Dövmelerinin Altında Yatan Gerçek Burcunda Saklı!

Ömrünüz boyunca bedeninizde kalacak bir şeyi yaptırma fikrine nasıl bakıyorsunuz? Ya bir gün sıkılırsanız ya da pişmanlık yaşarsanız? Ne yapardınız? Düşünün bir kere, ne çok bahsettiğimiz türde insan var: Sevgilisinin ismini yazdıranlar, alyans yerine parmağına yüzük şekli yaptıranlar, düşünmeden karar verip kafasını duvarlara vuranlar, dükkan dükkan gezip üstünü kapattırmaya çalışanlar, estetik merkezlerinde sildirmek için ağaç olanlar… Var da var!

Peki sizin dövmeniz var mı ya da yaptırmaya niyetiniz? Marjinal Kovalar gibi cool görünmek için mi yoksa estetik kaygısıyla hareket eden Teraziler gibi dış görünüşü fazla önemsediğinizden mi vücudunuzda taşımak isterdiniz? Belki kendinizi daha özgür, aykırı ve sıra dışı hissedecektiniz. Şimdi söyleyeceklerimize ise biraz şaşırabilirsiniz: Polonya!da Andrzej Galbarczyk ve Anna Ziomkiewicz’in yaptıkları araştırma insanların dövmeyi, çekici, cool, dominant ya da agresif görünmek için yaptırmalarının altında asıl yatan sebebin acı kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar iğne darbelerine katlanan bireylerin güçlerini göstermek istedikleri için dövme yaptırdıklarını savunuyor.

Tüm bunlarla beraber araştırmalar dövme yaptıran insanların daha sağlıklı olabileceğini gösteriyor. Dövme yapım aşamasında çekilen acı, kişinin dayanıklılık eşiğini artırıyor. Hatta dövme yaptıran insanların bağışıklık sistemlerinin diğer insanlara göre daha sağlam olduğu belirtiliyor. Ve oklar tek bir burcu işaret ediyor. Gücünü dosta düşmana göstermek isteyen Koçlar, acıya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu vücudundaki dövmelerle ispatlıyor. Estetik yargılara takılmıyor, sahip olduğu kişisel özellikleri fazlasıyla yansıtıyor. Cesur seçimler yapıyor, mesajı net bir şekilde veriyor ve kim bilir belki dövmeleri sayesinde gerçekten de daha sağlıklı yaşıyor. Evet, kulağa biraz garip geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.