Burcunu Söyle Hangi Millete Ait Olduğunu Söyleyelim

İnsanoğlu binlerce yıldır yeryüzünde varlık gösteriyor. Yaşadıkları coğrafyalar, göğüs gerdikleri güçlükler, paylaştıkları gelenekler… Hepsi, bir arada yaşama arzularının harcını oluşturuyor. Daha da önemlisi karakterleri üzerinde doğrudan bir etki oluşturuyor. Dünya üzerindeki yüzlerce milletin kendilerine has bir karakteristiğinin olması da söz konusu kanıyı destekler nitelikte. Peki, her birey için içinde yaşadığı milletin tüm özelliklerini taşıyor denebilir mi? Belki de kişilik özellikleri bakımından başka bir millete ait, kim bilir? Anlaşılması güç. Burcun ise aslında hangi millete ait olduğunu söyleyebilir.

Koç: Amerikan

Koç burçlarının hal ve hareketlerine yakından bir bakalım. Her ortamda kendini ortaya çıkarma hevesi, girişimci bir ruh hali ve kendi istekleri için başkalarını harcamaktan çekinmediği açık ve net bir şekilde gözükebilir. Girişimciliğin anavatanı Amerika, kişiliklerine en uygun coğrafyalardan biri. Yeniden dünyaya gelse bireyselliğin ve özgürlüğün ön planda olduğu Amerika’da mutlu bir yaşam sürebilir.

Boğa: İtalyan

Boğalar başkalarının iddia ettiği gibi öyle pisboğaz insanlar değil. Aksine üstün damak lezzetleriyle, başarılı birer gurmeler! Mutfak sanatlarına olan ilgisinde karakterinin payı azımsanacak gibi değil. İtalya gibi mutfağı ile tüm dünyanın gözbebeği olmuş bir ülkede yaşamak hayallerini süsleyebilir. Sadece o mu? Geçmiş yaşamında giyimiyle, kuşamıyla, tarzıyla da dünyaya kalite ihraç eden bir milletin parçası olması hiç de uzak bir ihtimal değil.

İkizler: Hollandalı

İkizler, eğlence odaklı insanlar. Çevresindekiler sergiledikleri davranışlar için ne düşünüyor, hayat tarzları kimler tarafından yargılanıyor umurlarının köşesi bile değil. Toplumdan beklentileri de zaten kendilerini bir salmaları. Kimsenin kimseye karışma hakkını kendinde görmediği ve özgürlükçü yanıyla tüm dünyaya örnek olan Hollanda’da gönlünce bir yaşam sürebilir.

Yengeç: Hintli

Yengeçler için sevdikleri her şeyden önce gelir. Kim ne derse desin! Nereden geldikleri ve kültürel birikimleri de her şeyden çok daha değerli. Kimseden utanıp, sıkılıp kendi olmaktan vazgeçecek değil. Bugün kültürlerini muhafaza etme noktasında gıpta edilen milletlerden biri olan ve aile bağları fazlasıyla güçlü Hintliler, aidiyet hissetme ihtimalleri en yüksek uluslardan.

Aslan: Fransız

Aslanların tek meziyetleri özgüvenleri değil. Üstün gustoları ve her şeyin en iyisine sahip olmak istemeleri de onları gerçek birer Aslan yapan özellikleri. Avrupa’da kültürel olarak üstünlük iddiasını her fırsatta belli etmekten çekinmeyen Fransızlar, bu anlamda ruh eşleri gibi. En iyi şarabın, peynirin, edebiyatın, müziğin çıktığı bir coğrafyadan da daha azı beklenir mi?

Başak: Alman

Başaklardaki disiplin hiç kimsede yok. Çalışkanlıkları, detaycılıkları ve mükemmeliyetçilikleri de cabası! Sadece kendileri için olsa iyi. Çevresindeki herkes, tavırlarından payını alır. Sonuçta dünyayı tek başına düzeltecek değil. Neredeyse disiplini tüm dünyaya yayan millet olarak bilinen Almanlar, onların aidiyet hissedebileceği yegane millet denebilir. Hali hazırda da içimizdeki Almanlar onlar değil mi?

Terazi: İsviçreli

Teraziler öyle kimsenin huyuna suyuna karışmaz. Kimseyle durduk yere kötü olmayı kendine yakıştırmaz. Bundandır ki her daim tarafsızlığın tarafında. Söz konusu kim olursa olsun adilliğinden taviz vermeye yanaşmaz. İki dünya savaşının da göbeğinde kalmasına rağmen aktif olarak hiçbir tarafa çekilemeyen İsviçre gibi! Diplomatik tavırları benliğine işlemiş bir millet olan İsviçreliler, Terazilerin ete kemiğe bürünmüş hali desek yeri.

Akrep: İngiliz

Zehir gibi bir zeka ile ketum ve kontrollü halleri Akreplerin kimliği gibi! Perdenin arkasından dünya siyaset sahnesini yönlendiren İngilizlerle benzerliği tam olarak buradan geliyor. Sahiden de stratejik hamlelerinden, derin bağlantılarına kadar İngilizlerle büyük benzerlik taşıyor. Her krizden alnının akıyla çıkmayı başarması da bir diğer kayda değer nokta.

Yay: İspanyol

Bıraksalar gemisine atladığı gibi tüm dünyayı yeniden keşfetmeye koyulacak Yaylardaki macera tutkusu ve keşfetme arzusu hiç kimsede yok. Eğlenceli yanlarını ve sıcak kanlılıklarını da unutmamak gerek tabii! Tüm bu özelliklerden hareketle bir İspanyol olarak doğmuş oldukları bile söylenebilir. Aksini iddia edebilmek mümkün değil.

Oğlak: Japon

Çalışkanlıklarıyla nam salmış Oğlakların en derin arzularında her daim saygı duyulan biri olmak var. Karşısındakinin kim ya da kaç yaşında olduğundan bağımsız olarak herkese saygılı bir şekilde davranması ve olgun davranışlarıyla insanlara büyük küçük demeden örnek olması da bunun kanıtı. Dünya sahnesinde geleneklerine bağlılıkları ve saygılı halleriyle tanınan Japonların Oğlaklarla inkar edilemeyecek kadar benzerlik taşıdığı rahatlıkla ifade edilebilir.

Kova: İsveçli

Herkesle kolay kolay samimiyet kurmaya imkan vermeyen soğuk haller Kovalığın şanından. Onları yalnızca mesafeli olmakla ilişkilendirmek haksızlık tabii! Açık fikirliliği, idealistliği ve özgürlükçülüğü de öne çıkan diğer önemli özellikleri. İskandinavya’nın soğuk ve özgürlükçü diyarı İsveç’te tıpkı onlar gibi milyonlarca insana denk gelmek mümkün. Ait oldukları millet başka ne olabilir ki?

Balık: İzlandalı

Balıkların bu dünyaya ait olmadıkları söylemlerinde doğruluk payı yok değil. Kötülüğün kol gezdiği günümüzde bir kişi başka türlü nasıl bu kadar saf ve naif kalabilir? Birbirinden orijinal yeteneklerin çıkış noktası ve doğasıyla bambaşka bir gerçekliğin parçası olan İzlanda, onların için için aidiyet hissettiği coğrafyaların başında gelir.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.