Burcuna Özel Tavsiyeler!

Tavsiye vermeye hevesli olduğumuz kadar, akıl danışmaya gönüllü olsak, muazzam yanlarımızı sergilerken, eksiğimizi gidermek için uygun yollar arasak, bir bilene danışsak ne kadar güzel olmaz mıydı? Ama insan denen biraz kibirli, biraz benci varlık genelde, kusurlarını onarmak yerine, iyi yönlerini parlatıp, hatalarını halının altına süpürmeyi, uygun kılıflarla kamufle etmeyi seçer! Biz yine de olursa güzel olacak birkaç tavsiyeyi canımız burçlar için derledik! 

Koç       

Enerjin harika, kara gözün, kendinden emin sözün müthiş! E sonu gelmez atılımlarınla başlattığın işlere, tutacak işi gözünden tanıyan girişimci zekana diyecek yok! Aklına gelen çarçabuk hayata geçiyor! Uzatıp sündürmek, üşenip fırsat kaçırmak gibi huyların hiç yok! Hızlısın da vesselam! Ama hanimiş istikrar? Ortalık başlayıp da yarım bıraktığın işlerle dolu, bir gün hepsi bir olup ayaklanacak, sen almış başını giderken yolunu tıkayacak! Bizden söylemesi, başladığın işi bitir!

Boğa    

İyi tarafından bakarsak, enerjim yerinde dursun, işim de görülsün diye yaptığın tembellik icatlarını piyasaya sürsen, pazarın dengeleri şaşar, adın mucide çıkar! Güzeli gelişinden, lezzeti tabaktaki görüntüsünden anladığın muhakkak! Ama kendini keçilere zincirlediğin, anahtarlarını yok ettiğin inadın ne olacak? Fırsatlar önünde cirit atıyor, insanlar yerinde olmak için bir canını vermiyor, sen de hareket sıfır, bereket nasıl olsun! Yeni fikirlere kapılarını bırak açmayı aralasan kafi!

İkizler  

Doğru en çok sen biliyorsun, onca kitabı okuyor, araştırmanın dibine vuruyor, yeni bilgi olunca balıklama atlıyorsun! Bilmiyorum dediğin az, konuşup halledemem dediğin yoktur! Tatlı dilin deliklerde yılan bırakmaz, keskin zekan küplere dokunmaz, çözülmeyen düğüm kalmaz! Yol ayrımlarında aldığın kararlar da verdiğin fikirler de hayat kurtarır! Ama neden dinlemeyi bilmiyorsun! Sen demez misin “Bilginin sonu yok, merak var oldukça zihin gelişir.” diye! Kulakların paslandı, çenen koptu! Biraz denge!

Yengeç

Merhametin alası, şefkatin yüreklere sığmazı, en sıcak sarılmalar, en güzel akıl danışmalar sende! Köklerinin kıymetini bilir, dostluklarına değer verirsin. Emeğin ne olduğunu çok iyi bilir, empati kabiliyetinle herkesin halinden anlarsın! Sevdiğini gözünden sakınır, elin yettiğince korursun! Duygunun bin bir rengi, hassasiyetin en incesi sende! Peki mantığın nerde? Tüm kararlarını duygularına danışman, sübjektif yargılarınla sadece kendi doğrularının hüküm sürdüğü bir yaşantı kurman doğru mu? Bazen kulak versen; acaba mantığın ne söylüyor?

Aslan   

Zengin gönlün, pırıl pırıl kalbin, cömert elin, bitmek tükenmek bilmez sevginle, dünyayı nasıl da güzelleştirirsin! Kendinden ışıklı varlığında kayıplara yön olur, her konuda sahip olduğun iddia ile özgüven şov yaparsın! Nicelerinin idolü, çoklarının süslü hayallerinin baş kahramanı olduğun muhakkak! Tevazu aradık ama, bir yere mi kaldırdın, bulamadık! Bir de dünya benim etrafımda dönüyor ister baş döndürürüm ister çeker fişini rüzgarını keserim hallerin olmasa, zaten takdir edenin bol, “Olur mu efem, teveccühünüz.” Deyiversen ne olur?

Başak  

Elinden ne bir iş kurtulur ne bitti deyip teslim ettiğinde aramakla kusur bulunur! Ne yapar eder en mükemmeli bulur, baş ucuna koyarsın! Yeter ki yaptığımız iş fayda sağlasın der otuz kişilik projesi tek başına sırtlar, hatayı gözden uzak, çalışma alanından ıraklara savurursun! Bir de iş, ödül almaya, takdir toplamaya gelince ortadan kaybolur, ekibini alkışlamalara doyamazsın! Bu ne tevazu, nasıl erdem! Bir de işte “Meslek hastalığı!” mı dersin, “Huy anacım, huy çıkmaz!” mı; şu eleştiri okların, sivri dilin olmasa iyisin hoşsun da herkes senin gibi olamaz, yok yere kalp kırmasan olmaz mı?

Terazi  

En tatlı arkadaş, en uyumlu sevgili, en sorunsuz ilişkisin! Tatlış sohbetin, minnoş gülüşün, aman da ne hoş kişiliğin, suya sabuna dokunmaz barış yanlısı kalbin de kolay bulunmaz! Dostluklara fitne sokup karanlıktan beslenen yüzlerce kötünün olduğu dünyada, zeytin dallarınla, barış çubuklarında tarafları öpüşüp barışmaya ikna eder, sevenlerin ayrılmasına göz yummazsın! Yeşilçam’ın aranan kanı, inadından seviyorum diyemeyenlerin yetiş bacısı, çizgisinden bir an çıkmayan salon beyefendisisin! Peki sen bu hikâyenin neresindesin? Ellerin hayatına güller ekmek için kendi hayatını çorak arazilere çevirme, kendinden de bu kadar taviz verme!

Akrep  

İyi günde kalabalıklar evlere sığmaz, kötü günde bir Allah’ın kulu da müsait olmaz, konu ihtiyaçsa yanında yörende kimse kalmaz! İşte tam da o anda, insanlık dersi verircesine kara günün makbul dostu olur, vefa şov yaparsın! Ömrün hakkını bir sen verir, laf olsun diye, süre doldurmak için yaşamazsın! Dünyanın ötesini berisini öğrenir, tutkuyu elden, arzuyu zihinden bırakmaz, kendini kâinatın gayesini çözmeye adarsın! Sahip olduğun merak sayesinde aydınlattığın zifiri karanlıklara da diyecek yok! Ama bu kadar kuşkunun, ne yapsan aşamadığın güven sorununun senden başka kime zararı olur ki? Bir kere güvenmekten ne çıkar?

Yay       

Gamı kederi doğuştan çöpe attığın, yüreğinin tertemiz, şansının her daim yaver gittiği hayat yolcuğuna hızlı bir giriş yaptığın muhakkak, hiç fren yapmadan bugüne dek gelişin de takdire şayan! Aklına kötülük, yüreğine kurt uğramaz, şüpheye düşmekmiş, kuşku duymakmış hiç anlamaz, çok da iyi yaparsın! Söylenene inanır, yalanın toz pembesini, nefti yeşilini birbirinden ayırmaz, gerek de duymazsın! Neşeni saçlarınla savurduğun, sözlerinle aşıladığın, seyahatin dibine vurup dünyanın tozunu attığın muhakkak! Ama şans dediğin ne elle tutulur ne sözleşmeye ıslak imza atıp ömrünün sonuna dek kalma sözünü duyurur! Yine de sen eşeğini sağlam kazığa bağla, her işini şansa bırakma!

Oğlak   

Kendi yaşamını; dramatik bir anlatıyla tırnaklarınla kazır, ellerinle bina edersin! Öyle stratejik bir yaşam planlarsın ki başarı kaçınılmaz olur! En alkışa layık özelliğin disiplinli oluşun desek abartmayız! Zira planı yapan çıkar, kendisi oturup yapamazsa bir bilenden destek alır, onu da yapamazsa yapılmışını alır önüne koyar! İş harfiyen uygulamaya gelince, pazartesiyi bekler, hafta sonlarını tatil ilan eder, “Hava da tam uyku havası” der yan çizer! Sen yaşamın boyunca hedefine koyduğun amacına ulaşmak için çalışır, itibarını, saygını, başarını, kariyerini, kendi emeğinin karşılığı olarak kazanırsın! Buraya kadar şahane de şeyi göremedik, şeyi? Neydi? Hah! Keyif? Bazen sal gitsin, keyif gelsin!

Kova    

Merak ettiğin alanda uzman, bilgi sahibi olduğun her konuda otorite merkezi olmakta kaçınılmazsın! Nice kitabın sunmadığı bilgiyi zihinsel arşivinde korur, çözümün en alternatif yolunu bulur çıkarırsın! Yaşama farklı bakışın, toplumsala alanda geliştirdiğin sağduyun, eşitlik ihlallerinde her ne pahasına olursa olsun otoritenin karşısında dimdik duruşun muazzam! Ne engin bilgin yadsınır ne keskin zekan hasır altı edilip, bu konu kapanır, ama sen olur olmadık her şeye muhalefet eder, tüm sohbetleri tartışmalarınla harlarsan yanında yörende kimse kalmaz! Biraz itirazın musluklarını kıssan, aslında aynı şeyi farklı cümlelerle ifade ettiğimizi anlayacak, olmadık anlaşmazlıklara davetiye çıkarmayacaksın!

Balık    

Büyüleyici bir kuğu mu yoksa beyaz atlı prens misin? Zihnin herkesten farklı çalışır, hayallerin rüyalara sıkışmaz, gecenin karanlığında kaybolmaz, dünya yaşamında destekçin olur! İnsanlığa somut maddeler içinde tılsımın varlığını, büyülü bakışların manasını kazandırır, merhametin en yücesini gönlünden taşırırsın. Ancak iyinin koruyucusu olduğu kadar kötünün kılıfının da merhamet olduğunu unutmamalı, herkesi kendin gibi zannedip tüm insanlığa aynı ölçüde güvenmemelisin. Dürüstlüğünden şüphe etmediğin, tek lafına inandığın nice insan kötülük girmemiş kalbinin zaafından faydalanmak isteyip, hakkın olana göz dikebilir! Biraz daha uyanık olmanda fayda var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.