Burcuna Uygun Dönem ya da Akım Hangisi?

Günümüzün modasını ya da defilelerini incelediğimizde çoğu zaman modanın sanat, mimari ve edebiyat gibi alanları da içine aldığını düşünmeyiz. Hep geçmişi tekrar ettiğini düşünürüz. Fakat akımları ya da dönemleri incelediğimizde, modanın hem sanattan hem mimariden hem de edebiyattan fazlasıyla etkilendiğini görebiliriz. Bunların en bileneni ise Barok döneminden esinlenilen tasarımlardır. Peki, sadece Barok dönemi mi? Tabii ki hayır, Viktöryan, Rokoko ve Rönesans dönemleri, grunge ya da punk akımları ya da 50’li, 60’lı veyahut 80’li yıllardaki akımların moda üzerinde fazlasıyla etkisi vardır. Hatta son yıllarda moda en fazla filmlerden etkileniyor diyebiliriz.

Peki, sen kendi modanı ya da stilini yaratırken hangi akımdan etkileniyorsun? Trendlerin kadını mı yoksa tarzı olan bir kadın mısın? Bu sorunun cevabını çoğunuzun bildiğine eminiz ama bir de bizim burçlara göre uyarladığımız dönem ve akımları incelemeni öneriyoruz. Kim bilir belki kararını bir daha gözden geçirirsin…

Maskulen Tarz Koç Burcunda

Koç burcu için söylenecek en doğru şey maskulen tarzının başı çektiğidir. Nedeni çok belli; çünkü Koç burcu kadınları ayaklarına dolanan eteklerden, fazla feminen detaylardan hoşlanmazlar. Bu kadar basit değil mi? Aslında hayır! Maskulen tarz tamamıyla feminenlikten yoksun erkeksi tarz değil, erkek çizgisindeki kıyafetlerin kadınsal dokunuşuyla oluşur. Erkeksi kıyafetlerle bile seksi ve kadınsı olabilmektir aslında olması gereken. Hatta bu akımı ilk defa Coco Chanel’de gördük diyebiliriz. Daha sonra 70’li yıllarda Bianca Jagger’ın beyaz takım elbisesi de bu akımın öncülerinden olmuştur. Günümüzde ise maskulen tarzın en önemli stil ikonları, Cara Delevinge, Victoria Beckham ve Kate Moss’tur. Her ne kadar maskulen akımın  bir tık ötesi olan androjen tarza daha yakın olsa da Angelina Jolie’nin 2014 Bafta ödüllerinde giydiği smokinini de unutmamak gerekir. Koç burcu kadını saçları konusunda çoğu burca göre daha cesur kararlar aldığı içinde maskulen tarzın genelde kısa saç modelini benimsemesini rahatlıkla yaptırabilecek gibi görünüyor.

Barok Dönemi Boğa Burcunda

16. yüzyılda İtalya’da ortaya çıkan Barok dönemi görkemli yapıtların, şatafatlı süslemelerin, ihtişamlı eserlerin, zenginlik ve gösterişin yer aldığı bir dönemdir. Tüm bu sözcüklere baktığımızda yanlış yazdığımızı düşünebilirsiniz. Evet, aslında Aslan burcu kadınına daha fazla uyar gibi görünür Barok Dönemi fakat iş modaya yansımasına geldiğinde Aslan burcundan daha çok Boğa burcunu etkisi altına alıyor. Nedeni gayet açık Barok dönemini yansıtan kumaşların başında kadife, tafta, atlas, pamuk ve yün geliyor. Tüm bu kumaşları ve hatta tüm kumaşların kalitesine dikkat eden bir burç varsa o da hiç tartışmasız Boğa burcudur. O nedenle Boğa burcu için Barok dönemini öneriyoruz. Stili için dokunuşları ise YSL ceketleri ve Dolce & Gabbana’nın neredeyse her sezonunu öneriyoruz.

