En Kinci Burçlar!

Herkesin haksızlık ya da cezalandırma karşısında takındığı tavır farklı, bu durumla baş etme yolu başkadır. Kimisi sıcağı sıcağına döker içini kurtulur, yarına iş bırakmaz! Kimisi ne yaparsa yapsın öfkesini içinden söküp atamaz! Kimisi sinirini bir gün tutamadan çatlar atar, kimisi asırlar geçse geçmişe gömülüp kaybolmasına seyirci kalmaz! Yaşanan tüm arbedenin ardından çoğu zaman arzuyla karışık bir intikam evlat edinilir, kin duygusu günden güne beslenir. Peki burçlar dünyasında kimler kin tutar!  

Koç

Koç bugünün işini yarına bırakmaz, intikam yeminini savurup öfkesinin soğumasına göz yummaz! Yani kini sırtına yük etmez, sinirini içinde büyütmez! Kan basıncı artıp yüreğini alev sardığında, yanan canını sularla serinletip planlı bir atak geliştirmek yerine, sıcağı sıcağına yapar kavgasını, söyler ne ise diyeceği. Yetmiyorsa çizgiyi geçer, sınırı ihlal eder ama içinde kin besleyip olacağı ötelemez!

Boğa    

Boğa’nın damarının yeri saklı, öfkesinin üstü örtülüdür. Çabuk sinirlenmez, galeyana gelip kontrolünü kaybetmez. Sabırlıdır Boğa, her körükte ateşlenmez, bırakın çabuğu hiç gaza gelmez! Yeterince düşünülmemiş, mantık sularının uzağında meselelerin orta yerine apansız düşmez! Ama gel gelelim olmayan oldu, gizli damarına basıldıysa Boğa o mesele de orada bitmez! Boğa ölene dek intikamın eşiğinde bekler, kininin ateşi bir an olsun sönmez!

İkizler  

İkizler’in zihni seri, kararları değişkendir. Kendiyle kavgası bir ömür süren İkizler, kimselerle kavgasını uzatmaz! Zira tartışmalarını büyütecek olursa önce kendi zararlı çıkar, kendini affetmek konusunda tereddütte düşer. İyisi mi İkizler tartışsa da dilinin ayarını kaçırıp karşısındakini incitse de kendi kırılıp üzülse de olan biteni abartmaz, hiçbir problemi bir sonraki buluşmaya taşımaz! Kin gütmenin yaşamı zehir ettiğine inanan İkizler, hesapla kitapla uğraşıp eğlencesine limon sıkmaz!

Yengeç

Yengeç genelde kırılır, üzülür, incinir ama yüksek öfkeler yaşamaz ta ki sevdiklerine kötücül bir el uzanana dek! O zaman kimseler Yengeç’in bu yeni halini tanıyamaz, dünyalar merhametlisinin acımasızlığından nasibini almayan kalmaz! Diyeceğimiz şu ki mesele sevdikleriyle ilgili ve affedilmeyecek kadar kötü ise; Yengeç kinini, öcünü alıp içini soğutana dek saklar, yapılanı kimsenin yanına bırakmaz. Ancak affedilebilir bir şeyse Yengeç’in kini merhamet edene kadar sürer!

Aslan   

Aslan; toplum önünde, iddiasının en bol olduğu alanda rencide edilmez, küçümseyecek bir davranışla karşılaşmazsa kolay kolay kin tutmaz! Ama yapanın hatası boyundan büyük, niyeti kötüyse yaşanan o günle sınırlı kalmaz, mesele bir gün acısı çıkarılmak üzere rafa kalkar! Ancak normal koşullarda Aslan kin tutmaz! Aslan yüce gönüllüdür bir defa, kimselerin sonsuza dek cezalandırılmasına gönlü el vermez!

