Duygusal Şantajda Rakip Tanımayan 3 Burç!

“Ben seni çok seviyorum, seni düşünüyorum da söylüyorum. Sana değer verdiğim kadar bana değer vermiyorsun, yoksa böyle davranmazdın. Yaptığım onca iyiliğin karşılığı bu mu? Bu yaptığın beni çok üzer ama. Kırk yılda bir şey istedim, yapmazsan gerçekten çok kırılırım…” Hepsi de hepimizin hayatında illa ki birilerinden duyduğu cümleler. İlk bakışta masumane görünseler de alt metinlerinde sayısız sitem ve tehdit gizli. Söz konusu davranışların psikolojide karşılığı da var: Duygusal şantaj! Kişinin karşısındakinin istek ve taleplerini umursamaksızın duygusal açıdan manipüle ederek doğrudan ya da dolaylı yoldan istediğini elde etme çabası şeklinde ifade edilebilecek duygusal şantajı arkadaşlarımızdan da partnerlerimizden de ailemizden de duymak mümkün. Nitekim duyuyoruz da! Hatta çoklarımız farkında olmadan kanıksamış bile olabilir. Özellikle duygusal bünyelerde kendini gösteren bu davranış biçiminde 3 burcun izi görülüyor. Hangileri mi, cevap yeni yazımızda.

Gözyaşlarını Silah Olarak Kullanan Yengeç

Su grubu burçlarının tümünde duygusallığın had safhada olduğu bilinen bir gerçek. İçlerinde başı çeken ise şüphesiz Yengeçler! İnsanlara karşı davranışlarının hepsinde duygularının ve sezgilerinin önemli bir payı var. Yakın uzak demeden herkesin yardımına koşan, dertlerini dinleyip derman olmaya çalışan ve yeri geldiğinde kendi isteklerini geri planda tutan kimseler. Karşılığında ise tek bir beklentileri var sevilmeleri! Çabalarının karşılığını alamadığında ya da gereken değeri görmediğini hissettiğinde ise kolayca kırılması işten bile değil! Bir isteğini yerine getirmek için geçmişte yaptığı iyilikleri teker teker dillendirebilir, karşı tarafın yumuşak karnına oynamak için gözyaşı dökebilir. Muhtemelen karşılığında da daha fazla ilgi görmeyi başaracak ve istediğini elde edecektir.

Geçmişteki İyiliklerini Koz Olarak Kullanan Akrep

Haklı ya da haksız, Akreplere sayısız yakıştırma yapılıyor. İçlerinde belki de en doğru olanı kötü gün dostu olmaları! Birinin başına nerede bir kötülük gelse, herkesten önce ilk o yardıma gelir. Hastanelerde, cenazelerde ağlanacak omuz hep onunkidir. Karşısındakini destekler, yeniden ayağa kalkmasına yardım eder. Tabii günü geldiğinde mutlaka karşılığını bekler. Yok eğer beklentisi karşılanmadıysa “Ama ben zamanında senin için şunu yapmıştım” diye geçmişte yaptığı iyilikleri koz olarak kullanmayı kendine bir borç bilir. Hoş kullanmasına da gerek yok, kozu elinde tutmuş olması bile onun kendini güçlü hissetmesi için yeterli.

Kurban Rolünde Oscar Alan Balık

Balıkların hassas ve naif bir doğaya sahip oldukları su götürmez bir gerçek. Bilinmeyen ise bunun onu zayıf kılmaktan çok güçlendirdiği. Bir şey yapmasına gerek olmadan çevresinden destek görebilir, zorlandığı bir konuda herkesten yardım alabilir. Olur da beklediği karşılılığı bulamazsa kolayca kurban rolüne bürünür. “Ama sen bunu yapmazsan, gerçekten çok mutsuz olurum” ya da “Sensiz bir yaşamda var olamam” diyerek karşısındakini suçlu hissettirmeyi başarabilir. Bu şekilde elini ayağını bağladığı kimselerin onun isteklerine karşı çıkabilmesi çoğu zaman mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir