Canı Sıkılan Burçlar Ne Yapar?

Kimisi telefona sarılıp arkadaşlarını arar, kimisi insansız hava sahası arar, içeriden kilitlediği odasında yalnızlığına dalar! Kimisi fazla sorumluluğun altında kalıp patlar, kimisi uzunca tatillerden, uzanıp yatmaktan bunalır! Sıkılmak bedava, herkes elbet düşer kucağına! Peki canı sıkılıp, içi daralan burçlar çözümü nerede arar?

Koç       

Koç’un canı sıkılıyorsa, enerjisi içinde patlamış, nasıl olduysa hızla atılacağı bir çekişme bulamamış, belki de kısa bir süreliğine yalnız kalmıştır. El çabukluğuyla çantasını hazırlar, müdavimi olduğu spor salonuna koşar! Artık koşu bandına adım attığı gibi dört nala koşup onlarca kilometre mi yapar, kum torbasını yumruklayıp bir yandan kendini hırpalarken öte yandan stres mi atar, kendi bilir! Ancak sıkıntısını böylece terine karıştırıp atar!

Boğa    

Fazla telaşlı, bolca koşturmalı, sorumluluk yüklü bir günün ardından içi sıkışmış, canı sıkılmış, boylu boyunca uzanıp huzura ermenin özlemiyle yanmışsa, açın yolları, verin siparişleri Boğa eve dönüyor! Yiyip içip yan gelip yatmak için bitmeyen yola, geçmeyen zamana düşman olan Boğa, sıkıntısını keyif alanına kavuştuğu anda hafifletmeye başlar!

İkizler  

İkizler ne yapsa, içine yerleşen sıkıntı geçmez, “sonunda erdim muradıma” diyemeyen zihni çalışmasına bir an olsun ara vermez! Bir şeyle ilgilenirken aklı bir sonrakine kayan, her ne yapıyorsa çarçabuk sıkılan, gezmelerden beri gelmese de canı hep daha fazlası için acıkan İkizler, sıkıntısına derman ararken neler yapmaz ki? Ama günün sonunda yine de ‘of’lamadan duramaz! Olsun be İkizler; sıkı can iyidir kolay çıkmaz!

Yengeç

Yengeç’in canı sıkılırsa önce bir mutfağın yolunu tutar. Menüsünü planlar, kolları sıvar, leziz mi leziz bir masa kurar! Eli hem maharetli hem de çabuktur, Yengeç mutfakta upuzun zamanlar harcamaz. Can sıkıntısı devam ediyorsa, şöyle bir ortalığı toplar. Yününü, ipini, tığını, şişini, belki de kanaviçesini yanı başına koyar, el işine başlar! Hem elini hem can sıkıntısını oyalayan bu aktivite Yengeç’i uzunca bir süre idare eder!

Aslan

Öncelikle ayna karşısında biraz zaman harcar, gerekli bakımlarını yapar, ışıltılı tenine simlerle takviye yapar. Ayna karşısındaki mesaisi tamamlanınca, alır telefonunu eline, başlar selfie çekmeye. Madem övgülere boğacak kimseler yok yanında, sosyal medyadaki arkadaşları ne güne duruyor canım? Hemen filtrelerin en güzellerinden bir kolaj yapar, takipçisini ‘story’e boğar! Aldığı kalpler, ‘like’lar sayesinde, kendini iyi hissetmeye başlar!

Başak  

Elindeki işlerin hepsini bitirmiş, yapılacaklar listesinin ne hikmetse sonuna gelmiş, ortalığı da bir güzel düzeltmiş, dip köşe temizlemiş hala can sıkıntısını geçirememişse, yıkıp baştan yapar! Başak öylece duramaz, yan gelip yatamaz! Gözünü gardırobuna diker, sağ baştan renkleri eşler, tüm dolabını indirip, yeniden düzenler! Sonunda rahata erer, eserinin karşısına geçip şöyle bir ‘oh’ çeker!

Terazi  

Terazi yalnız kalmaktan basbayağı korkar! Bu yüzden borçlu çıkacağını bilse de kimseleri selamsız bırakmaz, herkesin huyuna gidip kimseleri kendisinden uzaklaştırmaz. Bir de tabi ki sevgilisini takar koluna bir an olsun yanından ayırmaz! Yalnız kaldığı ilk anda evhamlanır, sıkıntıdan bulduğu ilk etkinliğe katılır. Hemen telefonuna davranır, kimler nerede çarçabuk öğrenir, en yakın buluşmaya katılmak için yalnızlığından koşar adım uzaklaşır.

Akrep  

Akrep kolay sıkılmaz aslında! Kafasını kurcalayan bir dolu kurtçukla haşır neşir olur, henüz öğrenemediği ne varsa stalk’a başlar! Zihnini meşgul edecek bir uğraşı muhakkak bulur. Her şeyi öğrenmiş, somut gerçeklikler alanından umudunu kesmiş, sıkıntı kapanına yakalanmış bir Akrep, soluğu falcıda alır! Gaipten gelen bilgi, her zaman için B planı olarak cebini şenlendirir, Akrep’in iç sıkıntısı duyduğu birkaç kehanetle dağılır!

Yay     

Yay uzun zaman aynı yerde kaldıysa kendini kafese tıkılmış gibi hisseder! Fazlaca ciddi ve karamsar insanların sohbetine maruz kaldığı anda, kendi iyimser dünyasının yolunu bulmak için bulunduğu ortamdan ışık hızıyla uzaklaşmak ister! her şeyin üstüne üstüne geldiği ama sorumluluklarının bir türlü sonunun görünmediği o anda, Yay “Başlarım böyle işe!” der, sıkıntıya hiç gelemez, firar eder!

Oğlak   

Dosyaların arasında kaybolmuş, planladığı işleri bir bir yapıp masasının üstünü rahatlatmış, zihni hallaç pamuğuna dönünce içi de daralmış olan Oğlak, biraz mola vermek ama fazla da uzaklaşmamak ister. Çantasını kucağına alır, önce cüzdanından başlar gereksiz olanı ayıklayıp, düzenlemeye! Sonra çantasının içini kontrol eder, eksikleri de dağınıklığı da giderir! Kafası bir nebze dağılan, hafif rahatlayan Oğlak, işinin başına döner!

Kova   

Kova nicedir o dernek senin bu dernek benim dünyaları kurtarmış, onlarca projeye katkı yapmak için zekasını harıl harıl kullanmış, bireysel alanına nicedir uğramadığından canı iyiden iyiye sıkılmaya başlamıştır. En teknolojik oyuncağını alır eline, dalar bir oyunun keyifli mücadelesine. Hem eğlenir hem yeteneklerini sergiler! Böylece Kova’nın sıkıntısı eser geçer!

Balık    

Balık kalabalıkların istilasından kurtulmuş, dahil olduğu tüm mantıklı sohbetleri zihninden bir çırpıda sıyırmış, cipsini çerezini içeceğini elinin altına hazırlamış, telefonunu sessize almış, kapısını arkadan kilitlemiştir. Şimdi sezonlarca dizi izlemek için hazırdır. Battaniyesini örter bacaklarına, basar “Play” tuşuna! Artık sabahlar olmadan, sezon finali gelip çatmadan bu masal burada bitmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.