Dilinin Ayarı Olmayan İki Burcun Duymaktan Nefret Ettiği Sözler!

İletişim önemli bir konu değil mi? Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz, sözlerinizi nasıl dile getirdiğiniz, bir sorun karşısında nasıl tepki verdiğiniz, empati kurabilmeniz, anlayışlı olabilmeniz ve daha bir sürü şey. Peki hoşlanmadığınız mevzulardan konu açılınca nasıl davranıyorsunuz? Ya da size söylenmesini sevmediğiniz sözleri duyunca ne gibi reaksiyonlar gösteriyorsunuz? Konuyu değiştirmeye mi çalışıyor, hiçbir şey olmamız gibi konuşmaya devam mı ediyor, kulaklarınızı mı tıkıyor, yoksa karşınızdakine duyduğunuz kini, nefreti, öfkeyi göz açıp kapayana kadar suratına mı kusuyorsunuz? Soruyu biraz daha açarsak, hangi cümlelerin size yöneltilmesini sevmiyor, ne gibi sözlere tahammül edemiyorsunuz?

“Sen zaten hep böylesin”

Eğer takıntılı hayatında detaylarla boğuşan, mükemmelliyetçi ruhunu her şekilde öne çıkaran, eleştirilere asla katlanamayan bir Başaksanız, “sen zaten hep böylesin” lafına tepkisiz kalamazsınız. Belki bir süre kibarlığınızdan susar, gözlem yapıp pusu kurarsınız. Süreç bittiğinde ise karşısındakinin bütün açıklarını yakalar, kuyruğunu cebinde taşıyan bir Akrep gibi davranmaya başlarsınız. Kendini kusursuz gören bir insan olarak karakteriniz hakkındaki en küçük eleştiriyi kabul etmez, karşı saldırıya geçmek için uygun zamanı kollarsınız. Göründüğünüz kadar masum olamazsınız!

“Artık”

“Benimle artık yeteri kadar ilgilenmiyorsun, beni artık sevmiyorsun, bana artık değer vermiyorsun, beni artık istemiyorsun, beni artık arzulamıyorsun…” Bu listeyi en az üç dört sayfa daha hiç zorlanmadan uzatabiliriz. Cümlenin herhangi bir yerinde “artık” sözünün geçmesiyle kendini köşeye kıstırılmış hisseden Koçları gayet iyi anlayabiliriz. Zaten en başında mantık hatası yaptığınızı da belirtmek isteriz. Düşünsenize, bencillik konusunda en önce bayrak taşıyan, başkalarının fikirlerine takılmayan, empatiden bir haber yaşayan, geçmişe takılmadan önüne bakan, yaptıkları davranışların farkına varmayan bir Koç’a, artık ile başlayan ya da biten bir cümle yöneltiyorsunuz? Artık taktik değiştirme zamanınızın geldiğini sanıyoruz.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.