Burcunu Söyle, Öğrenme Stilini Söyleyelim!

Her insanın farklı bir öğrenme tarzı olduğu bir gerçek. Burçlar niye farklı olsun ki? Beynini maksimumda kullanıyor olabilirsin, ama bazı yönlerin çok daha güçlü! Öğrenme stiline uygun tekniklerle başarıya çok daha kolay ulaşabilir, verimini artırabilirsin.

Koç

Atom karınca gibi bir o yana bir bu yana koşturan bir karaktere sahipsin. Bu özelliğin sayesinde bedensel zekân çok gelişmiş durumda! Yaparak, yaşayarak, dokunarak ve hareket ederek en iyi şekilde öğreniyorsun. Bir problemle karşılaştığında iç görülerini kullanıp teoriden çok pratiğe önem verirsen çok daha başarılı olacaksın. Hızlı düşünmen sayesinde farklı çözüm yolları bulmak senin için çocuk oyuncağı! Planlı hareket ederek hiç bitmeyen enerjini kısa sürede daha verimli kullanmana yardım edebilir, ayrıca zaman zaman yardıma ihtiyaç duymanın doğal olduğunu kabul etmelisin.

Boğa

Ayrıntılara ve renklere karşı duyarlısın ve görsel zekân çok kuvvetli! Genel yapın itibariyle zorluklar karşısında sabırlı ve kararlı bir şekilde durabiliyorsun. Yavaş ama sindirerek öğreniyorsun ve bunları bir daha asla unutmuyorsun. İstikrar için biraz teşvik edilmeye ihtiyaç duyuyorsun. Elindeki bilgileri görselleştirerek, sunumlar ya da videolar izleyerek, masanı düzenli tutarak ve notlar alarak öğrenme stilini daha da geliştirebilirsin.

İkizler

Zıtlıklardan oluşan, değişken, uyum sağlama gücü yüksek ve çok yönlü bir yapın var! Aynı anda birden fazla iş yapmayı seviyorsun ve yeniliklere kolayca uyum sağlıyorsun! Başkaları ile iş birliği yaparak, onlara yeni bir şeyler öğreterek öğrenmeyi tercih ediyorsun. Parlak zekân sayesinde olayları çabucak kavrıyorsun, ancak işler tekdüze olmaya başladığı zaman sıkılıyorsun. Yapman gereken tek şey aceleciliğini frenlemek! Bir konuyu tam anlamıyla çözüp sonrasında diğerine geçerek öğrenme stilini geliştirebilirsin!

Yengeç

Çok hassasın, duygu yüklü ve kolay etkilenen bir zihnin var! Zekân duygularınla birlikte kendini gösteriyor ve çoğunlukla mantığını değil kalbini dinliyorsun. Sezgilerin sayesinde kısa yoldan sonuca varıyorsun, fakat farkında olmasan da bu bir dezavantaj barındırıyor: Zaman zaman hislerine esir oluyor ve kendini duygu dünyanda takılıp kalıyorsun. Bir işte başarılı olmak istiyorsan kalbini biraz daha az dinleyip, mantığınla hareket etmelisin. Öğrendiklerini duygularınla eşleyebilir, böylece sana hissettirdiklerini kolayca hatırlayabilirsin. Ayrıca her küçük başarıdan sonra kendini ödüllendirmek motivasyonunu yüksek tutmana yardım edebilir!

Aslan

Lider karakterin her yerde kendini konuşturuyor, son sözü her zaman sen söylemek istiyorsun! Bir karar verdiğinde hiçbir güç seni geri çeviremiyor, tuttuğunu koparıyorsun. Gururun bazen her şeyin önüne geçiyor, bu yüzden hata yapabileceğini öğrenmen gerek. Ayrıca görsel zekân güçlü olduğu için görsel uyaranlara karşı duyarlılığın yüksek. Video, tablo, renkli vurgulayıcıların daha kalıcı öğrenmene yardım edebilir. Teatral yeteneklerini de öğrenmek için kullanabilirsin. Rol oyunu ya da seslendirmeler yaparak çok daha kolay öğreneceğin kesin. Son olarak herkesin hata yapabileceğini unutmamalısın!

Başak

Mükemmeliyetçi ve yardımsever yönün çok baskın! Yaptığın her şeyde kusursuzluğu aramak ve etrafındaki her insanı geliştirmek temel dürtülerinin arasında yer alıyor. Bu özellik aslında hem gücün hem de en büyük zayıflığın: Ayrıntılara dikkat edişin, dakik, titiz, düzenli ve çalışkan olman seni başarılı kılıyor. Ancak idealist ve detaycı yapın yüzünden bazen sıkılabiliyor, başladığın işleri tamamlamakta zorluk çekiyorsun. Aslında kolay öğrenen birisin. Fakat detaylar yüzünden boşa vakit harcadığın oluyor. Kendine güzel bir çalışma programı çıkararak ve zaman planını iyi yöneterek çok daha başarılı olabilirsin! Ayrıca çalışma ortamının düzenli ve sakin olması da öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

Terazi

Olayları tarafsızca tartmaya, aklın ve arzuların arasında dengeyi bulmaya çalışıyorsun; böylece çok boyutlu düşünebilen, yeni düşüncelere açık ve objektif bir zihin yapısına sahip oluyorsun. Ancak çok boyutlu düşünmekten dolayı karar vermekte zorluk çekiyorsun. Motivasyonunu artırmak için yaptığın işi neden yaptığını sorgulamayı ihmal etmemelisin! Gürültüden ve aceleden hoşlanmadığın için sakin, temiz kafayla, kendi seçtiğin yöntemlerle çalışman, yeteneklerini çok daha kolay ortaya çıkarmanı sağlayacak! Ayrıca Zodyak’ın iletişimi en güçlü burçlarından biri olarak dinleyerek öğrenmeyi de deneyebilirsin.

Akrep

Yaptığın işi her zaman ciddiye alıyorsun. Son derece kararlı, iradeli birisin, bu sayede hedefine ulaşmakta başarılı oluyorsun! Aslında zihinsel konsantrasyonu yüksek ve kolay öğrenen birisin. Fakat hayatını tüm kontrolünü elinde tutmak istiyorsun ve bu yüzden aklında sürekli ince hesaplarla, planlarla dolaşıyorsun. Kafana bir şeyi taktın mı bunu asla zihninden atamıyorsun ve bu da konsantrasyonunu mahvediyor! Bunun için sorunun kaynağına inerek onunla yüzleşmeli ve sakin olmalısın. Bu sayede zihnini tüm pürüzlerden temizleyecek, çok daha kolay ve akıcı bir şekilde kendini yeni bilgilerle donatabileceksin!

Yay

Sen tam anlamıyla bir bilgi ve deneyim avcısısın! Aynı anda birçok şey ile ilgilenebiliyor, yeniliklere açık ve meraklı zihnin sayesinde pek çok farklı şeyi çok iyi yapabiliyorsun. Özgür ruhun, bedenen maceraya çıkamazsa, zihnen mutlaka çıkıyor! Rutin yaşantıları hiç sevmiyorsun, sıkıldığını hemen belli ediyorsun ve bu yüzden ayrıntıları kaçırabiliyorsun. Bunları tekrardan ele alarak, olaylar arasında bağlantılar kurarak, hayal ederek, zihinsel kategoriler oluşturarak ve sorgulayarak çok daha kalıcı bir şekilde öğrenebilirsin! Ama hepsinden önemlisi öğrenmenin eğlenceli bir yolunu bulmalısın.

Oğlak

Zodyak’ın en disiplinli, en çalışkan burcu: Oğlak! Hırslı, azimli ve kararlısın, başladığın işi asla yarım bırakmıyorsun. Her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünüyor, plan yapıyor ve stratejik olarak ilerliyorsun. Tek başınayken daha verimli olduğunu düşünüyor, bu yüzden grup çalışmalarından pek hoşlanmıyorsun. Her zaman her konuda başarılı olmak arzusundasın ve bu da üzerinde ekstra bir baskı yaratıyor. Unutma insan baskı altında verimli olabilir ama bir yere kadar. Kendini rahatlamanın yollarını bulmalı, daha sakin bir zihinle işe koyulmalısın. Başkalarının gözünde nasıl göründüğün ile daha az ilgilenip kendine hata yapabilme izni verdiğinde çok daha başarılı olacaksın! Ayrıca çalışma planında, yüreklendirici ve pozitif arkadaşlarınla sosyal etkinliklere de yer vermek verimini artıracak!

Kova

Son derece idealist, yenilikçi ve insancıl bir karaktere sahipsin. Emir almaktan hiç hoşlanmıyorsun. Bir şeyi yapman için onu senin istemen şart! Senin adına karar verilmesi ve katı disiplin hiç sana göre değil. Eğer yönetildiğini ya da yönlendirildiğini hissedersen ortamdan hızla uzaklaşıyorsun. Başkalarının sana dikta ettiği şeylere değil, seni heyecanlandıran, meraklandıran konulara yönelmen gerekli. Nevi şahsına münhasır bir insan olduğundan çalışma yöntemini kendin belirlemen öğrenme stilini geliştirmen konusunda oldukça faydalı olacak. Sosyal zekân yüksek olduğu için başkalarıyla etkileşime girdiğinde daha iyi öğrenebileceğini unutma!

Balık

Sezgisel zekân çok kuvvetli, bu sayede soyut olanı çok kolay bir şekilde kavrayabiliyorsun. Hayal gücünün geniş olması, yaratıcı zekânın bir hayli gelişmiş olduğunun en büyük kanıtı! Yaratıcılık gerektiren alanlarda son derece başarılısın. Öğrenme sürecinde de bu yeteneğini kullanıyor ve birtakım benzetmeler, simgelerle hikayeler yaratarak ve zihninde canlandırmalar yaparak çok daha kolay ve iyi öğreniyorsun. Ayrıca görsel zekân da güçlü, bu yüzden çalışma tarzını görsellikle destelemenin sana çok yardımı olacaktır. Başkalarını hoşnut etme ve kendine üzülme eğilimin yüksek, bu nedenle kendi ihtiyaçlarını gözetmen ve olumlu yanlarına odaklanman motivasyonunu güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir