Burcunu Söyle Hangi Tarkan Şarkısını Ezbere Bildiğini Söyleyelim

Geççek şarkısıyla yine büyük ses getiren Tarkan, Türk popunun zirve yaptığı 1990’larda  “Kıl Oldum” şarkısıyla kariyerine başladı ve o dönem neredeyse herkesin diline dolamayı başardı.

Çok geçmeden birbiri ardına yayınlanan “Hepsi Senin Mi”, “Kış Güneşi” ve “Gül Döktüm Yollarına” gibi şarkılarla da Türk müzik piyasasını etkisi altına aldı. Sadece Türkiye de değil şarkılarının ünü ülke sınırlarını aşıp Avrupa’dan Asya’ya kadar uzandı. Her yeni albümünde unutulmaz hitlere imza attı, tıklım tıklım olan stadyumlarda konserler verdi, en nihayetinde de megastar lakabını almaya hak kazandı.

Bugün dünya çapındaki hayran kitlesi, neredeyse her şarkısını ezberledi. Merak ediyor musun, burcuna göre hâlâ dilinde olan Tarkan şarkısı hangisi?

Koç – Ölürüm Sana

Koçların aşkına layık olanlar bilir, onların sevgisinde ne bir hesap ne de bir çıkara rastlanır. Sevdiğine tüm içtenliğiyle sarılır, sonunu düşünmeksizin kendini aşkın kollarına bırakır. Karşılığını ise aşkın ağına düşmüş olarak alır. “Yaktın beni hain. Tiryakin oldum yârim. Çaldın beni benden. Düştüm ağına zalim” demesi de tam olarak bundandır. Kendi gibi gözü kara biriyse sevdiği, bilir ki bu aşk onları yola getirebilir, hatta ölürüm sana bile dedirtir.

Boğa – Kış Güneşi

Büyük umutlarla başlayan bir aşkın ardından ayrılık kararı verebilmek Boğalar için pek kolay değildir. “Her şey bitti” diyebilmesi için gerçekten tüm umutlarını tüketmiş olması gerekir. Son sözü söyledikten sonra ise geri dönmek mümkün değildir. Bin bir pişmanlıkla karşısına gelene “Artık çok geç yalvarma, dönüş yok o yıllara” diyebilir. Dışarıdan yıkılmaz gibi görünse de özlemi içinde yine aşkını büyütür.

İkizler – Hepsi Senin Mi? (Şıkıdım)

İkizler, kalbini açmadan önce karşısındakini şöyle bir süzer. Büyük bir aşka yelken açacaksa aşkının kendine has bir kişiliği olmasını bekler. A-acayip kişilikler her zaman daha çok ilgisini çeker. Onu etkilemek için başka rollere bürünenlere de “Başkası olma, kendin ol. Böyle çok daha güzelsin. Ya gel bana sahici sahici ya da anca gidersin” şeklinde aklından geçenleri açık açık söyler.

Yengeç – Hüp

Yengeçlerin insan sevgisi ve yufka yüreği, aşklarında da gösterir kendini. Sevdiğinin etrafında dört döner, bir gülüşü için dünyaları feda eder. “Kuş sütüyle beslerim seni, mis yerine koklarım seni, kalbimin sarayları senin, sen ağlat ben severim seni” derken gerçekten de ciddidir. Zira bilir ki kalpten kalbe bir yol varsa, bu yalnızca aşkla olabilir. Sevdiğinden de tutup kolundan çekip götürmesini ya da hüp diye içine çekmesini her şeyden çok isteyebilir.

Aslan – Gül Döktüm Yollarına

Aslanların kendilerine olan güvenleri malum. Çoğu zaman kendileri için doğru kişiyi bulduklarından fazlasıyla emindir, mesele karşısındakini aşkına ikna edebilmektir. “Gözlerinden okunuyor, beni seviyorsun” diye radarına takılan aşkına açılırken “Sevgiyi, aşkı bende bulacaksın. Yabana atma” deyip, mutlu yarınlara koşmak ve beraber mesut olmak için doğru seçeneğin kendisi olduğunu söyleyebilir.

