Dünyaca Ünlü Ressamların Burçları!

Çağa damga vuran sihirli fırçaları ellerinde, iklimi, savaşı, ruh bunalımı, aşkı, nefreti; duygusunun her çeşidi boyalarının renklerinde, ilginç yaşam öyküleriyle dünyaca ünlü ressamların ilham perileri bakalım hangi burçlar?

Koç – Vincent Van Gogh

Daha renkli olmaları için yemeklerine boya katan, içsel öfkesini kulağını keserek dindiren, dehası resimlerine yansıyan Van Gogh, tartışmalı aşkları, çekişmeli ilişkileri, iyilikle tepeleme dolu kalbiyle tam bir Koç burcu. Oldukça tutucu dindar bir babanın rahip oğlu Van Gogh, kurtarılmaya ihtiyacı olan, feryadı duyulan, aç sefil halka yardım etmek için elinden geleni yaptı, ancak yerinde duramıyor, disipline olmakta güçlük çekiyordu! Gözü kara Van Gogh, uzun süreler madencilerle yer altına inip acılarını paylaştı. Renklerin gücünü keşfetti, boyadıkça boyadı, öyle ki ismiyle anılan bir sarı tonu dahi icat etti. Kendisinden sonraki nesli sanatta devrim niteliğindeki tuvalleriyle büyüledi, cesur ve tez canlı bir Koç olmanın verdiği yenilikçi tavırla, çağının hakim sanat akımının yönünü tamamen değiştirip ‘Çağdaş Sanat’ın öncü ismi oldu.

Boğa – Salvador Dali

Sanatsal algı için gerekli olan tüm duyuların hakimidir Boğa! Dokunmanın piri, koku ve tat almanın ehli, bakan gözleri sanat süzgeci, duyumlarının tümü ahenk timsalidir. Kendinden 9 ay önce ölen kardeşinin reenkarnasyonu olduğuna inanılan Dali gerçek bir Boğa burcuydu. Tablolarını dönemin en yüksek fiyatlarıyla etiketler, sebebini boyalarında kullandığı yılan zehriyle açıklardı. Tabi ki yaptığı fazlaca para kazanmak için küçük bir kurnazlıktı. Boğa burcu olmanın hakkını veren paraya olan düşkünlüğüyle bilinen Dali, ödemelerini para kullanmadan türlü yollarla yapardı. Restoranda hesabı karikatür çizip imzaladığı çeklerle öder, yanında çalışanlara ücret yerine tablo verirdi. Boğa burcunun iç güdüleriyle hükmettiği estetik algısı sebebiyle Dali; karnabahar hayranı olmasını ne lezzetiyle ne de kokusuyla açıklardı, onda hayran olduğu şey ‘logaritmik eğrisi’ydi.

İkizler – Gustave Courbet

Duygularda derinleşemeyen, somut gerçekliğin ardını görmek için türlü düşsel imgeler geliştirmeyen Courbet, hava grubunun rasyonelliğini taşıyan tam bir İkizler emsalidir. Modern realizmin öncülerinden olan Courbet görüntüler dünyasını tüm gerçekliğiyle resmederdi. Dönemin tablolarında kadınlar türlü kanatlarıyla uçuşurken; onunkilerde çıplak ve olağanüstü gerçeklikte bedenler, mutsuzluğu ifadelerinde ve yorgun yüzlerinin derin çizgilerinde betimlenen yoksul işçiler, tıpkı ruh hali gibi yüksek dalgalı denizler ve gündelik anlar yer alırdı. Hayali hiçbir detaya yer vermediği resimlerinde neden hiç melek çizmediğini soranlara; İkizler rasyonelliği ve hazır cevaplığı ile “Hani neredeler? Gösterin de çizeyim!” yanıtını verdi.

Yengeç – Frida Kahlo

Onarıcı, iyileştirici ve kuşatıcı bir anne ruhuna sahip olan Yengeç burcu kadını Frida, yaşamı boyunca hep arzu etse de çocuk sahibi olamadı! Acılarının dibinde, duygularının sonsuz çeşidinde, Diego ile yaşadığı koşulsuz ve sahiplenici aşkının pervanesinde yaşayan Frida Kahlo tüm hayatını etkileyen feci bir otobüs kazası geçirdi! Yatağa mahkumiyeti yıllar sürdü neredeyse tüm vücudu sert bir alçıyla kaplıydı! Yatağının üstüne astırdığı aynadan kendisini izliyor, yattığı yerden sürekli resim yapıyordu. Doğmamış ve hiç doğmayacak çocuğunu defalarca ızdıraplı tablolarla resmetti. Yalnızlığını, hüznünü, sonsuz çeşitteki duygusunu durmaksızın tuvaline yansıttı!

Frida, Yengeç kadını olmanın duygu dolu ifadeleriyle çok sayıda mektup yazdı Diego’ya ve aşkını şu muazzam betimleme ile sundu;

“Hiçbir şey ellerinle kıyaslanamaz, hiçbir şey gözlerinin altın-yeşili gibi değil. Vücudum günlerdir seninle dolu. Sen gecenin aynasısın. Şiddetli bir şimşek çakışı. Toprağın nemi. Koltuk altlarının oyuğu benim sığınağım. Parmaklarım kanına değiyor. Tüm sevincim çiçek çeşmenden fışkıran hayatı hissetmek ve sana ait tüm sinir yollarımı bununla doldurmak.”

