Edebiyatımızın Kadın Yazarları Hangi Burçlardan?

Burçlar dünyasının yaratıcı insanları doğum haritalarındaki gezegenlerin etkisiyle de çeşitli yeteneklerle donanmış olarak dünyaya gelirler. Bu yaratıcı insanlar arasında edebiyat dünyasına birbirinden ünlü eserler kazandıran kişiler de bulunur. Türk edebiyatında iz bırakmış kadın yazarlar eserleri kadar kişilikleri ve yaşamlarıyla da okuyucuların ilgisini çeker. Birbirinden farklı tarzda yapıtlara imza atan bazı kadın yazarlarımızın yaşamlarını ve edebi kişiliklerini burç özellikleri doğrultusunda özetledik.

Adalet Ağaoğlu (Terazi)

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından olan Adalet Ağaoğlu 13 Ekim 1929’da Ankara’da doğdu. 4 çocuklu bir ailenin tek kızıydı. 1950 yılında Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü tamamladı. Terazi burcu olan Adalet Hanım, burcunun sanatsever altyapısıyla edebiyat ve tiyatro ile ilgilendi. 1946’da ilk kez Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayımlandı, sonrasında Kaynak dergisinde şiirleri okuyucuyla buluştu. 1951 ve 1970 yılları arasında Ankara Radyosu ve TRT’de görev aldı. Görevinden istifa etmesinin ardından kendini tamamen yazarlık mesleğine adadı.

Ankara’nın ilk özel tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı. Yeni romanlar ve piyesler birbiri ardına geldi. “Ölmeye Yatmak”, “Hayır”, “Bir Düğün Gecesi”, “Fikrimin İnce Gülü”, “Yüksek Gerilim”, “Evcilik Oyunu”, “Yaz sonu” gibi çok sayıda oyun, hikâye ve romana imza attı. Eserleri birçok ödüle layık görüldü. Terazi burcunun adaletli ve eşitlikçi bakış açısıyla Türkiye’de sosyal adalet ile ilgili birçok kampanyayı destekledi. Bu fikriyatı eserlerine de yansıttı. Ötekileştirilenlerin çaresizliğini, küçük burjuva kesimin sistemle olan çatışmasını eserlerinde ustalıkla işledi. Şu anda 89 yaşında olan Adalet Ağaoğlu halen yazmayı sürdürüyor.

Elif Şafak (Akrep)

Son yılların çok satan roman ve köşe yazarlarından olan Elif Şafak 25 Ekim 1971’de Fransa Strazburg’ta doğdu. Babası akademisyen Nuri Bilgin annesi ise diplomat Şafak Atayman idi. Elif Şafak henüz bebekken anne babası ayrıldı. Annesi ve anneannesi ile büyüyen ünlü yazar, tek çocuk olması ve içine kapanık kişiliği sebebiyle yalnız büyüdü. Kitaplar yaşamının büyük bölümünü kapladı, üniversiteyi ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Yine aynı üniversitede master ve doktora tezlerini verdi. Elif Şafak’ın annesinin ismini kendine soyadı yapması babasına tepki, annesine minnet olarak yorumlandı. Akrep burcu olan ünlü yazar onunla ilgilenmeyen babasından belki de bu şekilde intikam aldı.

Şafak kitaplarla kurduğu bağdan edebi anlamda beslendi ve kendisi de yazmaya başladı. Burcunun sessiz, derin ve otokontrollü kimliği tavırlarına da yansıyordu. İçindeki çelişkileri, gizemli, karamsar ve dingin ruhunu, yazılarına kanalize etti. “Şehrin Aynaları”, “Pinhan”, “Araf”, “Baba ve Piç”, “Aşk”, “Bit Palas” gibi başarılı yapıtlara imza attı ve ödüller kazandı. Burcunun okülte olan ilgisiyle kitaplarında tasavvuf, kadın, LBGT konularını mistik ve post modern bir bakış açısıyla harmanladı. Bu tarzı çok benimsendi ve her kesimden kitleye ulaştı. Tüketim kültürüne mesafeli durmaması yüzünden eleştirilen Şafak günümüzün en çok konuşulan yazarları arasında bulunuyor.

