Burcuna Özel Para Biriktirme Stratejileri!

Herkes ister zorlu günler için bir kenarda birikmişi olsun, pahalı bir ürün satın alırken içi rahat olsun, gönül rahatlığıyla tatil planları yapabilsin… Sadece istemekle de olmuyor ki! Hayat pahalılığı her geçen gün artıyor, farkında olmadığımız lükslerimiz ceplerimizi boşaltıyor. Para biriktirmek bir yana ayın sonunu getirmek bile çoğu kez mümkün olmuyor. Biraz kötü bir tablo çizmiş olabiliriz ama her ay dişinden tırnağından arttırıp küçük de olsa bir miktar para biriktirmek imkansız değil. Sadece zayıf noktanı bulman ve buna uygun bir harcama planı hazırlaman gerekli. Nasıl mı? Yanıtı burcunun kişilik özelliklerinde gizli.

Koç: Bir Gün İçin Cüzdanını Evde Unut

Koçlar, uzun vadeli planlar hazırlayacak kadar sabırlı karakterler değil. Mutlu olması için o an canı ne istiyorsa onu yapması gerekir. Daha ayın ikinci günü olmadan parasının suyunu çekmesi de bunun bir işareti! Hal böyle olunca cüzdanının kontrolü konusunda sert önlemler almasında fayda var. “Bugün cebimden tek kuruş çıkmayacak” demeli ve günü bu şekilde tamamlamalı mesela. İlk etapta zor gelse de cüzdanını evde unutarak gereksiz harcamaların önüne geçebilir.

Boğa: Lüks ve İhtiyaç Arasındaki Çizgiye Odaklan

İşin aslı Boğalar, eli sıkılık konusunda tüm burçlara taş çıkartır. Cebine ne kadar para girdi, neye ne kadar harcadı, hepsini kalem kalem sayabilir. Nitekim kendini güvende hissedebilmesi için bir kenarda parasının olması en büyük önceliklerinden biri. Tek bir istisnayla! Lüks ve şatafatlı ürünler söz konusu olduğunda ne kadar harcama yaptığı aklından uçuverir. Bu yüzden satın aldığı her üründe lükse mi yatırım yapıyor, ihtiyacını mı karşılıyor, iyice düşünmeli.

İkizler: Otomatik Tasarruf Paketlerine Başvur

İkizler, gece yatmadan “Yarından tezi yok, her gün kenara bir miktar para ayırıyorum” diye kendine beylik hedefler koyabilir. Üstüne üstlük birkaç gün gerçekten hedefini de tutturabilir. Sonrasında her şey yine bildiğimiz gibi! İrade ne yazık ki İkizlerin burç özelliklerinden biri değil. Bankaların otomatik tasarruf paketlerine başvurarak, olası unutkanlıkların ya da vazgeçmelerin önüne geçmesi onun kârına.

Yengeç: Ay Başından Harcamalarını Planla

Yengeçler, paranın değerini iyi bilen burçlardan biri. Yarın bir gün zor durumda kalmamak adına bir kenarda birikmişinin olmasını fazlasıyla önemser. Ay sonuna gelmeden parasının bitmiş olmasının sebebi ise harcamaları üzerinde mutlak bir hakimiyet kuramamış olması. Bir ay boyunca nelere para harcadığını not edip, ertesi ayın ilk günü buna uygun olarak bir planlama yapması ve gereksiz harcamalarından kısması birikimlerini arttırması için en çıkar yol.

Aslan: Bütün Alternatiflere Göz At

Aslanların alışveriş anlayışı, gözüne güzel görünen herhangi bir ürünü fiyat etiketine bakmaya gerek duymadan satın almaktan ibaret. Hatta ne kadar pahalı ve gösterişliyse bir o kadar iyi. Kendini o ürünle birlikte çok daha iyi hisseder. Oysa aldığı ürünleri farklı yerlerde yarı fiyatına hatta belki daha azına bile bulabilir. Bu yüzden alışveriş yaparken tüm seçenekleri değerlendirmesi ve satın aldıklarında fiyat ve fayda oranını gözetmesi bir kenarda hatırı sayılır miktarda para biriktirmesini sağlayabilir.

