Çocukluğumuza Damga Vurmuş Çizgi Filmler Hangi Burçların Favorisiydi?

90’lı yıllar denildiğinde derin bir iç çekenlerdenseniz bu yazı tam size göre. Çünkü çoğunuzun seyrettiğini tahmin ettiğimiz döneminin en popüler çizgi filmlerini konuşacağız, üstelik burçlarınızı da işin içine katarak. Kimisinin fantastik öğeler barındırdığı kimisinin tamamen gerçek hayattan esinlenildiği bu çizgi filmlerinin çoğunun geçmişi 1950-1960’lı yıllara dayansa da bizim kalbimizde taht kurmaları özel televizyonların yaygınlaşmasının da etkisiyle 1990’lı yılları buluyor. O dönem genellikle sabahın erken saatlerinde yayınlanan bu çizgi filmler için uykumuzun en tatlı yerinde uyanmak zorunda kalsak da veya ebeveynlerin “Kalk artık şu televizyonun başından” serzenişlerini duysak da onlar bizim için hep vazgeçilmez oldular. Peki, size favori çizgi filminizin aslında burcunuzla yakın bir ilişki içerisinde olduğunu söylesek?

Koç

Yerinde duramayan, enerjisiyle çevresindekilerin başını döndüren bir Koç, tabii ki ekranda kendisine en çok benzeyen karakteri seyretmek ister, yani Afacan Dennis’i. Koçun içinde barındığı çocuksu yönü ve coşkuyu en doğal şekilde yansıtan Afacan Dennis, hiperaktivitede zirve yapmış bir haylazdır ve yaptığı yaramazlıklardan dolayı tüm komşuları ondan yaka silkmiştir. Özellikle de çok sevdiği ama sakarlıkları yüzünden başını sürekli derde soktuğu Bay Wilson… Bu arada hazır söz Bay Wilson’dan açılmışken, pek çok izleyicinin onu Afacan Dennis’den daha çok sevdiğini belirtmemiz gerekir.

Boğa

Bir Boğanın 90’lardaki en favori çizgi kahramanını fazla düşünmeye gerek yok. Zira onunla çok benzeşen hatta birebir aynı zevkleri olan biri var hali hazırda; Garfield. Ekranların “en cool” kedisi unvanını sonuna kadar hak eden bu sarman kedinin hayatta iki büyük amacı vardır: Uyumak ve yemek yemek. Tıpkı Boğalar gibi… 32 dişini göstererek gülümsemesi, pazartesi sabahları “Pazartesilerden nefret ediyorum” diyerek yatıp uyuması, Jon’un yemeklerini bir anda silip süpürmesi Garfield’in alamet-i farikaları olsa da Boğalar için de çok yabancı olmayan hareketlerdir bunlar.

İkizler

Hızlı düşünüp karar verebilmesi ve zekâsı ile çevresindekilerin takdirini toplayan İkizlerin bu tavrı size tanıdık geldi mi? Sakın bu, bir sorunla karşılaştığında burnunu kaşıyarak düşünen ve kısa bir zamanda pratik çözümler üreten Viki olmasın. Bir Viking çocuğunun ve onun kabilesinin başından geçenlerin konu edildiği “Vicky The Viking” dizisi her ne kadar Vikingleri konu alsa da başlangıç jeneriğinde söylenen “Gemilerde talim var, Vikingli bir yarim var” ve “Kapıldı gidiyorum bahtımın rüzgarına” şarkılarıyla aslında daha çok bizdendi.

Yengeç

Geçmişe özlem duyan bir Yengeçten gelecek temalı bir çizgi film seyretmesini bekleyemezsiniz. Yengeçlerin bu konudaki tercihi olsa olsa geçmişten, taş devrinden yana olur. Fred Çakmaktaş, Barney Moloztaş ve ailelerinin taş devrinde geçen hayatlarını anlatan “Taş Devri”, aile kavramını baş tacı eden, anaç yapısıyla tüm çocukları koruyup kollayan bir Yengeç için tam biçilmiş kaftandır. Aile deseniz aile, sevgi deseniz sevgi ve tabii ki birbirinden sevimli iki çocuk; Bambam ve Çakıl. Devasa dinozorların arz-ı endam ettiği, mamutların hortumlarıyla bulaşık yıkadığı, ayaklarla arabaların yürütüldüğü bu efsane dönemi özleyenler için söyleyelim bunu da: Yabba dabba doooo!

Aslan

Gösteriş meraklısı, keyif düşkünü ve eğlence aşığı Aslanın, seyretmekten büyük keyif aldığı çizgi film -şüpheye yer bırakmayacak şekilde- 90’lı yıllara damgasını vurmuş “Beverly Hills Teens” namı-ı diğer “Hollywood Yaramazları”dır. Vakitlerinin çoğunu tatil yaparak geçiren, bol bol aynaya bakarak ne kadar güzel olduklarını dile getiren bu gençlere bir Aslanın gıptayla baktığını tahmin etmek hiç de zor olmaz. Havuzlu arabalar, lüks gece kulüpleri, içeri giren kişiyi kısa zamanda bir afete çevirebilen güzellik merkezleri, sörf yapan yakışıklı erkekler, ata binen güzel kızlar, zamanının ötesindeki teknolojik cihazlar diziyi o dönemin çizgi filmlerinden kalın bir çizgiyle ayırır.