Başak  

Başak yapılacak onca iş arasında, hatalarını her gün eksiltmek için didinip uğraşırken kimselerin kötüsünü sırtına yük etmez, kimselere kinlenip içini karartmaz. Bu arada susup oturmaz, diyeceklerinin bir virgülünü dahi yutmaz! Zaten o kadar konuşup, diliyle sokup, söyledikleriyle alt üst ettikten sonra tutacak kin de kalmaz! Başak içini döküp rahatlamadan, ağzına geleni sövüp saymadan mesele kapanmaz, bugünün işi yarına kalmaz! Başak’ın birkaç dakikalık kini de son cümlesine koyduğu nokta ile tarih olur!

Terazi  

Terazi kini savuşturmayı, öfkeyi dindirmeyi, küslükleri sonlandırıp kavgaları sonsuza dek tedahülden kaldırmayı kendine görev edinmişken, kendisi kinlenip intikam peşine düşse sizce de mantıksız olmaz mı? Zira Terazi illa kin tutacaksa, öyle olması kaçınılmazsa, başka çaresi kalmadıysa, tutar, bırakır! Tüm bu işlem toplamda iki saniye sürer, üçü kimseler göremez! Terazi barıştan yanadır, uzlaşmanın tarafındadır, aksi mümkün olmaz!

Akrep  

Geldik Akrep’in uzmanlık alanına, masalardan kalkmadığı intikam yemeklerinin leziz mi leziz mutfağına! Akrep kinin baş çobanıdır. Kin; hayatta kalmak için, mücadeleye ihtiyaç duyan Akrep’i canlı tutan bir histir! Akrep kinini bir an bile unutmadan, kâinatın sonuna dek canlı tutar! Vakti zamanı gelince planlarını işleme sokar, kimselere belli etmeden intikamını alır, içini soğutur. Sıradaki kininin gereklerini yapmak için yola koyulur.

Yay       

Yay ne anlar kinden, intikamdan! Anlamayarak da iyi yapar! Bardağın dolusunu, dünyanın güzelini görür hep! Kimseler aklına kötüyü kırk çabayla yerleştiremez, Yay kolay kolay kötüyü düşünmez! Yaşamın tadını Zodyak ailesinde en çok Yay çıkarır! Moralini efe püfe bozmaz, yüzünü kolay asmaz! Yaşar Yay! Kinmiş, intikammış umurunda olmaz, kapısını bir tek gelecek güzel günlere açar!

Oğlak   

Oğlak sosyal çevresinin gözleri önünde bir hakarete maruz kalır, çalışıp didindiği henüz elde ettiği başarısına el uzanır, herkesin duyacağı şekilde itibarı zarar görürse “kin nasıl tutulur, intikam yemeği kaç dereceye ısıtılmış fırına verilir” herkese gösterir! Kinini herkeslerin gözleri önünde, duyacağı desibelde ve pişmanlıklar içinde duyacağı bir özürle ancak rafa kaldırır!

Kova    

Kova bin bir işle uğraşır, hayatta çok mühimsediği işleri vardır. Pek kin tutmaz, öfkesi bol tartışmalarda boy göstermez! Onun kavgası diliyle, sahip olduğu bilgiyi çıkardığı meydan muharebesindedir. Kuvvetin, kasın, ani alevin, yüksek öfkenin oralarda işi olmaz! Ama diyelim ki canı burnuna tırmandı, siniri başından aştı, bu defalık Kova “kin tutacağım” diye kendine bir söz verdi. Mühim bir işi çıkana dek tutar, o da fazla uzun sürmez!

Balık    

Balık çabuk demoralize olur, yerlere serilir, diplere çöker! Yanar yıkılır, her şey onun başına geliyor diye dövünür durur! “Ama ben de yapacağımı bilirim” cümlesi intikam alacakmış izlenimi verse de ağzından çıkanı kulağı duyana dek unutan Balık’ın öfkesi uzun sürmez, teslimiyet öfkenin, üzüntünün, kahrın yerini çabuk alır! “Vardır bunda da bir hayır” diyen Balık, dermanı unutmakta bulur. Yani Balık’ın kini, neye kin beslediğini unutana dek sürer!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.