Burcunuza Göre Emekliliğinizde Nerede Yaşamalısınız?

Hafta başında pazartesi sendromuyla başa çıkmaya çalışırken, her sabah trafikte bitmeyen bir mücadele verirken, cuma akşamları iş çıkışında arkadaşlarla sohbet ederken düşünceler hep bir fikirde toplanıyor: “Buralardan uzaklara gitsek ne güzel olur…” Tabii iş güç, aile, arkadaş, çoluk çocuk derken; bugün bir yerlere taşınmak çok az kişiye kısmet oluyor. Diğerleri içinse başka bahara kalıyor.

En azından hayaliyle mutlu olduğumuz ve emekliliğimizde taşınacağımız bir Ege kasabası, Avrupa şehri ya da bir ada hayatı fikrimiz mutlaka var. Tabii bu hayalin gerçekleşmesi durumunda yeni yaşantımızdan ne kadar huzur bulacağımız ise muamma. Dolayısıyla sizin için emekliliğinizde yaşayabileceğiniz lokasyonları burcunuza göre derledik ve hayallerinizi bir nebze de olsa ayakları yere basar hale getirdik. İşte emekliliğinizde yaşamanız gereken yerler…

Koç: Hayat Dolu Bir Yer / Marmaris

Hareketli ve canlı özellikleriyle ön plana çıkan Koç burçları için biçilmiş kaftan diyebiliriz Marmaris için. Hem kalabalık, hem de huzurlu. Üstelik kasaba hayatından şehir hayatına sıyrılan bir yönü de var. Örneğin, Aralık ayı boyunca birçok yeni yıl etkinliği bulabilirisiniz. Ancak tüm bunların ötesinde koyların yeşilliği ve denizin mavisinin birleşimi her gün yenileniyormuş hissi vererek sizi daha da canlandırabilir.

Boğa: Huzurlu Bir Balıkçı Kasabası / Seferihisar

Doğayı seven Boğalar için emeklilik rotası dingin bir balıkçı köyü olmalı. Bizim önerimiz ise Türkiye’nin ilk yavaş şehri (Citta Slow) Seferihisar. Hem huzuru yaşayıp, hem tarihi dokusunu hissedebilir, hem de balıkçı köyünün tadını çıkabilirsiniz. Emekliliğinizde kendinizi sanata vermek istiyorsanız, köylerdeki atölyelerde uluslararası başarılar getirecek işlere imza atabilirsiniz. Oldu da bir gün çok sıkılırsanız kendinizi lavanta tarlalarına vurabilirsiniz.

İkizler: Sakin Ama Eğlenceli Bir Sahil Beldesi / Kaş

İster tüplü dalış yapın, ister ekoloji köyünde kendiniz ekin kendiniz biçin, isterseniz doğa yürüyüşlerine çıkın, isterseniz de yabancı arkadaşlarınızla ev yapımı şarap için. Tercih sizin. Sonuçta artık emeklisiniz ve eleştirilere kulağınızı kapayacağınız yaşa geldiniz. Dolayısıyla enerjik bir İkizler burcu olarak Kaş’ta istediğiniz dala konabilir, dilediğinizde de sakin sakin kitabınızı alıp okuyabilirsiniz.

Yengeç: Doğayla İç İçe Bir Köy/ Şirince

Eşinizle birlikte uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak, Matematik köyünde çocuklarla bir araya gelip faydalı işler yapmak, gün batımında dağların arasındaki güneşi izleyerek romantik bir akşam yemeği yemek tam bir Yengeç burcu hayali olmalı. Bunu gerçekleştirebilmek için tatlı mı tatlı bir köy olan Şirince’yi incelemelisiniz. Hoşgörülü insanların yaşadığı bu köy, size kendinizi iyi hissettirebilir.

Aslan: Biraz Lüks Biraz Deniz / Girne

Eğlenceli, neşeli ve insana yaşama sevinci katan bir ada hayatı tam Aslan burcuna uygun bir yaşam. Bizim tavsiyemiz ise içinde hem eğlence hem de gösterişli bir yaşamı birlikte barından Girne’den yana. İklimi, doğal güzellikleri, kalesi, festivalleri ve kumarhaneleriyle Girne’de aradığınız her şeyi bulabilir, kendinize krallara layık bir yaşam kurabilirsiniz.

Başak: Temiz Havada Düzenli Bir Hayat / Ayvalık

Sadelikten yana olan Başak burçları için hem üretkenliklerini perçinleyecek hem de huzurlu bir hayat sunan bir önerimiz var: Ayvalık. “Kuzey Ege’nin kalbi” olarak tanımlanan Ayvalık’ta eski bir Rum evine taşınmak emeklilik hayaliniz olabilir. Evin içini tüm detaylarıyla restore etmekten büyük zevk alacağınıza inanıyoruz. Temiz havası, turistik yerleri, sanat çevresi ve doğal güzellikleriyle Ayvalık’ta emekliliğin tadını çıkarabilirsiniz. Yeter ki her şeyi artık kafanıza takmayın.

Terazi: Nefes Alabileceği Bir Yaşam / Pokut Yaylası

Çoğunluğun emeklilik hayali sakin bir Ege kasabası olsa da, Terazi burcu olarak aradığınız ahenk ve dengeyi bir Karadeniz yaylasında bulmanız kuvvetle muhtemel. Bu yüzden nefes alabileceğiniz rüya gibi bir dünya olan Pokut Yaylası, sizin için İsviçre Alpleri’ni aratmayacak zerafette bir alternatif. Düşünsenize emekliliğinizde yayla manzarasında salaş ama keyifli bir restoran ya da bir kahvaltıcı açsanız fena olmaz mı?

Akrep : Gizemli ve Tutkulu Bir Sahil / Datça

Yunan filozofu Strabon “Tanrı sevdiği kullarını Datça’ya gönderir” demiş. O sahiller için belki de az bile demiş. Yoğun duygularıyla yaşayan bir akrep burcu için Datça, emeklilikten sonraki yaşam açısından doğru bir seçim olacaktır. Hem gizemli hem de tutkulu bir yaşam barındıran Datça, size her gün keşfedecek yeni bir şey sunacak.

Yay: Macera Dolu Bir Yaşam /Gökova 

Enerjik Yay burçları için Gökova emeklilik rotası olarak biçilmiş kaftan. Farklı kültürlere olan merakınız girişken ruhunuz ve maceraperest yönünüzle Gökova’da kite’dan kaya tırmanışına, yabancılarla bisiklet turundan, çevre bölgelerdeki turistik yerlere gezintiye kadar yapabileceğiniz birçok alternatif mevcut. Zaten biliyoruz ki emekliliğinizde dinginlik size cazip gelse de yine yerinizde duramayacaksınız.

Oğlak: Dağın Tepesinde / Olympos

Emekliliğiniz için çok çalıştığınızı biliyoruz. Hatta planlı yönleriyle bilinen Oğlakların, emeklilik rotasını çoktan çizmiş olduğunu da tahmin ediyoruz. Ancak bizden tavsiye emekliliğinizde Olympos’a gidip yeni bir hayat kurmanız sizi hem huzura hem de yeni işlere yöneltebilir. Dağın eteğinde küçük bir butik dükkan ya da kafe açsanız mutlu olmaz mısınız, bir düşünün…

Kova: Özgür Ruhlu Bir Ada / Bozcaada 

Çalışma hayatının en çok zorladığı burçlardan biri olan Kovalar için mecburiyetleri bir kenara bırakma zamanı geldiyse, hem içindeki hippiyi dışarı çıkaracak hem de doğanın tadını çıkaracak bir yaşamın da vakti geldi demektir. Tatlı kafeleri, rum esintili mimarisi, kalesi ve bağ evleri ile emeklilik huzurunu sunarken, su altı aktiviteleri, kamp alanları gibi seçenekleriyle de özgür ruhunuzu okşayabilir.

Balık: Avrupa’da Romantik Bir Kasaba / Bruges, Belçika

Çalışma hayatı boyunca yaptığı işi layığıyla sonuçlandırmış ama aslında pek de çalışma heveslisi olmamış Balık burcu için emeklilik, hayattan aldığı en güzel hediyelerden biri. Emekliliğini huzuru bulduğu her yerde keyifle geçirebilme potansiyeli olsa da bir Balık burcunun en huzurlu olacağı yer tabii ki romantik, Arnavut kaldırımlı, hafif de melankolik bir Avrupa kasabası olacaktır. Biz Belçika’nın Bruges kasabasını tavsiye ediyoruz. Ancak emeklilik ikramiyeniz yeterli olursa siz belki de kelepir bir şato satın alabileceğiniz yerleri tercih edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.