Döviz Kuruna Göre Burcunun Para Birimi!

Şimşek çaksa dalgalanan ABD Doları mısın? Yıllardır burnundan kıl aldırmadan asaletinden ödün vermeyen İngiliz Sterlini mi? Döviz kurlarına göre yaptığımız astrolojik araştırmayla burçların para biriminden değerlerini hesapladık. Bunu yaparken de burçların egolarını ve kendilerine verdikleri değeri baz aldık.  O zaman seç burcunu, gör bakalım döviz kurunda nerede yer alıyorsun? Gerçekten hak ettiğin değeri görüyor musun yoksa kendini fasulye gibi nimetten mi sayıyorsun?

Koç – Euro (Güçlü ve Öncülük Edebilen)

Bir Koç burcu, döviz bürosunda kendini dövize çevirmek istese, görevli ödemeyi Euro cinsinden yapardı. Güçlü ve öncülük etmesini iyi bilen Koç burcu, bu yönleriyle Euro ile aynı özellikleri taşıdığı sürece daha da güçlenmeye ve değer kazanmaya devam edebilir. Yeter ki Koç burcu değerini bilsin ve kendine olan güvenini sağlam tutsun.

Boğa – Japon Yeni (Kararlı ve Güvenilir)

Japon Yeni’nin, tüm dünya paraları arasında krizlerden hep sağlam çıkabilmiş ve hiç değer kaybetmemiş olduğunu biliyor muydun? Kısacası kararlı, güvenilir ve gerçekçi! Tıpkı Boğa burcu gibi, değil mi? Japon Yeni’nin bir diğer özelliği de Dolar karşısında değersiz gibi gözükmesine rağmen çok değerli olması. Oysa ülke içi değerlerde Dolar ile kıyaslanmayacak kadar güçlü bir sistemin parçası. Yani içten içe kendi değerinin ve konumun farkında!

İkizler – ABD Doları (Değişken ve Kararsız)

Küresel çapta birçok ülkede kabul gören ABD Doları’nın bu kadar değişken olması tabii ki şaşırtıcı değil. Tıpkı iki çift laf ettiğinde karşısındaki etkileyen İkizler burcu değişkenliği gibi… İki taraf da kolay yükselip kolay alçalıyor, dış etkenlerden çok kolay etkileniyor, günü geliyor yalancı egolarıyla tavan yapıp ertesi gün yer çakılabiliyorlar. Ne olursa olsun parlamaktan da asla ama asla vazgeçmiyorlar.

Yengeç – Türk Lirası (Kendini Değersiz Gören)

Altı sıfır da atsan, yedi sıfır da eklesen ya da eldeki tüm dövizleri bozdursan da bir kere değer görmeyince, olmuyor işte. Elin dolarları, yenleri fellik fellik yükselirken biz de aman ben kırılayım, değerimi düşeyim diye kendimizi üzüyoruz… Evet, Yengeç burcunu ve kendini ne kadar değerlendiremediğini Türk Lira’mız ile bağdaştırdık. Duygularına kendi yön verebilsen, korunmak için başkalarına ihtiyaç duymazsan, gerçek değerin ortaya daha kolay çıkabilir.

Aslan – Kuveyt Dinarı (Zenginlik ve Ego)

En çok Doları, Euro’yu konuşsak da bu dünyanın en değerli parası Kuveyt Dinarı olduğunu bilenler parmak kaldırsın! Kendi petrol rezervlerinin satışını kendi parası üzerinden yapmaya zorladığı için muhteşem bir zenginlik var. Tıpkı Aslan burçları gibi… İnsanları kendi parasıyla alışveriş yaptırmaya zorlarken ki ego bazlı tavrı ormanlar kralı Aslan ile uyuşmuyor mu?

Başak – Kanada Doları (Temiz ve Farklı)

Kağıt değil de plastik benzeri bir materyalden yapılmış Kanada Doları, titizlik açısından Başak burcu ile örtüştüğünü kanısındayız. Yapısal olarak sağlam, titiz, farklı ve düzgün. Bir yandan da sakin sakin yaşadığı iniş ve çıkışlarla Başak burcunu içindeki huzursuzluğu da ortaya koyan bir para birimi…

Terazi – Norveç Kronu (Güvenilir ve Sağlam)

Avrupa para birimleri arasında son yıllarda biraz değer kaybetmiş olsa da genel hatlarıyla en dengeli para birimlerinden biri Norveç Kronu. Tıpkı Terazi burçlarının hayata karşı sergilediği tavır gibi. Hatta Avrupa ülkeleri arasında sığınılacak bir liman olarak görülüyor, diğer para birimlerinin imdadına yetişiyor, aynı bir Terazi burcu arkadaşı gibi…

Akrep – İsviçre Frangı (Krizden Besleniyor)

Yatırımcıya en çok kazandıran para birimlerinden biri olan İsveç Frangı ve Akrep burcu arasında kurduğumuz bağın temelleri iki tarafından krizden beslenmesi, yani yaşadığı ve yaşamakta olduğu krizleri fırsata çevirmesine dayanıyor. İki tarafta her zaman yere sağlam basmaya çalışsa da, düştüklerinde kendiliğinden ayağa kalkabiliyorlar ve her zaman var oldukları yeri koruyabiliyorlar.

Yay – Güney Kore Wonu (Kendi Değerini Biliyor)

Son yıllarda teknoloji ve turizm açısından dünyanın en gözde ülkeleri arasında yer alan Güney Kore’nin para birimi Won  kısa süre öncesine kadar dünyanın en değersiz para birimleri arasında bulunuyordu. Kendi değerini ortaya koymayı tercih etmek yerine, daha bağımsız, savruk ve özensiz davranan Yay burcu ile benzeştirdik bu noktada. Zira Won şu günlerde dünyanın en kıymetli para birimlerinden biri arasında yer alıyor. Tıpkı eğer bir Yay burcu istediği bir şey varsa mutlaka yapar felsefesi gibi.

Oğlak – İngiliz Sterlini (Asil ve Tutarlı)

İngiliz Sterlini gibi asil, kendinden emin ve tutarlı Oğlak burcu. Kendini olayların akşına kaptırmadan itidalli hareket edebilmesi de kurlarda en az hareket eden para birimi Sterlin ile aralarındaki bağı artırıyor. Ayrıca Sterlin’in kopyalanması açısından en güvenilir para birimi olduğunu biliyor muydun? İşte belki de bu yüzden her Oğlak bu kadar kendi şahsına münhasır…

Kova – Bitcoin (Özgür ve Tuhaf)

Tabii ki orijinal Kova burçlarını sıradan para birimlerinden birine dönüştüremedik. Alternatifi ve bağımsızlığıyla Bitcoin ile Kova burcu arasında ise birçok bağlantı kurduk. En önemli benzerliği tabi ki özgürlükleri ve kendi bağımsızlıklarını ilan etmiş olmaları. Sonrasında ise kendilerine has sistemleri insanlar tarafından etkileyici bulunsa da gerçekten nereye kadar güçlü duracaklarının meçhul olması. Tabii bir de Bitcoin’in ne olduğu anlamayan ve tuhaf bulanlar da var, tıp ki Kova burcunun da bazen ne yapmaya çalıştığını anlamayanlar olduğu gibi…

Balık – Arjantin Pezosu (Değer Kaybı Hızlı)

Dönem dönem en hızlı değer kaybeden para birimlerinden biri Arjantin Pezosu. Sanki evinde otururken “ben bunları hakkedecek ne yaptım” diye ağlayan Balık burcu gibi. Naif  balık burcu kalbine, kendini yok yere en çok değersizleştiren para birimini uygun gördük. Zira tarafların kendi varlıklarını göstererek yollarını doğru çizmeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir