramına! Hiçbir şeyi kabul ettiremezsiniz Kova’ya! Mantık süzgecinden geçmeyen hiçbir şeye onay verdiği görülmez, o süzgeç de öyle seri işlemez! İtirazı hep cebinde, ilk reaksiyonu hep olumsuz yöndedir.

Balık    

Uyku aşığı, ev kuşu ergen Balık, aklı bir karış havada, hayal aleminde yaşar. Ergenliğinde dünyayla arasında bir kopukluk olur, ailesinden uzaklaşır, düşlerini içselleştirebilmeyi keşfetmeye başladığı bu dönemde, kendi kabuğuna çekilir. Derhal platonik bir aşkın girdabına düşüp, yalnız bir aşk yaşar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.