Çıldırdığını Düşünen Başaklar Dikkat! Misofonya Olabilirsiniz!

7 milyar insan! Bir arada hayal edebiliyor musunuz? Hayatın sadece ofisteki arkadaşlarınızdan, ailenizden ve sokakta karşılaştığınız insanlardan ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kilometrekare başına düşen kişi sayısının 10 kişiden fazla olduğu yerlerde bulunmak istemiyor musunuz? Metrobüste, minibüste insanlara temas etmemek için kırk takla atıyor, banyodaki havlunun her zaman duvara dönük tarafını kullanıyor, tuvaletin kapı kolunu bile peçeteyle mi açıyorsunuz? Obsesyonun dibine vurup yanınızdaki insanın sakız çiğnemesinden, yemek yerken çıkardığı sesten ve hatta nefes almasından bile rahatsız mı oluyorsunuz? Merak etmeyin çıldırmıyorsunuz, sadece misofonya adlı hastalığın bataklığında çırpınıyorsunuz.

Peki nedir bu misofonya? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aslında bu durum biraz aşırı hassasiyete dayanan bir rahatsızlık. Genelde işitsel olarak öne çıkıyor, korna sesi, sinek vızıltısı, eşinizin horlaması derken hayatı kabusa çeviriyor. İlerlediği takdirde ise sosyal hayatınızı ciddi boyutlarda etkiliyor. Belirtileri başta otizmle, daha sonra da depresyon, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif gibi durumlarla ilişkilendiriliyor. Peki hangi burç, misofonyanın pençesinde hayatını sürdürmek zorunda kalıyor?

Üzgünüz sevgili Başaklar, fakat oklar büyük orantıda sizi gösteriyor. Mükemmelliyetçi hisleriniz, detaycı ve takıntılı kişiliğiniz sizi her yerde ele veriyor. Hayattan tam zevk alacakken, hevesiniz hep kursağınızda kalıyor. E tabii bu da sizi fazlasıyla mutsuz ediyor. Zaman zaman kendinizi kontrol etmeye çalışıyor, zaman zaman sinir krizleri geçiriyorsunuz. İnsanlardan uzaklaşmak istercesine kendinizi dağa bayıra vuruyor, orada da börtü böcekten rahatsız oluyorsunuz. Ve üzülerek bildirmek isteriz ki misofonyanın kesin bir tedavisi bulunmuyor. Çünkü hastalığın sebebi tam olarak açıklanamıyor. Sadece bu durumun merkezi sinir sistemiyle ilgili olduğu biliniyor. Tıbbın gerçekleri söyleyecek çok fazla söz bırakmıyor. Misofonya, Başak burcuna karşı oynadığı maçta topu taçtan çıkarıp gösterişli bir rövaşatayla ağlara gönderiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.