Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritası en kısa ve öz tanımıyla, doğduğumuz anda gökyüzünün bir fotoğrafıdır. Doğum tarihi, doğum saati ve doğum yeri bilgileri yardımıyla çıkarılır ve bize doğum anımızdan itibaren, hayatımızın tüm evrelerinde nelerle karşılaşacağımızı anlatır, bize bir yol haritası sunar.

Kişiliğimizi, potansiyellerimizi, hayat amacımızı göz önüne sererek, hangi alanlarda gelişmemiz gerektiğiyle bizi yüzleştirir. Doğum haritası, ömür boyu bize rehberlik edecek çok önemli bir şablondur.

Doğum haritası sayesinde güçlü ve zayıf alanlarımız hakkında farkındalık kazanır, zayıf yönlerimizi geliştirme, güçlü yönlerimizden da daha iyi yararlanma fırsatı buluruz. Harita adeta bir ayna işlevi görerek, kendimizi daha iyi tanımamızı sağlayacaktır.

Bir doğum haritası, 12 eşit alana bölünmüştür. Bu alanlara ev adı verilmektedir. Her ev hayatımızın farklı alanlarını temsil eder. Örneğin, 5. ev; ilişkiler, yaratıcılık potansiyelimiz, hayattan zevk alma biçimimiz, çocuklar konularında bilgi verir.

Haritanın dikkate alınması gereken başka bir noktası burçlardır. Burçları, gökyüzünde 12’ye bölünmüş olarak duran karakteristikler olarak değerlendirebiliriz. 12 burç, yükselen burcumuz birinci evde olmak üzere, 12 eve yerleşir. Yükselen burcumuz, doğum saatimizde ufuk çizgisinde yükselen burçtur. Örneğin, Yükselen burcunuz Terazi ise, doğum haritanızın birinci evi Terazi olacak şekilde, Terazi’yi takip eden burçlar, sırası ile diğer evlere yerleşecektir.

Diğer bir önemli bileşen ise gezegenlerdir. Evlerde ve burçlarda bulunan gezegenler, hayatımızın farklı alanlarında kendimizi nasıl gösterdiğimizi, kişisel özelliklerimizi nasıl dışa vurduğumuzu gösterir.

Evler, burçlar ve gezegenlere ek olarak, açılar da, haritanın temel taşlarındandır. Açılar doğum haritasındaki sembollerin, yani burçlar ve gezegenlerin birbirleriyle olan etkileşimleri olarak adlandırılabilir. Gezegenler ve burçları birbirlerine bağlayan şey açılardır.

Harita yorumlanırken evlere, evlere yerleşmiş olan burçlara, bu evlerde konuşlanan gezegenlere ve açılara bakılarak bir analiz oluşturulur.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.