Düğün Sezonundan Sağ Çıkmak İsteyen Burçlara Tavsiyeler

Önceleri tanımadığın uzak akrabalarından bir davetiye gelir. Sonra bir bakmışsın Facebook bildirimlerinde artık ismini bile hatırlamadığın ilk okul arkadaşının açtığı bir düğün etkinliği var. “Yoksa?!” diye düşünmeye başladığın an telefonun titremeye başlar: WhatsApp’teki mesajlarında bir düğün davetiyesi daha vardır! İşte o an dank eder. Düğün sezonu başlamış ve çember iyiden iyiye daralmıştır. Korkma, burcuna özel sezondan sağ çıkma tavsiyelerimiz ile bunu da atlatacaksın!

K

Düğün salonlarında pistten zorla alındığın çocukluk yılların geride kaldı. İşler giderek ciddileşirken artık düğünler senin için adeta bir Survivor! “Ee seni ne zaman göreceğiz gelinlikle” diyen teyzelerden ya da “Hadi oyna da kızlar seni görsün, belki beğenen olur” diyen amcalardan kurtulmak en zorlu parkur. Zira özgürlükçü ruhunla “Ben evliliğe sıcak bakmıyorum” diye dil döksen de ne fayda. Sakin kalarak, ne pahasına olursa olsun beğeni toplayacak davranışlardan sakınman şart. Hatta garip davranışlarda bulunmak bekarlık sultanlığının ömrünü biraz olsun uzatabilir.

Boğa

“Bu mutlu günümüzde sizleri de aramızda görmekten kıvanç duyarız” şeklinde biten davetiyelerle sana kül yutturamazlar. Sana da her gelen en az çeyrek taksa sen de kıvanç duyarsın tabii! Şimdi düğüne gidip para taksan az olur, altın taksan ay sonu gelmez! Çık işin içinden çıkabilirsen. O yüzden akrabalık ya da arkadaşlık seviyeni tekrar gözden geçir ve bunu geri dönecek bir yatırım olarak düşün. Sakın ola ki aman kim fark edecek diye çaktırmadan komik rakamlar takmak gibi bir hataya düşme. Sen de biliyorsun ki o düğün kaseti defalarca izlenecek, kim ne takmış hepsinin çetelesi tutulacak.

İkizler

Düğünlerde herkesi görebilen stratejik bir masaya konuşlanıp, onu bunu çekiştirmek gibisi var mı? Damat ne iş yapıyor, gelinin suratı neye asık, kim ne takmış, salon kaça tutulmuş… Hepsi senden soruluyor. Ancak unutma ki böyle ortamlarda dedikodu takımında kimlerin yer aldığı her şeyden çok önem kazanıyor. Ağzından çıkacak yanlış bir sözün kimlerle nereye taşınacağını tahmin bile edemezsin. Hadi onlar artık bir aile oluyor, bir şekilde durumu çözerler ama olan sana olur. Sonra demedi deme.

Yengeç

Bugüne dek kim bilir ne çok şey paylaştınız, birlikte neler yaptınız, neler atlattınız… Şimdi arkadaşların yeni bir hayata adım atarken hem onlar adına sevinmenin hem de içten içe hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını bilmenin ne denli zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Yine de duygusallığın had safhada yaşandığı düğünlerde mutluluktan da olsa gözyaşlarını tutmanda fayda var. En yakın arkadaşının makyajının bozulmasını ya da yanlış anlamalara mahal vermek istemezsin değil mi?

Aslan

Düğünlerde tüm gözlerin gelin ve damadın üzerinde olması senin sessizce kuytu bir köşeye çekileceğin anlamına gelmiyor elbet. Salona girer girmez herkesin dikkatini çekeceğin malum. Gösterişli giyimin, kendinden emin duruşun ve sıcakkanlı sohbetinle etkileyemeyeceğin tek bir kişi daha yok. Senden tek ricamız fazla ileri gitmeden biraz daha temkinli hareket etmen. Zira kimse kendi düğününün tek kişilik dans pistine çevrilmesinden hoşnut kalmayabilir.

Başak

Düğünler senin için başkaları gibi kurtlarını dökme ya da birliktelik kutlanacak yerler değil. Bırak eğlenmeyi, salondan sağ çıkman bile başlı başına mucize! Zira evlendirme timi burada da peşinde! Üstelik bu sefer armudun sapını ya da üzümün çöpünü kimselere anlatamazsın. Kariyer hedeflerini de öyle. Böyle durumlarda yapman gereken aslında oldukça basit. Herkese “Tamam, haklısın” deyip, hiçbir şey yapmamak. Amcaların teyzelerin torunlarının fotoğrafını gösterdikten sonra verdiği cep numaralarını da çıkışta sildin mi, tamamdır.