Grunge Akımı İkizler Burcunda

Asi, umursamaz ve salaş… 1980’li yıllarda alternatif rock’ın alt türü olarak çıkan müzik akımı Grunge rahat ve umursamaz tavrıyla İkizler burcu kadınının stiline tam on ikiden vuracak. Siyaha olan düşkünlüğü hafif seksi ve erkeksi duruşu Akrep kadınının da radarına girse de İkizler kadını bu konuda daha baskın çıkar. Özellikle modern ve rahat tavrı ile hafif agresif ve içe dönük tavrı İkizler burcunun çok yönlü kişiliğine gönderme yapar nitelikte. Bu akımın en önemli stil dokunuşu ise oduncu gömlekleridir. Onun yanında mini şortlar, postallar, ekoseler, bol tişörtler her bir parça grunge akımının etkisinde…

1960’lı Yıllar Yengeç Burcunda

Geçmişe dönük stili olan en tutkulu burç kesinlikle Yengeç burcu kadını. Eh, akımlar ya da dönemler söz konusu olduğunda, üzerine birde romantikliği ve gelenekselliği eklendiğimizde Yengeç burcu için 60’lı yılların kadını diyebiliriz. Feminen tarzın baskın olduğu bu yıllar hem mini etek hem de diz altı eteklerin yılları olmuştur. Hatta belden oturtmalı, beden sonra kabaran midi elbiseler romantik Yengeç kadını için vazgeçilmezleri arasındadır. Bellerine oturan kadar oturmayan A kesim elbiselerde bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca Yengeç kadınının imza paltosu pançolar 60’lı yılların en önemli tasarımlarındandır.

1920’li Yıllar Aslan Burcunda

Moda tarihinin en şık dönemi hiç kuşkusuz 20’li yıllardır. Savaş sonrası insanların ihtişama olan açlığını da doyuran 20’li yıllar Aslan burcunun gösteriş ve ihtişamını fazlasıyla karşılayacak tasarımlara yer veriyor. Hatta Great Gatsby filminde yer alan her kostüm bu anlattıklarımızı destekler nitelikte. Işıltı hem kumaşlarda hem de takılarda salınıyor. Üstelik aksesuarlar sadece yüzük, kolye ile sınırlı değil saç aksesuarlarına sıçrıyor. Parıltılı elbiseler ve her harekette sallanan püsküllerde cabası. Hayatı parıltılar içinde geçen Aslan burcu aradığı tüm görkemi 20’li yıllarda bulabilir.

Monokrom Stili Başak Burcunda

Tek renkten oluşan resim, fotoğraf, tasarım, çizimlerin hepsi Monokrom adını alır. Modada ise tek renkten oluşan kombine verilen isimdir Monokrom stil. Sanılanın aksine her renk ile yapılabilir fakat genellikle bu stil sadece beyaz ve siyah ile kullanıldığı düşünülür. Genellikle desensiz kullanımı daha rahat olsa da desenli kullanılırsa desen renkleri zıt renklerden oluşmalıdır. Siyah üzerine beyaz gibi. Monokrom stili bu kadar anlattıktan sonra, tek renk üzerinde yoğunlaşan kombineler yapılmasının gerektiğini anlattıktan sonra sizin de bu akımın eşanlamlısı Başak burcu diye düşündüğünüzü hissediyoruz. Kıyafetlerinde sade ve gösterişsiz çoğunlukla minimal tarzı belirleyen Başak burcu için en uygun tarzdır. Siyah ve beyaz kombinelerini sizin de kullandığınıza emin olduğumuz için farklı renklerin görsellerine yer verdik.

Viktoryan Dönemi Terazi Burcunda

19. yüzyılda Kraliçe Viktoria’nın 18 yaşında tahta çıkmasıyla başlayan dönemdir. Bu dönemin elbiselerinde göz kamaştıran detay ve işçilik ile kadın elbiselerinde vücut kıvrımlarını erkeklerde cinsellik duygularını harekete geçirdiği için saklanmasıyla ünlü. Kabaran elbiseler ve korseler ile tarlatanların olduğu yıllardı. Biz Terazi burcu kadını için tabii ki tam anlamıyla Viktoryan Dönemi değil günümüze yansıyan modern Victoryan dönemini öneriyoruz. Çiçek desenlerinin yer aldığı yaka ve kollardaki detayları, dantel kumaşa olan bağlılığı ile fırfırların ihtişamını stillerine yansıtmalarını tavsiye ediyoruz.

Gucci Seksiliği Akrep Burcunda

Akrep burcu dendiğinde aklımıza seksi bir tarz geliyor. Çünkü bu Akrep burcu kadınının en önemli özelliklerinden. Seksi bir tarz dendiğindeyse Tom Ford’un kreatif direktörlüğünde şaha kalkan Gucci’nin tüm tasarımlarını Akrep kadını için önerebiliriz. Bu da tam olarak 90’lı yıllara tekabül eder. İkonik beyaz dekolteli elbisesi, nude rengi Kate Moss’un da giydiği göğüs dekolteli zarif, gizemli ve seksi gül detaylı tasarım ilk aklımıza gelenlerden. Hatta 90’lı yıllara Tom Ford kadar olmasa da “Büyük Umutlar” filminde Gwyneth Paltrow’un giydiği yeşil Donna Karan takımı da iz bıraktı diyebiliriz. Tüm bu gizemli ve seksi parçaların Akrep burcu için yaratıldığı kesin.

1970’li Yıllar Yay Burcunda

Büyük resmi gören, özgürlüğüne düşkün, istediğini yaşamakta ısrarlı, ileri görüşlü Yay burcu kadınları sanki 70’li yıllarda doğmuş gibi. Bu dönemdeki gençlik hareketleri ve özgürlük Yay burcunun en önemli özelliklerine gönderme yapar nitelikte. Bu dönemin en önemli tasarımı olan İspanyol paçalar Yay burcu kadınının vazgeçilmezi. Ayrıca 70’lerde özellikle insanların daha rahat seyahat etmeleri etnik kıyafetlerin ve doğuya özgü kıyafetlerin ortaya çıkmasına neden oldu. İşte tüm bunlarda Yay burcu kadının 70’ler stilini benimsemesi için yeterde artar bile.

1940’lı Yıllar Oğlak Burcunda

Sade ve tek renk elbiseler, etek ceket takımları, bluzlar ve fularlar, danteller tüller, kemerle vurgulanmış incecik beller, uzun etekler hepsi 40’lı yılların izlerini taşıyan tasarımlar. Günümüzde klasikleşmiş olan her şey o yıllardan günümüze gelir. Hatta modern kadının dolabında mutlaka olması gereken döpiyesler ve kalem etekler 40’lı yıllara aittir. Eh, döpiyes dendiğindeyse bu tasarımı hakkını vererek kullanan tek burç kesinlikle ağır başlı, geleneksel ve ölçülü Oğlak burcu kadınıdır.

Eklektik Tarz Kova Burcunda

Desenlerin birbiri ile karıştırılması, zıt renklerin kullanılması anlamına gelen etlektik tarz kesinlikle sıra dışı ve cesur olabilmekten korkmayanların stilidir. Çünkü çoğu zaman bu tarz kombinler göz yorar ve karmaşık görünür. Fakat altında da bir uyum yatar. İşte bu kesinlikle özgün ve farklı olabilen Kova burcu kadınının stilidir. Bu stili benimsemek için biraz da açık fikirli olmak gerekir. Neden mi? Çünkü kırmızı ile pembeyi, geometrik desenler ile çizgileri bir arada kullanabilirler. Sizce de bu anlattıklarımızı en rahat ve sanki küçük siyah elbise gibi taşıyan tek burç Kova burcu değil midir?

1950’li Yıllar Balık Burcunda

Savaş sonrası maskulen giyimden bunalan ve kadınsı olmayı özleyen kadınların feminenliğe doyduğu, vücut hatlarını öne çıkaran yıllardır 50’ler. Prenses kesimler, uzun kollar, kayık yakalar, pileli elbiseler, karpuz kollar, vücudun tüm kıvrımlarını gösteren dapdar elbiseler, elbiselerin zarif ve ince zevkin yer aldığı tasarımların romantik görünümü aklımıza tabii ki Balık burcunu getiriyor. Aslında çoğu zaman Terazi burcuna da hitap etse de işin içine naiflik de girdiği için Balık burcu kadını 50’li yılların zarafetini kapıyor.

Tüm görseller Pinterest sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.