Burcunu Çekemeyenler Utansın!

İnsanın elindeki çamuru bulaştıracak yer arayanı da olur, meyve veren ağaçları hunharca taşlayanı da! İnsanlar alemi çeşit çeşit duygunun kol gezdiği, hasedinden çatlayanların başı çektiği, gücünün yettiğine gösterinin kapalı gişe oynadığı, yetmediğine dillerin çatallanıp uzadığı acımasız bir yerdir! Bakalım burçların en kıskanılan, görenleri orta yerinden çatlatan özellikleri neler! 

Koç       

Böyle özgüvenin kaynağını sorup feyz alacakları yerde, perde arkasından sinsice olay yapar, boynuna takılan madalyalarda gözlerini bırakırlar! Bir de sormazlar mı “Küçük dağları sen mi yarattın?” diye! Yaratmadıysan zirvesinde sen konakladın! Sen kazanırsın, onlar kahırlara boğulur! Sen yeni bir işe atılırsın, bir balta bulup sap olacakları yerde, odun kalırlar! Biraz daha görünür olmak için olmadık işler yapar, reklamın kötüsüne başvururlar! Ama resim her şeyi anlatır! Sen elinde kupan, bileğinde gücün, yerinde özgüveninle zirvelerde boy gösterirsin, onlar bu hikâyede seyirci olmaya hak kazanamazlar!

Boğa  

Damağının lezzetiyle asırlık gurmelere taş çıkarır, tanrı vergisi estetik algınla; dekorasyon, moda, peyzaj her alanda tarih yazar, yıllarca sanatçı olacağım diye dirsek çürütmüş, kitap paralamış, çıraklık yapmış nicelerine idol olursun! Seçimlerini ayakta alkışlayanlar, tercihlerini sana danışmadan yapmayanlar yok mu? Çok! Ama “Sanki güzelden bir sen anlıyorsun!” diye hayıflanırken, laf sokmaktan geri durmayanlar? Bir gün kahveye buyursun, uzanamadıkları yaşamına uzaktan bakmaya doysunlar!

İkizler  

Sanki sorularınızı yanıtsız bıraktı, milyoner yarışmasında aradılar da jokerleri işe yaramadı! Her şeyi sen biliyormuşsun, bilmediğin yokmuş! Bir de ağız bükmeli, burun kıvırmalı, surat ekşitmeli hareketler yapmazlar mı? Kütüphaneleri mesken tutun, boş kaldıkça okuyun, çalışın sizin de olsun! Nedir bu insanların çok yönlü oluşlarına ettiğiniz laflar? Yine de biraz uzaklarda konuşun, dilinin tersine gelip payınıza düşeni alıp, susup oturmayın! Azıcık dilinizin kemiği olsun, vicdanınızın sesi gür çıksın da sahip olamadıklarınıza kara çalmayın!

Yengeç

Sanki onların göz yaşı pınarlarından ödünç alıyor, mendil stoklarını eritiyorsun! Göz senin, yaş senin! İster üzülür ağlarsın ister sevinir haykırırsın! Hiç ne yardımseversin, merhametin ne bol, sıcacık aşın, yumuşacık kalbin olmasa muhtacı gören gözün, derhal yardım elini uzatmasa, insanlık öldü sanacağız diyen yok! Varsa yoksa kötülük, hinlik, hainlik! Gözünün yaşı hevesli olandan zarar gelmez, yüreği taşlaşmış gaddarlara dönün bet yüzünüzü! Yok burası güzel, bizim derdimiz Yengeç ile diyorsanız, haddinizi çok aşarsanız oradan da alırsınız ağzınızın payını!

Aslan   

Havasından geçilmiyormuş, bakışından kibir akıyormuş! Acaba milyon verip gözlerinize kibirler satın alsanız, sonra dram filmlerine gömülüp göz yaşartıcı damlalar kullanıp üstüne kilolarca soğan soysanız; o gözden böyle mağrur bakış akar mı? Tüm rüzgarları ardınıza alıp, üfürükçüler tutsanız, sırtınıza dev vantilatörler bağlatsanız, bırakın geçilmeyen havayı, azıcık esinti yapar mı? Yapmaz! Aslan değilseniz kırk yıl uğraşsanız karizmasına ulaşamazsınız! İyisi mi gözünüzü çevirip, sözünüzü noktalayın!

Başak  

Herkes yaparmış senin yaptığını zaten! Öyle diyorlar! Biz yapamıyorsak Başak gibi kolayına kaçmıyoruz, etraflıca uğraşıyoruz da ondan diye sağda solda konuşuyorlar! Sen onların sekiz yılda yaptığı işin tüm kusurlarını yedi dakikada bulur çıkarır, kalan bir dakikada onarır kenara koyar, sekiz dakikada görevi tamamlar, sıradakine geçersin! Bilmiyorlar mı? Pekâlâ biliyorlar da kusurlarını böyle örtebileceklerini sanıyorlar! Mükemmele çamur bulaşmaz, Başak’ın yeri sarsılmaz, rezil olmaya doymuyorlar! Böyle pratikliği hayatlarında görmemişler, yazık; hayal dahi edemiyorlar!

Terazi  

Şimdi sen herkesle anlaşıyor, ortamlarda fazla boy gösteriyorsun ya bir de arkadaşların dışarıya çıkınca illa seni arıyor, muhakkak Terazi’yi de çağıralım diye konuşuyorlar da seni bir ayrı seviyorlar ya işte bunu duyan fesat kulaklar, senin için çok yapmacık diyorlarmış! Zorlarına gitmiş olacak ki; senin gibi insan mı olurmuş, sevgi pıtırcığı gibi neymiş o öyle, gülücüklerin hep sahteymiş! İçinde kötülük olmayanın ağzından burnundan zorla fesatlık tepiştirenler, aklında olmayanı kalbine batıranları sorgulamıyorsunuz, Terazi neden herkesle anlaşıyormuş, içinize dert oluyor! Terazi ne güzel herkesle anlaşıyor ne uyumlu insan diyecektiniz herhalde!

Akrep  

İlk yangında alev alıp kendini buzlara yatıranlar, ilk yenilginin ardından doğrulamayıp ömrünce nakavt pozisyonunda kalanlar, ilk sıçrayışta çekirgelikten ihraç olanlar; sanırız fazla kıskandınız, kem gözlere getirip, yenmeye çalışıyorsunuz ama yemezler! Hırsından kendini yedi bitirdi dediğiniz Akrep hayatta kalır, dikkat edin siz tahtalı köyü boylarsınız! Biraz da aklınız varsa düşman bilip karşısına geçeceğinize Akrep’ten dost edinip yanınıza çekin! Çekemediğiniz mücadelelerinden sağ çıkan, güneşi gören zor bulunur! Bizden söylemesi!

Yay       

İnsanların hatırı sayılır bir çoğunluğu, en büyük hayalinin ne olduğu sorusuna aynı yanıtı verir; dünyayı gezmek! Kimisinin parası yoktur, kimisinin cesareti, kimisi üşenir kalkıp gitmeye, kimisi hasedinden çatlar! Üstelik gidenlerin hafiyeliğini yapıp, her yeni günde iç çekip keşkelerle yaşar! Hayaline henüz kavuşamamış, kısmetse üç vakti bekleyenlere sözümüz yok! Ama dolmuşa binip semt değiştirmeyi nimetten sayan, balkona çıkmayı etkinlik sananların, Yay’a taktıkları gezenti lakaplarını iade eder, evde durmuyorsa misafir gelip yük mü ediyor der, hadleri olmayan alanda konuşmaktan men ederiz! Sosyalliğine dil uzatanlar da yok değil, bil isterdik!

Oğlak   

Gerektiğinde aza kanaat etmenin, yarın aç kalmamak için bugün doydum deyip yemeyi bırakmanın, tutumun adı cimrilik, elindekiyle yetinmenin adı pintilik olmuş!  Gelmiş senin baş ucuna konmuş! Uç kuruş vereceksin diye için gidiyormuş!  Kendini bildin bileli disipline ettiğin hayatında tembelliği kapı dışarı eder, dişi tırnağına takar çalışır, kendi paranı kazanırsın! Hazır paraları yollara döküp, harmanlara savuranların ağzı torba değil ki yırtıp atasın! Sen emeğinin de paranın da değerini bilir, kazancını çöpe atmazsın! Mantıklarını paralarıyla birlikte saçanlar ne anlar!

Kova    

Kırk taneden bir tane çürük çıkar, o da gelir seni bulur! “Gözüm de aklım da sende kaldı ama yaklaşmaya cesaret edemedim, esasen kendime pek güvenmem, çarçabuk silinir giderim!” demiyorlar da “Soğuk nevale! Ne olacak!” deyip işin içinden çıkıveriyorlar! Hayatının sınırlarını korumak, bireysel alanına sahip çıkmak, kapıları çalmadan odalara destursuz dalmamak ne zamandan beri saygılılık olmayı terk etti de buz dolabının tanımı oldu anlayamadık ama sizlere fazla anlamadığınız, aklınızın yetmediği, elinizin ermediği yerlere mundar demektense, daha saygılı olmayı öneririz!

Balık    

Herkes kendi kapısının önünü süpürse, sokaklarda ne çöp kalır ne pislik derler, birlikten doğacak kuvvete dikkat çekerler ya anlamazlar! Bazıları da bırak ya sanki dünyayı kurtaracak der, çöpünü de atar pencereden, bir kap su da koymaz kapısının önüne yazın sıcağında evden çıkarken! Yardımseverliğin çekilmediğini de bu insanlarda gördük! Kimseye zararı olmayan bilakis misliyle faydası olan müdahalelerini beğenmiyorlar! Yahut vicdanlarının sesini böyle böyle susturup, kalplerini nasırlarla sarıyorlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.