Aslan – Andy Warhol

Pop Art’ın kralı, elinin ışıltısı, zihninin pırıltısıyla dokunduğu gündelik eşyalardan sanat eseri yaratan bir sahne adamı, Aslan burcunun iftiharla sunduğu Andy Warhol! Çalışmaları hakkındaki hiçbir soruya yanıt vermedi, o zaten sanatıyla konuşan bir Aslan’dı ve arzu ettiğinden fazlasını yapması ondan istenemezdi. Yine sahnelere doğan ve hayatını ışıklar altında geçirmek zorunluluğu olan bir Aslan olması sebebiyle, kendisi arzu etmese de sanatsal yönünden çok medyatik kişiliği ile gündemde oldu. Ne yaparsa yapsın sanatının popülerliği isminin önüne geçemedi. Yaptığının sanat olmadığı eleştirilerine, deneseniz siz de yaparsınız diyerek, ‘kolaysa yapın!’ göz dağı verdi ancak üstten bakmalarına bir an olsun ara vermedi. Herkesin bir gün 15dk’lığına ünlü olacağı öngörüsü de “Ne her yapılan sanat ne her medyadan görünen ünlüdür!” eleştirisini saklayıp, ününün de sanatının da öyle kolay erişilebilir olmadığının altını çizdi!

Başak – Casper David Friedrich

“Ressamın görevi havayı, suyu, taşı, ağacı olduğu gibi resmetmek değildir” der Caspar David Friedrich, var olanın en küçük zerrelerindeki manayı kavramaktır. Friedrich; Başak’ın mükemmel gözlem gücü ile görüneni tüm detaylarıyla ele almış ve onu tümüyle tamamlanmış kılacak duygu ekleri yapmıştır. Güneşin yansısındaki ışıltı, maddelerin gölgelerindeki gerçeklik aksı, ağacın tüm yaprakları ve köklerinin uzanımındaki kusursuzluk Friedrich’in eserlerinde özenle betimlenmiş, ancak dikkatle bakıldığında keşfedilen detaylar tuvallerinde üstün bir gerçeklikle işlenmiştir. İnsanın engin doğada çok küçük bir parça olduğu vurgusuyla tasvirlere yönelmiş, takıntılı ve kaygılı iç dünyasını resimlerine yansıtmış, ürpertici ve ruh bunaltıcı eserler vermiştir. Tuvallerinde harabeye dönmüş inançları, uzaklarda boyadığı kiliseler ve virane yapılarla resmetmiştir.

Terazi – Johannes Vermeer

Evrende var olan tüm güzelliklere sevdalı, sanatçı ruhludur Vermeer, eserlerindeki zarif çizgilerini ise Terazi burcu olmasına borçludur. “İnci Küpeli Kız”ın duru güzelliği ve masum ifadesi ilhamını Terazi’nin naif ve huzurlu ruhundan alır. Zamanın bulutlu, karamsar ve boğuk Hollanda’sında yumuşacık türlü rengi harika bir ahenkle tuvaline taşımıştır. Terazi’nin uyumlu ruhunun sakin yapısı ve mutlu iyimserliği, karamsar iklimden etkilenmeden renklere kavuşmasını sağlamıştır. Eserlerinin hemen tümünde aşk temaları görülen Johannes rengarenk bir sevgi kelebeği olan Terazi’nin ruhunu tuvallerine yansıtmış. Hakkında fazlaca bilgiye ulaşılamayan, kızı ya da hizmetçisi olduğu düşünülen ancak gerçek kimliği saptanamayan zarif kadının ismi inci küpesiyle anılmış, bilinmeyen hikayesinin yanında masum ve büyüleyici bakışıyla romanlara, filmlere konu olmuştur!

Akrep – Pablo Picasso

Dehası arzularını resmederek elde ettiği ve şüphesiz taşkın cinsel güdülerini dışavurduğu tablolarından okunur, tıpkı şüpheye düşmeyeceği tek gerçeği tutkusunun ardından gitmek olan Akrep gibi! Erotizmle sanat arasındaki bağlantıyı soranlara ise ikisinin bir ve aynı olduğunu söyleyip, derin arzuları olmadan fırçasını kullanamayacağını açıkça ifade ediyor. Picasso’nun bedenini, ruhunu tanımaya başladığı her kadınla hayatında ve dolayısıyla sanatında yeni bir dönem açıp; aşkı arzusunu terk edip, şehveti tükenince ise bir devir kapanmış oluyor. Tıpkı bilgisine vardığında, merakının gücü azaldığında; hevesi kaçan, henüz bilinmeyene olan arzusu çağlayan Akrep burcu gibi. Sadece Dora Maar gibi tutkusunu canlı tutmayı başaran kadınların yoklukları Picasso’yu hiçliğin eşiğine getiriyordu. Aşkını derinlemesine hissetmekte güçlük çeken, ancak gerçekten bağlandığında bir gün olmayacağı fikriyle dahi deliye dönen Akrep Picasso, bir yanında hep yokluğun karanlığını taşıyordu. Tenine değenin ruhuna hükmettiği, yüce coşkularının acıyla karıldığı her seferde tükenen ve küllerinden yeniden doğan Picasso; kusursuzluğa ulaştığı tek bir tabloyu duvarına asmayı reddediyor, yıkıp yeniden yapımlar, yakıp taze filizlenmeler ise sanatına esin kaynağı oluyordu.

