Doktor Burçlardan Hayat Kurtaran Tavsiyeler!

Doktor deyip geçmeyin, dirsek çürütülen sıra, dersi veren hoca aynı da olsa, aynı ekolün ışığında da yetişse hepsinin kendi dili zamanla oluşur, öğüdün en çeşitlisi doktorlar aleminde bulunur! Peki burçlar doktor olsaydı, en belirgin tavsiyeleri neler olurdu?

Koç     

Kendisi dürüstlükten yana olan, adından haz etmeyip dönme dolaba dahi binmeyen Koç, hastasına öncelikli olarak sözünü savurmayı, içinde tutacağına muhatabının yüzüne çalmayı tavsiye eder! “Bırak mide ağrısını, ilaç parasını şimdi de canını sıkan her ne ise söyle gitsin!” der, evine yollar!

Boğa    

Boğa kendi gibi huzur dolu bir hayat sürmeleri için, riskten uzak durmalarını önerir danışanlarına! “Öyle bu gece barda gönlüm hovardalıklar, daldan dala ilişki peşinde uzun atlamalar yok yalnız!” der, stresten uzak sağlıklı bir yaşam tavsiye eder! Tabi en önemlisi de dengeli beslenmeye dikkat çeker!

İkizler  

“Bırak şimdi depresyonu diline dolayıp camı kapıyı kapatıp öğrenilmiş çaresizliğin içinde savrulmayı! Kaldır başını, aç camını! Sıcacık güneşin altında uzunca yürüyüşlere çık, açık havada derin derin nefes al, ondan sonra ver elini sonu gelmez sosyallikler, kurslar, eğitimler, dernekler… En iyi ilaç sosyalleşmek” der “unutma” diye de ekler!

Yengeç

Yengeç önce karşısında duran kaygılı hastasına sorar; “kimle yaşıyorsun?”! Zira Yengeç için destek en önemli tedavi katkısıdır. Hemen uzak yakın akrabalarının şeceresini döker, ulaşılabilir olanları görüşülecekler listesine ekler! “En önemli ilaç ise moraldir!” der, hastasını kendi mücadelesine usulca bırakıp sıradaki yeni hastasına bakar!

Aslan   

Aslan için öğütlerin en başında en kıymetlisi yer alır! “Önce sen kendine güven ve kendini sev! Senin kıymetini senden daha iyi kimse bilemez!”. İçten içe doktoruna “haklısınız be hocam!” diyen, en özgüvenli bakışlarını bulup çıkaran, umutsuzluğun pençesinden henüz kurtulan hasta, Aslan’ın gazıyla bir güzel silkelenir, yaşamı tekrar kucaklamak hatta dört elle sarılmak için ayaklanır! Tedavi dört nala başlar!

Başak  

Hasta, Başak’ın muayenehanesine gelir ve başlar konuşmaya! “Komşumda da aynı sancı vardı, onun kullandığı ilaçtan birkaç tane alıverdim, yengem de şu çok iyi dedi onu da içtim, biraz da kocakarı ilacı yapıp sürdüm sırtlarıma bir güzel ovdum…” Başak şaşkın gözlerle hastasına bakar, ardı gelmez hatalara bir bıçak kesiği atar! Olur mu öyle şey, kafana göre ilaç içme, mutlaka doktora danış!

Terazi  

“Bronzlaşacağım diye güneşin alnında yatıp yetmiyormuş gibi kendinize kola banyoları hazırlayıp cildinizi asit sağanağı altında bırakmayın, güneşi henüz görmeden sürün kreminizi, nemlendiriciniz olmadan pencereye çıkmayın! Güzellik önce sağlıktır! Ne olduğu belirsiz kozmetiklerle cildinize savaş açmayın!” Terazi’nin güzellikle ilgili öğütleri bitmez, nasihatin ardı arkası kesilmez! Siz güneş kreminizi sürün de içi rahat etsin!

Akrep  

Akrep elbette bir psikiyatrist koltuğunda, derin travmalar yaşayan hastasının tam karşında, elleri masanın üstünde, tüm soğuk kanlılığıyla hastasının anlattığı dehşet verici hikayelerini normalleştirmeye çalışır! İlk nasihatine gelince sıra, hastasını cesarete davet eden, daha da dayanıklı olmasını gerektirecek birkaç cümle dökülür Akrep’in dudaklarından; “Geçmişinle yüzleş, kaçmak hiçbir şeyi çözmez!”

Yay      

Yay’ın her şeyden önce hastasını rahatlatan bir tavrı vardır! Can sıkıcı öykülerini ilk rüzgârda uçurmalarını salık verir, geçmişin kapılarını kapatmadan önce tüm karanlık düşünceleri ardına tıkıştırmalarını öğütler! En önemli diyeceğini de en sona saklar; “Kötü anılar pandoranın kutusu gibidir, unut gitsin!”

Oğlak   

Oğlak’ın odasında soğuk hava dalgasına yakalanan, tedirginliğine yenilerini ekleyen hastalar, mahmut hocanın katı tavrıyla karşılaşacaklarını ne bilsinler! Biraz gırgır, iki üç şamata yapmak isterken herkes, son derece ciddi bir tedavinin içinde olduklarını hisseder hastalar! Oğlak da haklı! Sonuçta sağlık bir disiplin meselesi, şakaya gelmez!

Kova    

Kova’nın klasik yöntemlere dört elle sarılmış, geleneksel tıp denince akan suları durdurmuş doktorlara göre daha farklı, keyifli ve alternatif yöntemleri vardır. Bu demek değildir ki Kova geleneksel yöntemleri tümüyle reddedip kendi kitabını yazar! Sadece değişen teknolojiyi tedavilerine katar, hastalara günlük yaşamda devam edebilecekleri tedavi yöntemleri sağlar! Mesele; “Bol bol bulmaca çöz, unutkanlığı önler!” deyip, içlere su serper!

Balık    

Balık boşverdiği dünyasına konuk olan hastalarına da “boşverin” der! “Kısaca hayatın yükünü omzunuzdan atın, herkesin derdini kahrını çekme gönüllü hizmetinden istifanızı verin, sadece kendiniz için yaşamaya başlayın! Dünyaya kazık çakacak haliniz yok, ruhunuzun sesine de kulak verin” diyen Balık, öncelikle hastalarının her şeyi kafalarına takmamalarını öğütler!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın
  1. Ya ben size güneş kova yükselen ikizler paylaşımı yapın dedim siz tam tersini yapmışsınız ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir