Duygusal Burçlar İçin Bağımlılıktan Kurtulma Yolları!

Bağımlılık! Bir şeye koşullanma, o şeye bağlı olma durumu. Her şeyin fazlası zarar derler, dozu iyi ayarlamak, ölçeği taşırmamak gerek. Kendini kontrol altında tutabilmek, yeri geldiğinde “hayır” diyebilmek! Kafandan geçen hiçbir düşünceye, fikre engel olamazsın belki. Fakat eylemlerinin önüne geçebilirsin. Davranışlarının alışkanlığa dönüşürken fişi ellerinle prizden çıkabilirsin. Tabii burada kalbini ve duygularını yedek kulübesine alıp yola mantığınla devam etmelisin! İşte duygusallığıyla ün yapmış üç burç ve bağımlı oldukları şeylerden kurtulma yolları! Kemerleri bağladıysan hemen başlayalım!

Yengeç! Kimseye Kendini Adama! Bu Kadar Kırılgan Olma! Kendini Sev!

Bakma üç cümleyle ara başlığı noktaladığımıza. Alacağın çok ders, öğreneceğin çok şey var sayın Yengeç. Belki dünya üzerindeki bütün iyi hislere sahipsin. Sevgi, sadakat, şefkat, hoşgörü, anlayış… Tabii bir o kadar da vericisin. Fakat artık durman gereken noktayı da bilmelisin! Yeter canım, bu kadar da kırılgan olma kimseye kendini adama. Her şeyden önce kendini sevmeyi öğren! Bak o zaman diğer bağımlılıklarından kurtulman ne kadar da kolay olacak. Herkes değerini nasıl da anlayacak!

Terazi! Tek Başına Mutlu Olmayı Öğren! Kendinden Taviz Verme! Hayır Demeyi Öğren!

Seninkisi duygusallık değil, resmen ara buluculuk! Karşındaki insan kırılmasın, üzülmesin diye ne hallere düştüğünü sen biliyorsun. Şekilden şekile girdin resmen! Bırak, herkesi memnun etme çabalarını. Tamam, evet demeyi sev de hayır demeyi öğren! Bak düştüğün bu durumlar hep incelikler yüzünden. Çevrende iki tane daha fazla insan olsun derdinden. Yalnız kalmayı öğrenmediğin, kendinden taviz vermeyi bırakmadığın sürece, bağımlılıklarından kurtulman imkansız! Bizden söylemesi!

Balık! Farkına Var! Gerçeklerle Yüzleş! Kaçma!

Toz pembe hayaller vardı… Şarkının devamını sen gayet iyi biliyorsun. Aklına estiğinde bulutların üstünde dolaşıyor, işine gelmediğinde topukluyorsun. Bazen oralı olmuyor, bazen kendini kurban ediyorsun. Ve işte en büyük hatan: Hayatının dörtte üçünü bir şeylere bağımlı olmakla geçiriyorsun. Kalan dörtte birlik kısımda ise tüm bunlardan kurtulmakla… Hayır, acaba nasıl bu kadar kolay etkileniyor, bir bakışa kanıveriyorsun? Asıl sorunun ne gerçekten biliyor musun? Farkına var ve gerçeklerle yüzleş: Kendini güçsüz hissettiğinde sığınacak bir liman arıyor, biraz da işine geldiği gibi davranıyorsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.