Yay – Edward Munch

Dünyadaki tüm felsefelere olan karşı koyulmaz ilgisi, sahiplendiği değerlerine olan su götüremez inancı, şansıyla uçurumlardan düşse yarılmaz kafasıyla tam bir bilge ve özgür ruh Yay; bir o kadar enerjik ve renkli! Sanat tarihinin ikinci en ünlü eseri olan Çığlık da Edward Much’ın fırçasında damlamıştır. Çığlık’ın; ne Tanrı ne gelenekler ne de alışkanlıkların eskisi gibi olmadığı 19 Yy’ın ardından, henüz tanımadığı bu yeni dünyaya karşı yabancılık, korku dolu bir şaşkınlık ve kaçınılmaz bir panik duygusunu resmettiği söylenir. Acı çeken ve seven insanlarının resimlerini yapmak arzusuyla Munch, Yay’ın gezgin ruhunu harekete geçirir ve elinde fırçası, önünde tuvali Avrupa’nın pek çok yerini dolaşıp, durmaksızın resmeder.

Oğlak – Henri Matisse

Oğlak, çalışmaz azmi, disipline ettiği yaşamı ve her işte en iyi olma kaçınılmaz başarısıyla hobi alanım, hafta sonu kaçamağım, öylesine uğraşım demez, yaptığı her şeyi en iyi şekilde yapmak için seferberlik ilan eder! şimdi sırada öyküsünü Oğlak damarından çok da sıyıramayacağınız bir ressam var; hukuk fakültesinde eğitimini tamamlar tamamlamaz baro sınavını da dereceyle vermiş ancak apandisitinin sürpsiz patlayışıyla uzun süre istirahat etmesi gerekmiş. Oğlak üretmeden durur, kariyer hedefinin gözlerinin önünde erimesine kayıtsız kalır mı? ailesi birkaç renk boya, bir iki fırça ve bir tuvalle çalışmadan duramayan Henri’ye hobi gereçleri vermiş, Oğlak işi biraz abartıp dünyada ünlü bir ressam olmuş. Boşuna demiyoruz Oğlak neye el atsa zirveyi görür diye! Hislerine verdiği kulağının yanında renk teorisini de öğrenen Matisse; modern sanata vurduğu damgayla tanındı.

Kova – Jackson Pollock

Kova dünün üstünü geceyle çoktan örtmüş, geçmişi tarihe gömmüş, geleneklerinin yarınlarını belirlemesine ise ayak diremiş, biraz isyankâr çokça yenilikçi bir burçtur, tıpkı boyaları fırça ile tuvale sürenlerin aksine serpiştirmek yolunu seçen Pollock’un çağ ötesi tablolarının sanata getirdiği yeni solukta olduğu gibi! Kural tanımaz bir tavra sahip olan Jackson, 2. Dünya Savaşı’nın son yıllarında ortaya çıkan soyut dışavurumculuk akımının devlerindendir. Orijinal fikirleriyle dikkat çeken Kova’dan bir esin de Jackson’ın “Acting Painting – Aksiyon Resmi” adını verdiği yepyeni ve önemli tekniğiyle sanat tarihine yaptığı önemli katkıdır. Hayatı boyunca otorite tanımayan asi kişiliğinin altında Kova burcu olmasının yanında otoriter bir anne simgesi yatar! Okuduğu okullardan sık sık atılmış, girdiği ortamlarda ardı gelmez itirazları yüzünden çoğunlukla istenmeyen kişi olmuştur. Hiçbir kavgası sanat tarihinin enleri arasındaki yerini almasına engel olamamıştır.

Balık – Piet Mondrian

Balık, hayal gücünün kuvveti ve sezgilerinin gerçekliğe olan bağıyla ünlü, yaşadığımız dünyadan ve geleneklerden uzak, kendi aleminin saltanatında tek başınadır. Ve böyle olmasını kendi arzu eder. Kalabalıkların ve öğrenilmiş çaresizliklerin gürültüsünden kaçarak, hayatın sanat kanadında yaşar! “İnsanlığa ancak onu aydınlatarak hizmet edebileceğine inanan bir fedakâr olan Mondrian da anlaşılmayışıyla tam bir Balık! New York’daki evinin pencerelerini gazetelerle kapamış; mavi, kırmızı ve sarı dışında renk kullanmamış, eserlerinin hemen tümünü birbirine benzer yatay ve dikey çizgilerle, dış dünyadan izole olan kendi yalnız dünyasında yaratmıştır.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.