Tezer Özlü (Başak)

Yerli edebiyatın bir diğer kadın kalemi kısa yaşamına sınırlı ama nitelikli eserler sığdırmış olan Tezer Özlü 10 Eylül 1943’te Kütahya Simav’da doğdu. 10 yaşındayken anne babasının işleri için İstanbul’a taşındılar. Avusturya Kız Lisesi’nde okudu ama eğitimini tamamlamadı. Başak burcu olan genç Tezer 18 yaşında yurt dışına çıktı.  İki yıl boyunca otostopla yurt dışını gezecek kadar cesurdu. Bu süre zarfında Adalet Ağaoğlu’nun kardeşi olan yazar Güner Sümer ile tanıştı ve 1964’te Paris’te yaşamlarını birleştirdiler. Daha sonra eşiyle Ankara’ya yerleşen Tezer Özlü Almanca çeviriler yapmaya başladı. Eşinden ayrıldıktan sonra 1967’de İstanbul’a taşındı.

Başak burcunun mükemmeliyetçi ve takıntılı tutumu kendisinde belirgin ve olumsuz bir boyutta gelişti. Psikolojik olarak iyi değildi. Yaşamında birkaç kez intihar girişimi de olmuştu. 12 yıl kaldığı İstanbul’da birkaç kez bipolar bozukluk tedavisi için psikiyatri kliniklerine yatırıldı. Erden Kıral ile yaptığı evlilikten bir kızları oldu. Sonrasında kalbini Hans Peter Martin’e kaptırdı ve eşinden ayrılarak yaşamını kendisinden yaşça genç bu adamla birleştirdi. “Yaşamın Ucuna Yolculuk”, “Çocukluğun Soğuk Geceleri”, “Her Şeyin Sonundayım” gibi kitaplara imza attı. Sağlık sorunlarını otobiyografi türündeki eserlerine yansıttı. Göğsündeki kitleyi fark ettiğinde artık çok geçti. Yaşamı 1986’da 43 yaşındaki genç bedenine musallat olan tümör yüzünden son buldu. Yaşamına az sayıda kitapları ve sözleri çok sayıda okuyucuya ulaştı.

Ayşe Kulin (Başak)

Türk edebiyatının çok okunan yazarları arasında bulunan usta kalem 28 Ağustos 1941 yılında İstanbul’un Beyazıt semtinde doğdu. Bosnalı baba ve Çerkez annenin çocuğu olan Ayşe Kulin, ilkokulu okuduğu Ankara’da öğretmeninden tokat yiyince 1 yıl okula gitmemişti. Ortaöğrenimini İstanbul Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. Büyükada’da fabrikatör bir ailenin oğlu olan Mehmet’le tanıştı. Bir süre sonra evlendiler ve Londra’ya yerleştiler. Kulin oradaki üniversitede sosyoloji okumaya başladı. İki çocuk sahibi olmanın zorluğuyla eğitimini tamamlamadı. 60’lı yıllardan itibaren Türkiye’de çeşitli gazete ve dergilerde editörlük, yazı işleri müdürlüğü, TV için senaristlik yaptı.

Başak burcu olan Ayşe Hanım oldukça titiz ve çalışkandı. Üretkenliğiyle ara vermeden çeşitli yazınsal ürünler çıkardı. ”Adı Aylin”, “Sevdalinka”, “Füreya”, “Köprü”, “Veda” gibi kitapları çok sayıda okuyucuya ulaştı. Bunda en büyük pay biyografik özellikteki bu eserlerinin verdiği nostaljik tattı. Aristokrat ve köklü ailesinin yaşamı okuyucunun ilgisini çekti. Üslup olarak derin anlamlar içeren ağdalı ifadeler yerine sade ve akıcı bir dil kullandı. Edebiyata mesafeli yaklaşan birçok kesimi kitaplara yakınlaştırması takdire şayandır. Kitapları çeşitli sinema ve dizi projelerine uyarlandı. Yazarın en son 2016 yılında “Kanadı Kırık Kuşlar” adlı eseri okuyucuyla buluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir