Burcunun Patronus Karşılığı Ne?

Potterheadler burada mı? Serinin sıkı bir takipçisiysen Patronus büyüsü muhtemelen senin de bir zamanlar hayalini kurduğun en güzel büyüydü. Eminiz karanlık yaratıklara karşı yarattığın hayvan şeklindeki kalkanının neye benzediğini de uzun uzun düşündün. Bildiğin üzere patronusunun ne olduğu üzerinde karakterinin payı büyük, pek tabii burcunun da! Öyleyse rahatla ve sadece en mutlu anını hatırla. Ve sonra… Expecto Patronum!

Koç

Bir Koçu Koç yapan temel özelliği, kendi yolundan korkusuzca gidebilmesi. Hiçbir şartta kimselere boyun eğmeyen ve mücadele gerektiren her alanda kendi farkını hissettiren Koçlar, oldukça iyi bilir nerede ne yapması gerektiğini. Bu yüzden biliyoruz doğada cesareti ve asaleti ile düşmana korku dosta güven veren hangi hayvanın Koçları temsil edebileceğini. Senin ruhunu yansıtan birçok özelliği bünyesinde barındıran kaplanlar, asandan çıkan ilk patronus olur ve oracıkta yenerdi ruh emiciyi.

Boğa

Soğukkanlılıkları ve sadakatleri ile bilinen Boğalar, başkaları tarafından genellikle inatçı olarak tanımlanıyor. Bunun sebebi ise Boğaların kendilerine inandıkları kadar kimselere inanmamalarından ileri geliyor. Doğal olarak da kendi fikirlerinde diretiyor da diretiyor. Varsın başkaları inatçı desin, Boğaların güvenilirliği tam da burada yatıyor. Kimsenin yürümeye cesaret edemediği yolları mesken edinen ve kendi bildiğinden kolay kolay şaşmayan keçi şeklinde bir patronus da en çok Boğalara yakışıyor.

İkizler

Yaşamdan zevk almayı en iyi İkizler bilir! Her günü hayatlarının son günüymüşçesine neşeyle geçiren İkizler için aksini kim iddia edebilir? Onlara göre dünün derdini, yarının tasasını düşünürken bugünü elden kaçırmanın nasıl bir mantığı olabilir? Birkaç gün öncesine kadar kozasında bambaşka biriyken ertesi gün rengarenk kanatlarıyla yepyeni biri olarak uyanan kelebekler de en iyi onları tarif edebilir. Mutluluğu ve yaşam enerjisini emmeye niyetli ruh emeciler, senin patronusun karşısında ne yapabilir ki?

Yengeç

Yengeçlerden mutlu bir hayatın formülü istense ne para der ne de pul. Sevdikleriyle mutlu yaşayamadıktan sonra Karun kadar zengin olsa kaç yazar? Sevdiklerini gözü gibi koruyup kollayan Yengeçler, en çok onlarla geçirilebilecek huzurlu bir hayatın hayaliyle yaşar. Tarih boyunca insanoğlunun en yakın dostu olarak nam salan ve sevdiklerini her şeylerden sakınan köpekler de bu yüzden en çok onların asalarından çıkar.

Aslan

Hayat bir sahneyse, bu sahnenin tek bir yıldızı olabilir: Aslanlar! Kimseler onlardan gözlerini alamaz, karizmalarından sual olunmaz. Görkemli ve güçlü doğası ile insanları etkilemede ya da zor işleri gerçekleştirmede de şansa ihtiyaç duymaz. Heybetli kanatları ve zırh kadar kalın pulları ile kudreti ve gücü sembolize eden ejderha şeklindeki bir patronus için Aslanlardan başkasını düşünmek olmaz. Cehennem ateşinden güçlü alevleri karşısına hangi karanlık yaratık geçse en ufak bir şansı kalmaz.

Başak

Her şeyin alt üst olduğu, düzenden eser kalmamış bir dünyaya sadece tek bir Başak yeter. Üşenmeden kolları sıvar ve her şeyi olması gerektiği gibi yeniden dizayn eder. Dikkatli bir şekilde en ince ayrıntıları bile büyüteçle inceler ve kusursuzluğun hâkim kılınacağı yeni dünyayı inşa etmeyi kendi görevi kabul eder. Çalışkanlıkları ile tabiatın inşaat mühendisi olarak bilinen ve detaycılıkları ile kusursuz barajlar inşa edebilen kunduz biçiminde bir patronus en çok Başakları ifade eder.

Terazi

Güleç yüzü ve sıcakkanlılığı ile eğlenceli arkadaş ortamlarının aranan ismi Terazi, kendini bildi bileli yeni insanlarla tanışmayı ve arkadaşlarıyla bir şeyler paylaşmayı fazlasıyla önemser. Karşısındaki ister 7 yaşında olsun ister 77, mutlaka kalbinde yer eder. Su altı dünyası ile insanoğlu arasındaki dostluğun elçisi yunuslar da sosyallikleri ve iletişim becerileri ile patronus olarak Terazileri kendine seçer. Böylece sevdiğinin karşısındaki her karanlık büyüyü mutlaka alaşağı eder.

Akrep

“Başarmak” fiili Akreplere göre öyle kolay kolay söylenmez. Çünkü onlar herkes gibi ulaşması kolay sıradan hedeflere erişmeye başarı demez. Gözlerini en tepeye diker, kendini bitirme pahasına da olsa da yolundan dönmez. Nietzsche’nin dediğini gibi “Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?” demeyene de prim vermez. Asasını salladığında ortaya çıkan anka kuşu da belli ki kimselere şaşırtıcı gelmez.

Yay

Bir Yaya yapılabilecek en büyük kötülük muhtemelen sabah 9 akşam 5 masa başı bir iş vermek olurdu. Özgür ruhunu törpüleyebilecek işler ya da yeni şeyler keşfetmesine mâni olacak angaryalarla bir yaşam sürmesini beklemek de neresinden bakılırsa bakılsın mucize olarak kabul edilebilir. Seyahat tutkusunu perçinleyecek işler ya da dört nala koşulmayı bekleyen yollar dururken hele. Hareketin ve kuvvetin simgesi atlar gibi bir başına özgürce kendi yolundan ilerleyen bir hayvan şeklindeki patronus ile büyücü dünyasında sanıyoruz ki en çok Yaylar başarılı olurdu.

Oğlak

Saygınlık konusunda rakip tanımayan Oğlaklar bir ortama girdi mi nefesler tutulur, sesler kesilir. Ceketlerin önü iliklenir, baş köşeye buyur edilir. Karakterlerinin temel taşlarını oluşturan disiplin, çalışkanlık ve kararlılık güçlü otoritelerinin harcı şüphesiz. Usta bir problem çözücü olmasının yanında sevdiklerine gelecek en ufak bir tehlikede de dişlerini gösterip, pençelerini çıkarmayı bilir. Sürüsünden ayrılmayan ve kararlılığıyla herkese yol gösteren kurt şeklinde bir patronus olsa olsa bir Oğlak tarafından ortaya çıkarılabilir.

Kova

Kovaları bugün bulundukları noktalara hayat sürüklemedi. Çünkü onlar karşılarına ne çıkarsa çıksın kimselerden aman dilemedi, kendi kaderlerini hep kendileri tayin etti. Başkalarıyla ters düşmemek adına da bir gün olsun herkes gibi hareket etmeyi akıllarından geçirmedi. Mottosu olan “Sadece ölü balıklar akıntıyı takip eder” sözünü ise kalpten benimsedi. Akıntıya karşı yüzmeleri ile akıllara kazınan somon balıkları gibi bir patronus Kovalardan başka kime ait olabilir ki?

Balık

Balıkların adı çıkmış dokuza inmez sekize. Kim demiş yahu Balıklar sulu göz diye? Öğrenin artık, Balıkları Balık yapan duygusallıkları değil hayalperestlikleri! Onlar bir bakmışsınız yeryüzünde bir bakmışsınız zekâları ve yaratıcılıkları ile kurdukları hayaller ülkesinde. Saflığın, masumiyetin ve sınırsız hayal gücünün simgesi tek boynuzlu atlar için gerek var mı uzun uzun düşünmeye? Bir Balığın asasını sallamasına bakar tek boynuzlu atın çıkmasına sahneye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.