Ebeveynlerine İllallah Ettiren Burçlar!

Bazı anneler çözümü bumerang terliğinde bulur, hedefi on ikiden vuru bazılarıysa nutuk çekmeye soyunur, sus durak bilmez! Babalar günün sonunda ceza mercii olur, pek suya sabuna dokunmadan otoritesinden sorulur! Peki burçların aileleri en çok hangi özelliklerinden illallah eder!

Koç       

Bir gün müdür arar, bir gün dayak yiyen çocuğun öfkeli annesi! Babalar girer bazen devreye; kim kimi döver kavgası başlar! Koç ergenliği boyunca ne durdan anlar ne duraktan! Enerjisi yumruğundan çıkar, öfkesi dizginler yırtar! Koç ailesi olmak zor, çocuğunu şikayet eden boldur! Konu komşu gürültüsünden, öğretmenleri enerjisinden, arkadaşları elinin ayarsızlığından bıkar! Bir yandan sevseler de sabırlarının taşmasına engel olamazlar. Hal böyle olunca anne, baba okuldan beri gelmez, Koç’un cezalarının ardı arkası gelmez.

Boğa

Çocuk yaşta başlar Boğa, ebeveynlerinin arzularına ayak diremeye! Canının istemediği, keyfinin emretmediği şeyi kuralmış, gereklilikmiş tanımaz, yedi cihan gelip ısrara kalksa yapmaz! Anne baba sözü öyle hemen kanun sayılıp dinlenmez, Boğa’nın inadından şikayet edenlerin de sonu gelmez. Anne “Bir kere de bir dediğimi ikiletmeden yap!” demekten bitap düşse de Boğa bildiğinden şaşmaz!

İkizler  

Arkadaşlarıyla bir araya gelince sohbeti bitmez, akranlarından ayrılıp ailesiyle kalınca elinden telefonu düşmez, ağzını bıçak açmaz! İkizler’i kontrol etmek zordur. Ruhu özgür, tercihleri belirsiz olan İkizler, ebeveynine ergenliği boyunca zor zamanlar yaşatır. Hiçbir zaman tam olarak olgunluğa erip içindeki çocuğa veda etmeyeceği gerçeğini henüz bilmeyen ebeveynler bu yılların geçeceği fikriyle kandırsalar da kendilerini, bedeni genç ruhu çocuk İkizler eve barka girmez!

Yengeç

Veli toplantılarında çocuklarını öve öve bitiremeyen, tüm öğretmenlerinin de takdirle bahsettiği o çocuk Yengeç, tüm ebeveynlerin sinir olduğu anne ise Yengeç annesidir! Yengeç annesini sever, kuvvetli aile bağlarını esnetmek için sınırı bir milim ihlal etmeye yeltenmez, evinin sıcağında ödevlerini yapar, büyüklerin gözüne girmek, daha çok sevilmek için canını dişine takar. Örnek çocuktur Yengeç, şikâyet almaz!

Aslan   

“Biz ne ara bu çocuğu bu kadar şımarttık da tepemize çıkardık!” kaygılarının taşıyıcısı Aslan ebeveynleri, gözü daima yükseklerde olan çocuklarının ayaklarını yere bastırmak için didinir dururlar! Annesi gibi konuşur, babası gibi yürür Aslan, yaşına bakmadan evin baş köşesine oturup, küçük yaşta lider kostümü giyer! Kahvaltısı önüne gelsin, her istediği saniyede gerçek olsun ister! Yoktan anlamaz! Gözünü diktiği yükseklere yetecek güçleri var mı umursamaz! Sadece ister ve kimseye boyun eğmez!

Başak  

Annesini eleştirir, babasını eleştirir, konu komşuya zaten yüz vermez, hiçbir şeyi beğenmez! Zor çocuktur Başak, yaşamındaki her şey hep eksikmiş gibi davranır, azla yetinmez! Ebeveyni kendini parçalasa, elinden gelenin fazlası için kahramanlığa soyunsa yetmez, Başak bir türlü geçer not vermez, bir defa da kusur örtmez! Tüm halıları kaldırır, hasır altlarını gün yüzüne çıkarır! Her şeyin mükemmel olması için ailesini tüketir!