Başak: Kendini Cezalandırmak Yerine Ödüllendir

Zodyak’ın en kontrolcü burçlarından biri Başaklar. Ay sonunu getiremedikleri bir kez bile görülmemiştir. Bunun için nelerden fedakarlık ettiklerini ise Allah bilir. Sürekli kendini kısıtlarken ya da çok istedikleri şeylerden mahrum kalırken yıpranmamaları elde değil. Yapmaları gereken belki de bir ödüllendirme sistemi oluşturmak. Birikim miktarına göre kendine bir hediye almak gibi.

Terazi: Yüzeye Çıkmak İçin Dibe Vur

Terazilerin ekonomik durumu hakkında yapılacak tek yorum, hep muallakta oldukları. Ne gönül rahatlığıyla para harcayabilir, ne de bir kenarda para biriktirebilir. Hep bir arada kalmışlık, hep bir dengesizlik. Belki de bu yüzden yapmaları gereken direkt 0’a inmeleri. Arkadaşlarıyla buluştuğunda tüm hesabı üstlenmesi gibi. Para biriktirme bilincinin oturması için bazen dibe vurmak gerekir.

Akrep: Banka Kartları Yerine Nakit Tercih Et

Akrepler, ellerinde olanı sahiplenmeye en meyilli burçlardan. Pek tabii para da bunlardan biri! Banka kartlarının yarattığı illüzyon ise ay sonuna doğru başlarını yakabilir. Ne kadar harcadıklarını, hesaplarında ne kadar para kaldığını nereden bilsin ki? Kartlarını bir kenara bırakıp, yalnızca nakit kullanması ise tersi bir durum yaratmasını sağlayabilir.

Yay: Bozuklukları Bir Kumbaraya At

Yayların, ne bugünü ne de yarını belli. Her şey keyfine göre! Paranın eline gelmesiyle 0’ı tüketmesi arasındaki kısa süre ise başına olmadık işler açabilir. Zorlu stratejiler ya da katı kurallara itimat etmeyeceği belli olsa da en azından cebindeki bozuklukları bir kenarda biriktirmesi gibi bir basit bir taktik, etkili sonuçlar doğurabilir. Yıl sonunda hiç de azımsanmayacak birikimi bu yolla oluşturabilir.

Oğlak: Yüksek Faizli Tasarruf Hesaplarına Göz At

Para biriktirme konusunda kimseye laf bırakmayan burçlardan biri de Oğlaklar. Sorumluluk sahibi ve disiplinli karakterleri, tek kuruşun boşa harcanmasına müsaade etmeyecektir. Haliyle tek önerimiz birikimlerini arttırmaya yönelik olarak bankaların yüksek faizli tasarruf hesaplarına göz atması olabilir. Böylece hali hazırdaki birikimini katlayarak arttırabilir.

Kova: Bütçeni En Başından Hazırla  

Kovaların eli açıklığı başlarına bela! Yardıma ihtiyacı olan bir arkadaşından tut da yolda gördüğü birine kadar düşünmeden para verebilir. Kendisine ne kadar kaldı, ihtiyaçlarını karşılayabilecek mi, umurunda bile değil. Japonların para biriktirme yöntemi olarak bilinen Kakeibo bu konuda imdatlarına yetişebilir. Harcamaları ve biriktirmek istenen miktarı ay başından itibaren hesaplamaya yarayan sistem, finansal farkındalıklarını arttırmak için en işlevsel yollardan biri.

Balık: Kendine Ulaşılabilir Hedefler Koy

Balıkların para mefhumu yok. Ellerinde ne kadar para var, neye para harcıyorlar, ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabiliyorlar bilmek mümkün değil. Hakeza bir kenarda para biriktirmesi de öyle! Kendine ulaşılabilir ve cezbedici bir hedef koyarak ise bütçesini kontrol altına alabilir. Daha da önemlisi ihtiyacı olmayan harcamalar konusunda kendini frenleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.