Burcuna Özel Gençlik Filmi Önerileri

Eskiler boşuna dememiş ne varsa gençlikte var diye. Unutulmayan ilk aşklar, yeni keşfedilen derin duygular, birbirinden eğlenceli maceralar, hüzünlü anılar… Hemen hepsi bu dönemde. Gençlik temalı filmlerde de bu konuların üzerine gidiliyor genellikle. İzleyenler kahkahalar da atıyor, duygulanıp gözyaşına da boğuluyor. Film bittiğinde ise genelde yüzde illaki bir tebessüm beliriyor. Filmin her saniyesinden zevk almak için ise seçimi doğru yapmak gerekiyor. Nasıl seçeceğim diye kara kara düşünme. Burcuna özel unutulmaz gençlik filmleri, yeni yazımızda seni bekliyor.

Koç, Kötü Kızlar (Mean Girls)

Gençlik filmi dendiğinde ilk akla gelen filmlerden 2004 yapımı Kötü Kızlar (Mean Girls), zoolog olan ailesi tarafından Afrika’da büyütülen ve okula gitmeden evde özel eğitim alarak yetiştirilen baş karakterin liseye başladıktan sonra başına geçenleri konu alıyor. Bambaşka bir yaşam deneyimine hazırlanan karakter, okulun popüler kızının eski sevgilisine aşık olduğunda ise işler iyiden iyiye sarpa sarıyor. Rekabetin ve çekişmenin gırla gittiği lise ortamında kötü kızlar grubuna katılan iyi karakterin öyküsü mücadeleci Koçların ilgisini çekebilir.

Boğa, Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Things I Hate About You)

1999 yapımı Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Things I Hate About You), karakter olarak birbirine taban tabana zıt iki kız kardeşin hikayesine yoğunlaşıyor. İki kardeşin aynı zamanda sevgilisi olmadığı sürece tekinin de olmayacağına dair bir kuralın olduğu ailede kardeşlerin çekişmesi eğlenceli bir senaryoyla izleyiciye sunuluyor. Kendi istekleri konusunda direten iki kız kardeş arasındaki ilişkinin anlatıldığı film inadım inat modundaki Boğaları kendisine çekebilir.

İkizler, Kahvaltı Kulübü (The Breakfast Club)

Gençlik kategorisinde tüm zamanların en iyileri arasında gösterilebilecek 1985 yapımı Kahvaltı Kulübü (The Breakfast Club), bambaşka dünyalara sahip sarışın, anarşist, çalışkan, sportif ve entel 5 karakterin bir ceza sonucu bir araya gelmesini konu ediniyor. Cezalarını çektikleri okulun kütüphanesinde karakterlerin tanışarak kaynaşmaları ile birlikte eğlenceli olaylar birbiri ardına geliyor. Farklılıkların baş rolde olduğu film, İkizlerin çok yönlü yapısına hitap edebilir.

Yengeç, Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)

Son yılların en ses getiren gençlik filmlerinden ve aynı isimli kitaptan uyarlanan 2014 yapımı Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars), kanserli hastalar destek grubunda tanışan iki gencin yaşamına odaklanıyor. Birbirlerine dünyalarını açan ve adım adım aşkı keşfeden ikilinin yaşadıkları ve hayallerinin peşinden koşmaları, seyrine doyulmaz bir film ortaya koyuyor. Kendilerine iki kişilik kocaman bir evren yaratan çiftin hikayesi Yengeçleri hem güldürüp hem de duygulandırabilir.

Aslan, Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember)

2002 yılında vizyona giren Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember), yabancısı olmadığımız türde bir gençlik hikayesini oldukça keyifli bir dilde ele alıyor. Yakın çevresince beğeniyle izlenen bir gencin aldığı bir ceza sonucu tiyatroda görev alması ve burada aşkla tanışması filmin esas konusunu oluşturuyor. Biri havalı biri çekingen iki genç karakterin aşk öyküsü, Aslanların beğenisine hitap eder türde bir film vaat ediyor.

Başak, Eğer Yaşarsam (If I Stay)

2014 yılında vizyona giren ve aynı isimli kitaptan uyarlanan Eğer Yaşarsam (If I Stay) müziği ve aşkı arasında seçim yapmak zorunda kalan karakterin hayatını odak noktasına koyuyor. Kararsızlıklar içerisinde gidip gelirken geçirdiği bir trafik kazası sonucu kendini bambaşka şeyler düşünürken bulan karakter, hayatının kararını verirken hiç olmadığı kadar zorlanıyor. Hayatı ve seçimleri konusunda seçici davranan karakterin öyküsü, ince eleyip sık dokuyan Başakların beğenisine fazlasıyla uygun.

Terazi, Gezgin Pantolon Kardeşliği (Sisterhood of the Traveling Pants)

Gençlik ve yetişkinlik arasındaki o zorlu evreye ışık tutan 2005 yapımı Gezgin Pantolon Kardeşliği (Sisterhood of the Traveling Pants), birbirine çok yakın 4 arkadaşın bağlantılarını koparmamak üzere hepsine uyan bir kot pantolon aracılığıyla temasta kalma fikrini konu ediniyor. Arkadaşlığın önemine yaptığı vurgu ve ele aldığı konuların derinliği ile büyük beğeni toplayan film, dostluğun önemini iyi bilen Terazilere göre.

Akrep, Kağıttan Kentler (Paper Towns)

Yakın zamanlı gençlik filmleri arasında adını unutulmazlar arasına yazdırmayı başaran 2015 yapımı Kağıttan Kentler (Paper Towns), baş karakterin çocukluğundan bu yana büyük bir aşk beslediği arkadaşı ile ilişkisini konu ediniyor. Baş karakterin çocukluk aşkının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasıyla birlikte olaylar gelişiyor. Yakın arkadaşlarıyla kayıplara karışan aşkının peşine düşen karakterin serüveni dedektif ruhlu Akrepleri cezbedebilir.

Yay, Dönüm Noktası (Crossroads)

Baş rolünde Britney Spears’ın yer aldığı 2002 yapımı Dönüm Noktası (Crossroads), 8 yıllık bir aranın ardından bir araya gelen 3 çocukluk arkadaşının ülkeyi baştan sona gezmeye karar vermelerinin ardından başından geçenleri anlatıyor. Gençliklerinin baharındaki karakterler, film boyunca yalnızca yeni yerleri değil; aşkı, dostluğu ve kim olduklarını keşfetme imkanı buluyor. 3 arkadaşın yaşadığı türlü macera ve edindikleri deneyim, filmi Yaylar için izlenebilir kılıyor.

Oğlak, Bir Şey Söyle (Say Anything)

Gençlik filmlerinde görmeye alışık olduğumuz iki gencin aşkıyla dünyaya meydan okuması fikrine dayanan 1989 yapımı Bir Şey Söyle (Say Anything), kick boks yapan bir karakter ile okulun çalışkan kızı arasında gelişen romantik ilişkiye parmak basıyor. Farklı dünyalara sahip iki karakterin aşkına ailelerinin müsaade etmemesi üzerine aralarındaki engelleri var güçleriyle kaldırmaya çalışması, mücadeleci Oğlakları etkileyebilir.

Kova, Juno (Juno)

Gençliğin yetişkinlik evresine geçerken dönüştüğü kaotik dönemi konu alan filmlerden 2007 yapımı Juno’nun baş rolünde deli dolu ve başına buyruk bir karakter olan Juno yer alıyor. Bir merak sonucu arkadaşıyla girdiği ilişki sonrası hamile kalması ise onu kendini hiç hayal etmediği bir pozisyona sokuyor. Hamile kaldığı süreç içerisinde olgunlaşan ve çevresini umursamayarak bebeğiyle kendisine has bir dünya kurmayı başaran karakter Kovaları kendisine bağlayabilir.

Balık, Günlük (The Basketball Diaries)  

Leonardo Di Caprio’nun unutulmaz oyunculuk performanslarından birini sergilediği 1998 yapımı Günlük (The Basketball Diaries), lisenin basketbol takımının gözde oyuncularından birinin hayatını odak noktasına alıyor. Uyuşturucuya başlamasıyla birlikte hayatı tepe taklak olan karakter, kurtuluşu tutkuyla bağlandığı yeni bir uğraşta buluyor. Aranan bir basketbol oyuncusuyken kötü alışkanlıkları nedeniyle her şeyi kaybetme sınırına yaklaşan karakterin yazı yazarak kendini kurtarma hikayesi sanatsever Balıkları etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.