Christian Dior’un Astroloji ile Dansı

Christian Dior’un 2017 ilkbahar/yaz ve Haute Couture koleksiyonlarından sonra Pre-Fall 2017 koleksiyonunda da astrolojiye yoğun göndermeler görüyoruz. Güneş’i Kova, yükseleni ve Mars’ı Akrep olan Christian Dior’un astrolojiye, tarota ve el falına düşkünlüğü açıkçası bizi hiç mi hiç şaşırtmıyor.

Markanın Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri, iki sezondur koleksiyonlarında astrolojik sembollere, tarot ve falla ilgili motiflere ağırlıklı olarak yer vererek Christian Dior’un bu tutkusuna gönderme yapmış ve bir nevi onun anısını yaşatmış oluyor.

Öyle ki 2017 ilkbahar/yaz Haute Couture koleksiyonunun backstage’ine modelleri koleksiyonun ruhuna hazırlayabilmek için Zoltar The Fortune Teller olarak bilinen ve sirklerden aşina olduğumuz bir makine bile yerleştirilmiş. Pre-Fall 2017’de de özellikle elbiseler üzerindeki işlemelerde, takı ve çanta üzerine yerleştirilen desenlerle bu astrolojik referansları sıklıkla görüyoruz.

Çantaların üzerindeki nakış ve işlemelerle, elbiselerdeki işleme veya baskı şeklinde on iki burcun simgelerini görebiliyoruz.

Özellikle koleksiyondaki aksesuarlara daha detaylı olarak bakarsak ince ince işlenmiş burç simgelerini, astroloji, tarot ve el falına gönderme yapan baskıları net bir şekilde görebiliyoruz.

Dior, koleksiyonlarına ek olarak “Tell Me Dior” serisindeki 12 burcun sembollerinden hareketle tasarlanan, 18 ayar altın kaplı ve inciyle bezenmiş kolyelerde de astroloji severlere özel bir jest yapıyor diyebiliriz.

Dior’un astrolojiye adanmışlığı bitmedi! Yeni çıkarttığı “Zodiac Badge”lerle, Lady Dior çantanızı istediğiniz gibi kişiselleştirmenize imkân sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir