Deli Veya Dahi İşte Kova Ünlüleri!

Delilik ve dahilik arasındaki ince çizgide yaşayan ancak her koşulda herkesten biraz olsun farklı görünen Kova’lar; dünyanın en orijinal insanlarıdır. Kimilerine göre alternatif düşünce biçimleri ve fütüristtik yapılarıyla biraz ayrıksı kimilerine göre de biraz duygu yoksunu ama merakını cezbeden her konunun uzmanıdır Kova! Zihinsel kapasitesi yüksek sağduyusu oldukça gelişkindir. Bakalım bu hint kumaşları hangi ünlü isimlerde bulunur!

Aysel Gürel

Baş delimiz, en dâhimiz, şaşkınlıkla ve hayranlıkla izlediğimiz, ışıklarla uyumasını dilediğimiz dev sanatçı Aysel Gürel listenin en başı, Kova’nın atasıdır! Belki bir karikatürden fırladığı, belki de bir çizgi roman kahramanı olduğu ama kesinlikle bu zamana ait olmadığı düşünülür. Renkli saçlarından, çağın çok ötesinde, biraz fütüristtik çokça çizgi dışı duruşundan bahsetmeye gerek var mı? Peki sanatında otorite oluşundan? Kova’ların özgürlük sevdasını sınırsızca yaşar Aysel, yaşamda hegemonyaya neden olacak hiçbir statüyü, sıfatı kendine yük etmez; sadece “Aysel deyin bana!” deyip, herkesten biri olmayı ister ve herkesin eşit olduğu bir dünya düşler!

Mazhar Alanson

Abartıyı sevmez bir defa Kova, herkesin eşit yaşamasını arzu ettiği, tüm canlıya karşı sağduyu geliştirdiği dünyada kimselerin üstüne çıkıp tepinmez, en çok beni seveceksiniz diye düşünmez! Romantizmi de vıcık vıcık sulanmaz, soğuk şakası geride kalmaz! Kova’nın esprisi de kendi gibi cooldur! Şakasını yapar, kahkahalara boğulmaz, üstüne yapışık tavrından fazlaca ödün verip, ilişkilerinde sınırları aşmaz! Ne hüznü abartırlar ne neşeyi; Mazhar Alanson gibi!

Ajda Pekkan

Bilim kurgu romanlarından mı fırladı, ölümsüzlük iksirinden bir yudum alıp dünyaya kazık mı çaktı diye düşünenler, Kova’nın gözü gelecekte kulağı zaman makinesinin icat olduğu haberini beklediğini telefondadır. Yaşıtları alaturka sahnelerde yaşlarına hürmet toplarken ya da çoktan torun torbaya karışıp köşesine çekilmişken, Pekkan gençlere taş çıkaran en marjinal tavrını takınır. Bilmeye ve daha çok bilmeye odaklanan, duygularını bir kenara koyup mantığıyla yol alan, çağının ötesinde yaşayıp, biraz da soğuk görünümlü, cool tavırlı olan Kova etkisi, Ajda Pekkan’da açıkça görünür!

Serdar Ortaç

Kova öyle farklı bir görüşün mucidi, sözün yazarı olabilir ki bazen ne dediğini kendi dahi anlamaz! Duygularını ifade biçimi de su gruplarına göre oldukça enteresandır! Sevgilisini çöpe atmaya niyetlenir ama poşete kıyamaz, aşkı kızıl ötesi yapıp yaralı müzesine koyar kimseler karışamaz, sevgiliyi gezegendeki son gemiye binip yollar, ölümü aklına getirmez! Serdar Ortaç da anlaşılmasa da sevilen, bir hikmet vardır bunda da deyip eşliğinde dans edilen sözlerin yazarı, bestelerin mucididir! İlginç danslarıyla da pek sevilirler!

Nazan Öncel

En orijinal şarkıların mucidi, özgürlüğün baş elçisi Nazan Öncel de Kova burcu! Bilgisini izah edişi, otorite baskısına, hükümranın diktesine titremeyen bacaklarla karşı duruşu, “Sokarım politikasına” isimli şarkıyı kasetin kapağına basıp sansür yese bile lafını özgürce sanatına mühürleyişi ile Kova’sını ardına alan Nazan Öncel, radikal bir yaşam sürer! Absürt sözlü şarkıların asi kadını Nazan Öncel kimileri için anlaşılmaz kimileri için hatmi kolay sözler yazar! Ama herkesin aynı paydada birleştiği şey şahsına münhasır bir kadın olduğudur!

Engin Günaydın

Biraz ilginç, çok zaman anlaşılması güç, hayat verdiği her yeni karaktere kattığı lezzet ise muazzamdır. Oynadığı rollerde hep yeni bir duruş kazanır ve nadir görülen insanı kimliğinin derinlerinden bulur çıkarır! Bazen ileri zekalı olur bazen başıbozuk bir deli, bazen her şeye takıntılı neredeyse deli bazen ise şahsına münhasır bir ana kuzusu ama hep farklı, hem yenilikçidir Engin Günaydın! Tıpkı gelenekseli çoktan ardına bırakıp yeni ve farklı olana kucak açmış Kova gibi!

Candan Erçetin!

Fıkır fıkır şarkılarda bile çizgisi belli, dramının dozu ölçülüdür! Candan Erçetin’de çizgisinden ödün vermeyen, soğuk duruşunu sakin esprileri ve kızıl saçlarıyla ısıtsa da sınırlarının ihlali için kimselere haddinden fazla yüz vermeyen, duruşlu ve başarılı bir sanatçımızdır. Aynı zamanda halen öğretmendir. Klasik arkeolojiyle ilgili olan Erçetin’in de zamanın getirdiği kaçınılmaz yorgunluğa meydan okuduğu gerçeğini es geçmeyelim! Kova’lar gelenekselden uzak, ilerici bakışlarıyla her çağın insanları olurlar, çocukken dinleyenlerin çocukları da sever Erçetin’i, birkaç kuşak birden dinler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.