Başak – Gülümse Kaderine

Başakların insan ilişkilerindeki temel prensibi insanlara ederi kadar değer vermektir. Kimi zamansa insanları yanlış tanıyabilir, hayal kırıklıkları da peşinden gelir. Hele ki aşk söz konusuysa kısa süreli bir depresyonla bile yüzleşebilir. Ayağa kalkması çok sürmez, değmeyecek insanlar için hayallerine küsmez. Ondan kalan ne varsa teker teker yakar, ümitlerini koynuna alır öyle yatar. Yeni gün doğmadan önce ise mutlaka unutur insafsızı.

Terazi – Adımı Kalbine Yaz

Sohbet kuşu Teraziler, daima yakınlarıyla iletişim halinde kalmak ister. Görüşmelerin ardından arayı açmaz, mesaj atmadan ya da aramadan bir hafta dayanamaz. Sevdiklerinden bir haber, bir selam gelmediğinde ise yerinin dolduğunu ya da unutulduğunu düşünebilir. Çok geçmeden kendisi telefona sarılır, eski günlerdeki yakınlıklarını hatırlatır. “Ayda yılda bir olsa da muhakkak ara. Azıcık zamanından ayır da” der telefonu ancak telefonu kapatır.

Akrep – Kır Zincirlerini

Aşkın ekseninde şekillenen hayatlarıyla Akrepler, daima tutkularının peşinden gider. Gerekirse kuralları da deler, günahlarına başkalarını da ortak eder. Bedeni alev aldıysa hele sevdiğine “Kır zincirlerini, aşka kanalım seninle. Yum gözlerini, soluksuz uçalım göklerde” der, aşkı yudum yudum içer. Sarhoş olana dek ise gece boyu tüm oyunları oynar sırayla, zevkin doruklarına öyle çıkar en sonunda.

Yay – Kuzu Kuzu

Basit aşk oyunları, sinsi planlar ya da çıkarcı davranışlar, Yayların lügatında bulunmaz. Ne hissediyorsa, ne düşünüyorsa kimselerden çekinmeden paylaşır. Ayrılığın ardından geri dönmek istediğinde bile sahiciliği hep onunladır. “Bak! Kırıldı kolum kanadım. Olmadı, tutunamadım. Zor! Yokluğun çok zor. Alışamadım” diye eskisine kuzu kuzu geri dönebilir. Başkaları gururuna söz geçiremezken onlar ateşe verip gelmiştir.

Oğlak – Şımarık

Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı yanlarıyla Oğlaklar, atacakları her adımın öncesinde çevrelerinden nasıl tepki alabileceklerini zihinlerinde şöyle bir tartar. Saygınlığını fazlasıyla önemsediğinden insanların tepkisini her zaman umursar. Aşk söz konusu olduğunda şımarık birine kalbini kaptırdıysa “Biz böyle mi gördük babamızdan. Ele güne rezil olduk. Yeni adet gelmiş eski köye vah, dostlar mahvolduk” diye kendi kendine söylenmeye başlar.

Kova – Sevdanın Son Vuruşu

Kovaları dışarıdan görenlerle, yakından tanıyanlar arasında kocaman bir fark var. Dışarıdan soğuk ve mesafeli görünse de aslında içlerinde sıcacık bir kalp taşırlar. Yalnızca aşklarına açtıkları iç dünyaları karşılığında beklentileri ise herkesten sakındıkları duygularının ciddiyetine saygı gösterilmesi. Aksi takdirde “Sen aşkı çiçek böcek güneş bulut sanmışsın. Mevsimlerine göre uyuyup uyanmışsın” diyerek kapatabilir aşk defterini.

Balık – Beni Çok Sev

Bir ömür kendilerini sevecek doğru kişinin geleceği günü bekleyen Balıklar, aşksızlığın yerini ne suyun ne aşın dolduramayacağını iyi bilir. Nihayet o gün geldiğinde sevdiğine mutlulukla “Sevdanı bulmak yıllar sürdü. Hoş geldin gönlüme kaderim güldü” diyebilir. Aşktan beklentileri de çok büyük değil, yalnızca çok sevilmektir. “Tut elimden beni çok sev kimseye verme. Seveceksen ömürlük sev, bir günlük sevme” derken artık diğer yarısını bulmuş olduğundan emindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.