Çocuğuna En Uygun Oyuncağı Seçerken Burcunu Dinle!

Çocuğuma hangi oyuncağı alsam gelişimine katkı sağlarım! Çocuğumu ne kadar tehlikeden koruyabilir, aç gözlü bir çocuk olmanın uzağında tutabilirim. İstediği her şeyi almalı mıyım? Hangi oyuncaktan keyif alacağını nereden bilebilirim? Sorularının ayyuka çıktığı, çiçeği burnunda anneler diyarına, taze hala olmuş heyecanlılar gezegenine, çocuklarının dev kahramanı babalar galaksisine hoş geldiniz! Zira burası çok basit görünen, zorluğunu aşmaya bilek yetmeyen, fazlaca araştırma, bolca farkındalık gerektiren bir alandır. Bir de fazlaca bıçak sırtı konulardır! Çocuğunuza en uygun oyuncağı seçmeniz için yeni bir yol öneriyoruz, burcuna göz atın!

Koç

“Çocukların psikolojisini olumsuz mu etkiler?” soruları ayyuka çıkar, Koç gördüğü yerde tabancanın peşine düşer, onunla oynamak için kendini paralar! Birebir silah görünümünde olmayan, tahta kılıçlar, renkli kalkanlar ve savaş gereçleri ile oynamak Koç’a büyük haz verir! Tahta atlara bilip oturduğu yerde dört nala koşmak, bol tekerlekli bisikletlerle hızına hız katmak Koç’u mutlu eder! Kahraman kostümleri de hediye için harika bir alternatif olur.

Boğa

Boğa’nın eline verin kürek, kova setini, salın kumsala oynasın! Kumdan kaleler yapsın, köprüler kursun, doğanın içinde bırakın toprağa dokunsun, kendi dünyasını yaratsın. Minik çiçekler, renkli saksılar alın! Minik bir bahçeniz varsa bolca çiçek ekin, fasulyeleri filizlendirin, doğanın uyanışına birlikte şahitlik edin. Tarımla ilgili her türlü oyuncağı her ihtimale karşı edinin! Müzik aletlerini de pas geçmeyin. Boğa sanat sever, minicik gitarlar, ufacık davullarla oynamayı sever!

İkizler

İkizler’in bulmacasını eksik etmeyin, bilmecelerle zihnini çalıştırmasına yardımcı olmadan gün geçirmeyin. İkizler hızlı öğrenir, “o ne, bu ne?” sorularıyla gına getirir. Merakından duramaz, öğrenmeden uyuyamaz! Bol resimli dergiler, sesli kitaplar, resimli boyamalar hem elini oyalar hem de zihnini! Rengarenk logoların içinde kaybolmak, bir yandan konuşup bir yandan oynamak en büyük hobisidir. Scoote, paten, kaykay… gibi hızına hız katacak araçlara binmeyi de çok sever! Beğendiği bir taneyi muhakkak edinin.

Yengeç

Geldik mutfak kuşu, annesinin en büyük yardımcısı Yengeç’in oyuncak seçimlerine. Tencere tavasını hazır edin, fincan takımlarını bir güzel kaynar sulardan geçirin zira tüm öğünlerini onlardan yiyecek, yetmezmiş gibi sizin damak tadınıza da hitap edecek. Akşam kahvelerini hazırlayacak, boş fincanların lezzetini, kurmaca evciliğinde hepinize ikram edecek. Koleksiyon yapabileceği oyuncaklar ise baş köşesinde yerini alır! Yengeç’in kalbine giden yol, onu mutlu edecek oyuncaklardan geçer.

Aslan

Aslan’a bir mikrofon alıp gidin, süslü elbiselerini giydirin ve köşenize çekilin. Mümkünse ışıklar onu göstersin, alkışlar bu muazzam gösteriye eşlik etsin. Kahraman kostümleri eşliğinde hem yazıp hem de oskarlık performans sergilediği sahne şovlarını ağzınız açık izleyin! Işıltılı taçlar, gösterişli başlıklar alın! Aslan’ın yeteneklerini motive edin! Başkalarıyla kıyaslayıp motivasyonunu düşürmeyin! Ne var komşular biraz rahatsız olmuşsa? Boşverin!