Terazi

En yakın arkadaşların teker teker dünya evine girerken, kendini beyazlar içinde hayal etmenin ne kadar zor olabildiğini biliyoruz. Merak etme, gelecek düğün senin olacak. Sen önerilerimize kulak ver yeter. Öncelikle gelin ayakkabısının altına isim yazılırken silik yazan bir kalemle isminin orta kısma yazılmasını sağla. Yazının ayakkabının kıvrımlarına denk gelmediğinden de emin ol. Gelelim asıl savaş alanına: Gelin çiçeği kapışması! Gelinin duruşundan muhtemel atış açısını belirle ve yoluna çıkan kimsenin gözünün yaşına bakma. Bazen daha büyük amaçlar için nezaketten ödün vermek gerek.

Akrep

Düğün sezonu geldi de geçiyor ancak hâlâ senin gardırobunda yeteri kadar giysi yok. Hemen her ay bir ton düğüne davetliyken kıyafet mi kalır zaten. Her düğün sonu dur durak bilmeden onlarca fotoğraf paylaşıldığından aynı şeyleri farklı düğünlerde giymek de olmaz. Kıyafet seçmek elbette zor ancak aklında bulundurman gereken birkaç husus daha var. İddialı tarzını yansıtırken beyaz giymekten, derin dekolte ve yırtmaçlardan sakınman senin yararına. Bırak o gün sadece gelin ve damat konuşulsun.

Yay

Havasız düğün salonları, kötü müzik ve kremadan ibaret ucuz bir pasta… 2018’de hâlâ insanların sırf el alem ne der diye hiç ait hissetmediği düğünler yapmasının sana göre hiçbir mantıklı açıklaması yok. Hele ki o parayla neredeyse dünya turu yapmak mümkünken. Hakkın da var. İnanmayabilirsin ama yıllarca bu düğünün hayaliyle yaşayanlar da var. O yüzden bırak bu mutlu günlerinde istedikleri gibi eğlensinler. Olumsuz sözlere ya da asık yüzlere toleransın düşük olduğu böyle etkinliklerde girişkenliğin ve pozitif elektriğinle onları ve kendini mutlu etmeyi başarabilirsin.

Oğlak

Akrabalar, arkadaşlar, komşular yetmezmiş gibi bir de iş arkadaşlarının düğünleri var. Her gün yüz yüze baktığın insanların düğününe gitmesen olmaz, sadece ortak hediyeye katılsan yetmez. Bir de gecenin sonunda düne kadar saygınlığından sual etmediğin yöneticilerini, kravatlarını başlarına bağlayıp, çılgınlar gibi oynadığı dans pistinde görmek var. Bununla kalsa yine iyi. Bir de oturanları zorla oynatmaya çalışan avcı bir ekip var. Kurtulmanın tek yolu ağır başlılığından ödün verip, masandan ritme uygun bir şekilde başını sallayıp, alkış tutmak. İnandırıcılık ise sana kalmış!

Kova

Senin de katıldığın üzere “Seçilmiş bir yalnızlık insanın sahip olabileceği en büyük lükstür” demiş Charles Bukowski. Üzerine daha fazla ne denebilir ki? Sırf herkes gibi olmak adına yapılan kız isteme gibi çağ dışı buluşmalar, kınalar, nişanlar ve düğünler… Bir erkeğin soy adını almak, birilerinin eşi ya da annesi/babası olmak adına bunca tantanayı çekmeye değer mi gerçekten? Sana gelen düğün davetiyelerinin genelde kâğıt çöpünde olması bundan. O yüzden verebileceğimiz tek tavsiye; kapıya yakın bir masaya otur, yakınlarına şöyle bir görün ve kaşla göz arasında salonu koşar adım terk et.

Balık

Evinde ayaklarını uzatıp, huzur içinde kafanı yastığa koymak mı; bangır bangır Ankara havasının çaldığı bir salonda tanıdık tanımadık bir ton insanla muhatap olmak zorunda kalmak mı? Sorunun yanıtı aslında senin için oldukça kolay. Tek sorun insanları kırmadan düğün telaşını nasıl geride bırakabileceğin. Sağlık sorunları her zaman kurtarıcı bir bahanedir ancak inandırıcılık payı giderek azaldı. Riske atılmaması gerektiği açık ve yakalanma şansının düşük olduğu “Canım işten izin alamadım ama inşallah ev ziyaretine gelirim” kartını ise rahatlıkla kullanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.