Başak

Gelecekte işine son derece bağlı, çalışkan ve üretken bir Başak burcunun çocukluğunda da sabun köpüğü misali uçup gidecek çizgi filmleri izleyeceğini düşünmek büyük hata olur. Zira bir Başak, izlediği, okuduğu her şeyden kendi adına bir şey kapmak ister. Bu nedenle de aynı yapım şirketi tarafından hayata geçirilen ve başkarakterleri de aynı olan “Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Vücudumuzu Tanıyalım” dizileri tam da Başakların aradığı özellikleri barındırır. Biri dünya tarihi ve bilimsel ilerleyişi konu alırken, diğeri de insan vücudunun işleyişini keyifli ve anlaşılır bir dilde ele almıştır. Bu arada unutmadan belirtelim, sağlığına özen gösteren Başaklar özellikle kalbin çalışmasından hastalık hali oluşturmaya çalışan mikroplarla akyuvarların savaşına kadar pek çok sağlık konusunu irdeleyen “Vücudumuzu Tanıyalım” dizisini bir adım önde tutar.

Terazi 

Beş aslan bir araya gelir, mükemmel bir uyumla bir bütün oluştururlar. Ne eksik ne de fazla, işte size tam bir denge… Kendi dönemine “Voltronu oluşturmak” deyimini kazandıran bu efsanevi çizgi filmdeki beş robot bir rivayete göre dünyadaki beş ana elemente gönderme yapar. Her bölümün sonunda düşman robotları ışın kılıcıyla ikiye ayıran Voltron, dünyanın denge üzerine kurulduğuna inanan ve iş birliğinin gücünü savunan bir Terazi için 90’ların en karizmatik kahramanıdır.

Akrep

Belçikalı ünlü çizer Herge’nin 1929 yılında yarattığı Tenten, çocukluğumuzun en müstesna karakterlerindedir. Araştırmacı gazeteci Tenten, köpeği Fındık, Kaptan Haddock ve Profesör Turnusol ile dünyanın dört bir yanında maceradan maceraya koşar, bunu yaparken de herhangi bir sıra dışı ve doğaüstü özelliğe sığınmaz. Tıpkı,  içindeki merak duygusuyla her aralık kapının ardındaki keşfetmeye ve yaşamındaki tüm gizemleri çözmeye çalışan Akrepler gibi… Bu arada Tenten’in maceralarında eğlence peşine düşmediğini sadece ve sadece işini yapmaya çalıştığını da -tıpkı Akrep burçları gibi- ekleyelim.

Yay

Bir Yay burcunu nasıl tanımlarsınız? Coşkulu, enerjik, iyimser ve özgürlüğüne düşkün… Tüm bu özellikler, aynı zamanda İsviçre’nin bir dağ köyünde büyükbabasıyla yaşayan 8 yaşında mutlu ve konuşkan Heidi’yi de anlatmıyor mu? Kırmızı yanaklı, çıplak ayaklı bu küçük kız, çocukluğumuzda içimizi ısıtan yegâne karakterlerdendir. Peter ve Clara ile olan dostluğu, büyükbabasıyla sıcacık ilişkisi çocukluk anılarımızda hâlâ baki. Onun Alpler’in eşsiz kırlarında doyasıya koşmasını ve özgürlüğü adeta içine çekişini eminiz ki pek çok Yay, burnunun direği sızlayarak izlemiştir.

Oğlak

90’ların çizgi filmleri içerisinde animeleri, animeler içerisinde de Kaptan Tsubasa’yı ayrı bir yere koymak lazım. Nankatsu’da forma giyen Tsubasa ile en büyük rakibi Hyuga’nın çekişmelerinde yaşanan heyecan, bugünün Şampiyonlar Ligi maçlarına dahi taş çıkarırdı. Bu yetenekli, azimli ve başarılı futbolcu, sahip olduğu özellikleriyle Oğlakların favori karakteriydi. Havalarda parendeler atan, koşa koşa sahayı bitiremeyen ve adeta fizik kurallarını hiçe sayan bu yırtıcı santraforu özlemle anıyoruz.

Kova

Teknoloji denildiğinde ağzının suyu akan bir Kova burcunu nasıl bir çizgi film tatmin eder? Tabii ki futuristik ve çağının çok ilerisinde olan Jetgiller. Evin babası George, evin annesi Jane, kızları Judy ve oğulları Elroy’dan oluşan bu fantastik ailenin maceralarının anlatıldığı dizi geleceği öyle kurgulamıştır ki bugün dahi o dizide yaşananları sadece hayal edebiliyoruz. Uçabilen ve istenildiğinde küçük bir çanta gibi katlanabilen arabalar, her işi yapabilen robotlar, yürüyen yollar, hap şeklindeki yemekler ve daha pek çok şey…

Balık

Ateşler içindeki kız; Clementine 90’lı yıllardan daha çok 80’lerin sonuna rastlasa da o dönemin en çarpıcı çizgi filmlerindedir. Kendisi bir uçak kazasında yürüyemez hale gelerek tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş Clementine, her gece uyuduğunda gelen bir peri sayesinde zaman yolculuğuna çıkar ve dizinin asıl kötüsü Malmot’la mücadele eder. Dizi bu haliyle hayal gücü yüksek ve sınırları olmayan Balık burcuna ne kadar da yakışıyor değil mi? Bu arada korku dolu öğeler taşıyan bu çizgi filmin bir nesilde ciddi psikolojik sıkıntılar yarattığını da ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.