Dijital Dünyanın Devleri ve Burçları

Evet, yalnızca insanların burçları yok. İnternet sitelerinin, kuruluşların ve hatta ülkelerin bile burçları var. Kuruldukları tarihlerde gökyüzünün durumu geleceklerine ve karakteristik yapılarına dair de önemli ipuçlarını erkenden veriyor. İlk etapta fark etmek zor olsa da zamanla yıldızların verdiği mesajların ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Google’dan Facebook’a kadar birçok internet devi de sahip oldukları burçların özelliklerini açıkça ortaya koyuyor. Hepsinin ötesinde teknolojik gelişmelerle en ilişkili burcun, Kovanın, internet siteleri arasında doğrudan ağırlık sahibi olması da söz konusu denklemin bir başka kanıtı. İşte dijital dünyanın en büyük isimleri ve kaderlerini belirleyen burçları!

Twitter (Koç)

Bugün günlük yaşamımızda en sık ziyaret ettiğimiz internet sitelerinden Twitter, bundan yaklaşık 13 yıl kadar önce 21 Mart 2006 tarihinde Jack Dorsey ve arkadaşları tarafından kuruldu. Arkadaşlar arasında kısa ve hızlı bir iletişim ağı kurmak için çıktıkları bu yol kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan bir fenomene dönüştü. Koç burcu olan Twitter’ın karakterindeki hızlı olma ve en fazla 280 karaktere izin veren mesaj yani tweet sistemi de adeta kendi burcunun özelliklerine sahip. Sürekli değişen, canlı ve hareketli yapısı da cabası.

LinkedIn (Boğa/Oğlak)

Dünyanın dört bir yanından iş insanlarını ve profesyonelleri bir araya getirme amacı güden LinkedIn, 28 Aralık 2002 tarihinde kuruldu. Kullanıma açılması için ise 5 Mayıs 2003 tarihini buldu. Her iki tarihin de internet sitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğu açık. Kuruluş tarihi açısından bakılacak olursa iş hayatı dendiğinde ilk akla gelen Oğlak burcunun profesyonel ve çalışkan tavrının etkisini görmek mümkün. Benzer şekilde kullanıma açıldığı tarihin Boğa burcuna denk gelmiş olması da sitenin görece ağır bir ilerleyiş yapısına sahip olduğunu ve saygın kişileri bir araya getirme amacı taşıdığını açıkça gösterir nitelikte.

Google (Başak)

Günümüz internet kullanıcılarının artık eli ayağı olan Google’ın kuruluşu 4 Eylül 1998 tarihine denk düşüyor. 1996’da henüz doktora öğrencisi olan Sergey Brin ve Larry Page tarafından bir araştırma projesi olarak çalışmaları başlayan ve dijital dünyanın seyrini baştan sona değiştiren Google’ın sahip olduğu birçok özellik, burcuyla yakından ilintili. Ayrıntılı veri işleme kapasitesi, kullanıcılara bilgileri düzenli bir algoritmayla sunan sistemi ve dakik yapısı doğrudan Başak burcundan aldığı tipik özellikleri denebilir.

Instagram (Terazi)

Günümüzün en sık takip edilen sosyal medya araçlarından Instagram, 5 Ekim 2010 yılında kuruldu. Kullanıma açıldığı günden bu yana kullanıcı kitlesini katlayarak büyüten sosyal medya ağının büyük başarısında şüphe yok ki burcunun önemli bir payı var. İnsanları arkadaşlarıyla birleştiren takipçi yapısı, kullanıcı dostu ara yüzü ve en önemlisi görsel odaklı çalışma sistemi Terazilerin karakteristiğini taşıyan başlıca özellikleri. Hastagler aracılığıyla ortak ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getiren ve görsel içeriklerde estetik zevkleri ön plana alan yapısı da burcuyla ilişkilendirilecek diğer kayda değer yanı.

Wikipedia (Oğlak)

Her ne kadar Türkiye’de erişime kapalı olsa da dünyanın en sık tercih edilen internet ansiklopedisi Wikipedia, Jimmy Wales tarafından 15 Ocak 2001 tarihinde kuruldu. Dünyanın dört bir köşesinden kullanıcılar tarafından ortak bir bilgi ağı kurmaya yarayan internet sitesi, günümüzün en saygın bilgi kaynağı desek abartmış sayılmayız. Pek tabii başarısında Oğlak burcu olmasının etkisi yadsınamaz. Özellikle internet sitesinin basit ve düzenli yapısı, burcunun ciddiyetine yaraşır düzeyde.

Facebook (Kova)

Neredeyse dünya nüfusunun üçte birini bünyesinde barındıran Facebook, dünyanın da Türkiye’nin de en sık kullanılan internet sitesi. 4 Şubat 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan sosyal ağ, ilk etapta Harvard Üniversitesi öğrencileri için olsa da zamanla kollarını dünyaya açmayı başardı. Başarısında burcunun payını es geçmek olmaz. Zira Kova burcunun da karakterini yansıtan yenilikçilik, yaratıcılık ve sosyallik gibi çok sayıda özellik Facebook’un temelini oluşturuyor.

YouTube (Kova)

YouTube olmasa yaşam nasıl olurdu kim bilir? Böylesi büyük bir etkiye sahip bir internet fenomeninden söz ediyoruz. 15 Şubat 2005 tarihinde YouTube Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim adlı üç girişimci tarafından yayın hayatına geçirilen internet sitesi, tıpkı Facebook gibi Kova burcu. Bir başka deyişle vizyoner ve eğlenceli odaklı yapısının izlerini çok da uzaklarda aramamak gerek.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.