Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı Boğa Burcu mu?

256 yaşında ölen Çinli herbalist Yuen Usta’nın yaşamı hakkında birçok efsane dolaşıyor. Eğer söylentiler doğruysa kendisinin en uzun yaşayan Avrupalıdan 120 yıl daha fazla yaşadığı söyleniyor. İki buçuk asır yaşayan Li Ching-Yuen, film karakteri değil gerçek bir insan. En azından Çin hükümetinin arşivlerine göre. Çünkü belgelerde Yuen’in 150. ve 200. yaş gününü tebrik eden iki belgenin mevcut olduğu iddia ediliyor.

Yuen’in yaşı konusunda çeşitli spekülasyonlar hala mevcut ancak; söylenenler doğru ise Li Ching-Yuen 1677 yılında, Çin’in Şiçuan eyaletinde doğmuş. Efsaneye göre 10 yaşında kendi kendine okuma ve yazma öğrenmiş. Sonrasında hayatının ilk 100 yılını doğada otlar toplayarak, bunlardan ilaçlar yaparak geçirmiş. Uzun yaşamın sırrını da bu şekilde bulduğu söyleniyor. İkinci yüzyılı ise bu otların ticaretini yaparak ve pirinç şarabı satışı ile geçirmiş. Doğada dolaşırken 500 yaşında bir kişiyle karşılaştığı ve sağlıklı yaşamın sırlarını ondan öğrendiği de bilinenler arasında. Ayrıca 256 yaşında yaşamına yitiren Yuen’in 24 kadınla evlendiği ve 200 çocuk sahibi olduğu da söyleniyor.

 

Goji meyvesi, reişi mantarı, yabani ginseng gibi otların kullanımını öneren Yuen, uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Dingin bir zihne sahibim. Oturduğumda bir kaplumbağa gibi hareketsiz oldum, yürürken bir güvercin gibi neşeliydim ve uyurken tıpkı bir köpek gibi derin uyudum. Size de tavsiye ederim.”

Yukarıda Çinli Yuen dedemizin kısa bir özgeçmişini okuduk. Belki inandık, belki üstüne birçok soru sorduk. İşin astroloji kısmına gelince de biz Boğa burcu olduğunun kanısına vardık. Hem dayanaklı hem dingin hem de doğayı seven Boğalar tamamen Li Ching-Yuen’in kişilik özellikleriyle bağdaşmıyor mu? Sakin, soğuk kanlı özelliklere sahip Boğalar için de uzun bir ömür vaad etmiyor mu?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.