Sadece Yüzde 2’de Bulunan Özellik Hangi Burçlarda?

İnsanların çoğu daha önce bir kere gördüğü yüzlerin sadece yüzde 20’sini aklında tutabiliyor. Fakat küçük bir kesim var ki gördüklerini asla unutmuyor, tanıştıkları insanların yüzlerinin yüzde 80’ini akıllarına kazıyor. “Süper tanıyıcılar” olarak bilinen bu insanların geçmişleri aslında taa Roma İmparatorluğu dönemine dayanıyor. O zamanlarda süper tanıyıcılar, imparatorun bulunduğu yerlerde ona eşlik ederek çevredeki iyi ve kötü niyetli kişileri ayırt etmekle görevliydiler.

Peki nedir bu süper tanıyıcılık? Beynin her iki yanında bulunan iki küçük özel bölgedeki gerçekleşen aktivite süper tanıyıcılarda normalin üzerinde. İlk kez 2009 yılında Richard Russel tarafından kullanılan bu tanım, çok iyi derecede yüz tanıma becerisine sahip insanların düşünülenden daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Bir diğer araştırma ise Greenwich Üniversitesi’nden Dr. Josh P. Davis’e ait. Süper tanıyıcıları ayırt etmek için iki farklı yöntem kullanan araştırmacılar, önce yüz tanıma testlerine başvuruyor. Kısa sürede yüksek performans gösteren insanlar süper tanıyıcı olma potansiyeli taşıyor ancak bu kadarla bitmiyor. Katılımcılar belli laboratuvar testlerinden geçiyor, bazı öznel deneyimlere sahip olmaları bekleniyor. Ardından süper tanıyıcı olma vasfına erişebiliyorlar.

Gelelim hangi burcun süper tanıyıcı olma potansiyeli taşıdığına. Gözlemci, karmaşık şeyleri algılayabilen, gördüklerini ve yaşadıklarını aklının bir köşesine not edebilen Akrepler; hafıza denince ilk akla gelen, gözleriyle beyni arasında köprü oluşturabilen Yengeçler, gerçek birer süper tanıyıcı olabilir, dünya üzerinde bulunan insanların sadece yüzde ikisinde bulunan bu özelliğe sahip olabilirler. Kim bilir belki sizin de içinizde bir Sherlock Holmes yatıyordur. Düşünün bir bunu.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.