Başak

Çocukluğumuzun meşhur doktorculuk oyunun mimarı Başak çocuğunun stetoskopunu eksik etmeyin. Bir çift oyuncak gözlük, beyaz bir önlük, mavi eldivenler… Başak daha ne ister? Oyuncaklarını düzenleyebileceği, en sevdiklerini ön sıralara dizip gelip gidip düzeltebileceği bir dolap tabi ki! Resimlerdeki yedi farkı bulmaya, bulmaca çözmeye de bayılır! Onun dilinden konuşan, aynı zevkleri paylaşan büyüklere de kanı bir ayrı ısınır!

Terazi

Terazi burcu bir kız çocuğunuz varsa, oyuncak makasları hazırlayın, elbise dikme, bol kıyafetli Barbie bebekleri giydirme oyunları oynamaya başlayın. Ayakkımın topuğu kırıldı, allığım tuz buz oldu, rujum ezildi, berbat oldu feryatlarını bir kenara bırakın, bizim kız da böyle deyip, hoşgörülü davranın. Erkek çocuğunuz varsa sosyalleşmesini sağlayan oyuncaklardan bolca edinin. İletişim kurmak isteyecek, diğer çocuklarla oynamak isteyecektir. Grupla oynanacak oyunları ilk sıralara koyun.

Akrep

Hani oyuncakçı dükkanlarında raflar arasında dolaşırken, “bunlar nasıl maske, ben bile korkuyorum bundan, çocuklar nasıl oynasın?” deyip dehşetle yaklaştığınız, ürkütücü ifadesine aldanıp yaklaşamadığınız oyuncaklar var ya, işte onlara bayılır Akrep! Korkutucu şakalar yapabileceği oyuncaklarla oynamayı sever. Dedektiflik oyunlarına bir dalarsa, kimseler onu olduğu yerden çıkaramaz, uyumaya zorlayamaz. Akrep’i enteresan oyuncaklarla oynamaktan kimse alıkoyamaz!

Yay

Başka kültürler hakkında bilgi veren bebeklere kanat takıp uçurmak, dev uçurtmasını rüzgarın kontrolüne bırakmak Yay’ın en büyük hobisidir. Yay yerinde durmaz, resimli kitapları okumak için saatlerini harcamaz. Ona uçmalı kaçmalı, bolca koşup terlemeli, efor sarf etmeli oyunlar icat etmelisiniz. Yoksa perdelerden pelerin yapar, koltuklar arasında uçar! Masa örtüsünden paraşüt yapıp uçmaya kalkar! Küçük yaşta bir spor uğraşı bulun, özgürlüğüne koşması için motive edin!

Oğlak

Oğlak’ın çimentosu, betonu, malası eksik olmasın. Bolca bina yapsın, kat çıksın, balkon inşa etsin. Oğlak disipline olması gereken, emeğiyle biçimlendirebileceği oyunları sever. Ekip çalışmasını gerektiren, yönetimi ele alabileceği oyunlar seçin. Monopoly gibi alım, satım gerektiren, paraya dokunmasını, yatırım yapmasını erken yaşta pekiştiren oyunlar tercih edin.

Kova

Kumandanın çektiği çileye son vermek, kırk hayalle aldığınız oyuncakların parçalarına basıp bir de ayağınızı incitmek istemiyorsanız, kendi beğendiğiniz oyuncakları almak için ısrar etmemeli, çocuğunuzun tercihlerine duyarlılık göstermelisiniz. O bir Kova ise, fazla söze gerek yok! Dümeni teknoloji raflarına bükün, yapbozun her çeşidini evinizde bulundurun. Çabuk çözüp, kolay sıkılacak, sıradaki bulmacayı çözmek için sabırsızlanacaktır. Evinizde minik bir laboratuvar kurun, deney yapabilmesi için malzemeler alın, eşlik etmeyi de ihmal etmeyin.

Balık

Su topları, su havuzları, su tabancalarını eksik etmeyin. Anlayacağınız Balık çocuğunu mutlu etmek istiyorsanız oyuncakların suyunu çıkarın. Fantastik öyküsü bol masal kitaplarını dizdiğiniz kütüphaneden, dinazoru, prensesi, ejderhası, yıldız tozu bol hikayeler okuyun, uykuya dalmak üzere olan Balık’a harika bir düş kurun! Pembe şatolu, pelerinli bebeklerin olduğu oyun setlerini hediye edin, Balık’ın hayal dünyasını zenginleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.