Terazi  

Süsü püsü bitmez, okula mı gidiyor davete mi belli olmaz! Hal böyle olunca okul idaresinin şikayetlerinin de sonu gelmez! Hırkasını beğenip giymez, tek renk yasasını rüküş bulup çiğner, azıcık allığın, biraz rimelin, takının, tokanın kime zararı var sanki diye düşünmeden edemez, rengarenk ayakkabılar giymekten kendini alıkoyamaz! Anne baba da sürekli takipte kalamaz, Terazi’nin ergenliği ayna karşısından uzaklaşmaz, erken yaşta başladığı flörtleri aileyi endişeden uzak tutmaz!

Akrep  

Tüm sülalenin “Satanist olacak bu çocuk!” söylemlerine karşı dursa da çamaşır yıkamak bahanesiyle ceplerini karıştırmaktan, çantasından boş kağıt almak sözde niyetiyle şöyle bir göz atmaktan geri durmaz Akrep annesi! Okuduğu kitapların kapaklarından ödü patlayan ebeveynler kaygı içinde bir ergenlik yaşarlar! Ne gönüllerince takip edebilir ne ağzından laf alabilirler. Yüzeysel bir iki cümle ya kurar ya kurmaz Akrep! İçine kapanık görünen, her şeyin farkında ama sessiz bir çocuktur Akrep! Kontrolü zordur!

Yay     

Okula gider, gezmekten gelir! Gözünü üstünden ayırdığın anda ortadan kaybolur, çabuk öfkelenip kapıları çarpıp çıktığı da çok olur! Bir yandan herkesin sevgilisi, enerji kaynağıdır bir yandan serseri mayın! Dersleri kaynatması bir yana bolca asmasıyla namlıdır. Basar küçük sınıflar Yay’ı, sıkar fazla komplike denklemler canını! Yay da direnmez büyük adam olacağım diye bu eziyete, alır soluğu açık havada bir yerde! Evin yolunu bulduğu da olur, ailesini camda kapıda saatlerce beklettiği de!

Oğlak   

Büyümüş de küçülmüş Oğlak, yaşıtları ip atlar, top oynar, ipe sapa gelmez sohbetlerde kahkahalara doyamaz, entrikalar içinde ergenliğin dibine vururken, o önünde test kitapları, gözlerinde küçümser bakışları ile kendinden akıl yaşı olarak çok küçük olduklarını düşündüğü akranlarını izler! Bu sırada dersinden, ödevinden, sorumluluklarından bir an olsun geri kalmaz! Tüm okulun takdirini toplayıp örnek öğrenci olmak için tüm kurallara uyar!

Kova    

Bilgiç Kova’nın bilmediği bir şey olsun, bir konuda da sessiz kalıp büyüklerin dediği olur desin, ailesi tüm dişlerini kırıp, bıyıklarını kesmeye razı gelir ama nerde? Her şeyi en iyi o bilir, aklının yetmediği yaşının tutmadığı şey yoktur! Okulun parmakla gösterilen değişiğidir Kova! İlginç konuları çok sever, sıradan ve sıkıcı içeriklerin vakti gelince başka şeylerle ilgilenir! Otorite sevmeyen Kova, sınıfın hocasını sevmez, evin karar merciini saymaz! Demokratik koşullarda alınmayan hiçbir kararı dikkate almayan Kova’nın disipline edilmesi çok zordur!

Balık    

Azıcık sıcağı fazla bulsun uykuya dalar, gürültü kafasını şişirsin kapar kulağını düşler kurar! Neredeyse orada değildir Balık, hep düşünde, hayalinin bir ucundadır! Gözü derste aklı bir karış havada, alınganlığı da hep üstündedir. Laf söylemeye gelmez! Annesi acaba kırıcı mı oldum demekten, babası fazla üstüne gittiğini düşünmekten alamaz kendini!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.