Diyet Maratonunda Burçlar!

Hepimiz hayatımızın bir döneminde muhakkak beslenmemizi kontrol altına almış, fazla kilolarımızdan kurtulmaya kalkmışızdır. Meşhur bir pazartesiye bağlayıp umutlarımızı, salı günü tatlıya dayanamamış, yüzlerce sözümüzü tatlımızın yanına katık etmişizdir. Bir de diyetteyken kazandığımız yeni kimlik var tabi! Kimimiz canı burnunda gezer, kimimiz enerjisiz kalıp yataklara düşer! Peki burçlar diyarında kimler nasıl diyet yapar?

Koç       

Koç yemek yemeyi bırakır, insanların başının etini yemeye koyulur! Öfkesi burnundan püskürür, siniri yedi düveli ayağa kaldırır! Elinde bir kaşık tatlıyla gezen, Koç’un elinin tersiyle müşerref olur. Koç kendini spor salonuna vurur, olmayan enerjisini tüketince hepten sinirli olur! Anlayacağınız diyet yapan bir Koç, pimi çekilmiş bir bomba misali korkutur! Aklı olan ondan uzak durur!

Boğa    

Boğa keyfine düşkünlüğüne nihayet bir kılıf bulur, yatakta geçirdiği, hareketsiz kaldığı uzun saatlerin açlık gibi bir açıklaması olur! Bir dilim mozaik pasta yese düz duvara tırmanacakmış hissine kapılsa da belli ki huyunu çabuk unutur! Boğa leziz bir yemeğe, enfes bir tatlıya dayanamaz! Diyeti tez elden savuşturup zayıflama hayallerini belirsiz bir tarihe dek unutur!

İkizler  

İkizler geçer Google dedenin başına, koyulur dünyada uygulanan türlü diyetin alameti farikasını araştırmaya. Bir gün detoksa kalkışır yeşilin her türünü mikserden geçirip içmeye soyunur, öbür gün ne kadar protein varsa patlayana dek yemeye koyulur! Her şeyi deneyen İkizler, çoğu zaman bir programa sadık kalamaz, dikiş tutturamaz. İkizler her şeyi dener, sıkılır, midesinden de garip sesler duyulunca, leziz yemeklerin olduğu bir masa bulup, baş köşesine oturur!

Yengeç

En mis kokulu mutfakların sultanı, en leziz yemeklerin mimarı Yengeç yemiyor diye, çocuklar aç mı kalsın, evinin mutfağının bereketi mi kaçsın, dolaptaki sebzeler ziyan mı olsun? Yengeç diyeti boyunca başkalarını yedirerek doyar, yemeklerinin mis kokusunu içine çekip yemiş gibi yapar. Rutinini bozmaz, ayak üstü atıştırmaz, yine masasını kurar, çeşit çeşit yemeğini yapar, seyre dalar! Sevdikleri yer, sanki onun midesi dolar!

Aslan   

Aslan diyet yapmaya karar verdiyse, öncelikle memleketin en ünlü, cihanda namlı diyetisyeninin kapısını çalar! Bu diyetin astarı yüzünü geçer, ismi duyulmamış sebzelerden, dünyanın dört bir yanından ithal gelen ürünlerden oluşan öğünlerinde Aslan diyet menü görünümlü bir servet yer!

Başak  

Başak diyet kararının ardından gerekli malzemeleri toplar; kağıt, kalem, hesap makinesi! “Muhasebe mi tutuyoruz, hesap kitap işine mi soyunuyoruz belli değil, altı üstü diyet yapıyoruz!” demeyiniz. Öncelikle vücudundaki yağ, kas ve su oranını tespit ettirir, gerekli horman, şeker testlerini yaptırır, vücudunun sistemini çözer, kendine özgü diyetini baştan yazar! Kalori hesabını özenle tutar! Sonrası malum, programına harfiyen uyar ve kısa sürede amacına ulaşır!

Terazi  

“Terazi yalnız başına diyet mi yapılır, yapılsa da o diyetten hayır mı gelir?” der, ilk olarak kendine yancı arar, ikna operasyonuna başlar! En sık görüştüğü, biraz da kilo sorunu olan arkadaşlarından bir ekip kurup grup diyetine başlar! Yalnız başına hiçbir şey yapmaktan hoşlanmayan Terazi, konu gruba ayak uydurmak, uyum sağlamak olunca öğün şaşmaz, diyetini harfiyen uygular!

Akrep  

“Ya hep ya hiç!” desturuyla yaşar Akrep! Öyle pazartesi başlayıp salı biten, “bir iki lokmadan zarar gelmez, o kadardan bir şey olmaz” denen, servetler ödenip sonuçsuz kalan diyetler tabi ki Akrep’e göre değildir. O kararını verince kibrit kutusu kadar peynirle üç beş zeytinle uğraşmaz, diyet ürünleriyle sağlığını bozmaz, takar ağzına kilidi ölüm orucunu bozmaz!

Yay     

Yay nasıl isterse, diyetin tanımını öyle yapar! Mesela onun diyetinde bir gün ölümüne yenip iki gün oruç tutuluyor olabilir ya da bir hafta boyunca sadece pazı yaprağı da kemirebilir, belki de limon sıkar suya içer bir ay boyunca! Hiç bilemezsiniz! Canı ister diyete başlar, vazgeçer! Keyfinin kahyasından başka da kimselere sormaz! Diyet programını bir tek paşa gönlü bilir, ondan da sual olunmaz!

Oğlak   

Geldik kendine komut verecek kadar disipline yaşayan, bir asker edasıyla yaşamını jilet gibi düzenleyen, elbette ki diyet programında da gram ve saniye şaşmayan Oğlak’a! Hayatta elini attığı her işi muazzam bir ciddiyetle sürdüren Oğlak, hassas terazisini alır eve, gramla hazırlar her öğününü! Onun için diyete başlamak, boş bir sayfaya yeni bir başarı öyküsü yazmakla eş değerdir. Diyet başlar ve tabi ki Oğlak destan yazar!

Kova

Kova kesin henüz insanlığın farkında olmadığı ancak yarınlarda muhakkak dünyada ünlenecek bir diyet programı bulmuş, kimsenin bilmediği bir taktik uydurmuş, marjinal diyetini yapmaya koyulmuştur. Tabi ki uyguladığı bu program deneme sürümüdür ve üzerinde ufak tefek değişiklikler muhakkak olur! Kova bir yandan diyetini uygularken bir yandan çalışmalarını sürdürür!

Balık    

Balık da karar verir! “Sanki kilo aldım bu aralar!” deyip, zayıflamaya niyet eder! Hatta bunun için yağsız sütler, lifli gıdalar, tam buğdaylı ekmekler de alır ancak bir öğün diyet yapar, ikinci öğün canı bir şey çeker yer, diyeti unutur! Kendine bir diyet sözü verdiğini ve programının dışına çıktığını düşünmez, “diyeti bozmak” yükümlülüğünü üstlenmez. Şöyle güzel bir mantının üzerine yarım yağlı yoğurdunu serer, afiyetle yer! Yani Balık’ın pek diyet yapabildiği söylenemez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.