Burcuna Özel Friend Zone’dan Çıkma Tavsiyeleri

Bakmayın “Friend Zone” kelimesinin yabancı göründüğüne. “Ben seni arkadaşım olarak görüyorum” minvalinde bir anlama sahip kavram, çoktandır içimizde. Hatta çağımızın kanayan yarası neredeyse. Öyle bir illet ki bu sen aşkından yanıp tutuşurken, bir bakarsın karşındaki sana hoşlandığı başka birini anlatma derdinde. Sen tüm vaktini ona ayırırsın, gece uyumaz dertlerini dinlersin, canı ne zaman sıkkın olsa yanına koşarsın… Sonra bir bakarsın onun en yakın arkadaşısın. Çık işin içinden çıkabilirsen. Açık konuşmak gerekirse Friend Zone’dan çıkış bir hayli zor ama imkansız da değil. Sen yeter ki burcunun sesine kulak vermeyi bil.

Koç

Aşık olan Koçlar, istediklerini elde etme noktasında taktiklere başvurmaz. Bam bam bam! Âşık olduğu kişi bir şey mi istedi? Bir dediğini iki etmez. Herhangi bir film tarzından mı hoşlanıyor? O tarzı ezberleyene kadar izlemekten vazgeçmez. Sevdiğini etkileyene kadar peşinden koşar da koşar. Sonra bir bakar, sevdiği kişi “Ya sen ne kadar iyi bir dostsun” diye mesaj atar. Acı tabloyla karşılaşmadan evvel eski ama etkili bir yönteme başvurmakta fayda var. Boşuna dememişler kaçan kovalanır diye, bırak biraz da o seni etkilemek için uğraşsın.

Boğa

Boğalar, aşk denizinde sakinlikleri ve sahiplenici yönleriyle yol alır. Seyirlik değil ömürlük aşkın peşinde olduklarından uzun uzun karşısındakini etkilemeye uğraşır. Gece yarılarına kadar mesajlaşır, bir yerlerden sinema bileti çıkarır ya da yemek için randevulaşır. Söz konusu planlar bir anda grup buluşmalarına eviriliyorsa o noktada aydınlanır. Belki de arkadaşlıktan öte bir ilişki istediğini belli etmek adına rahatsız etmeden sıcak dokunuşlarla ve ufak temaslarla bir kıvılcım yakmaya çalışmalısın.

İkizler

Friend Zone vakaları en çok İkizlerin başını yakar. Yeni de tanışsa kırk yıllık arkadaşı da olsa saatlerce sohbet eder, illa ki biriyle ortak nokta yakalar. Yüksek iletişim kabiliyeti ile yepyeni aşklara da kolayca kapıyı aralar. Sohbetlerin aşka mı yoksa dostluğa mı yaradığı konusunda ise kimi zaman bocalar. Flört üstadı olduğun malum ama en başında kendine karşı net olman şart. Ne istediğinden emin değilsen karşındakini de kendini de içinden çıkılması güç durumlar içerisinde bulabilirsin.

Yengeç

Yengeçler, yeni insanlarla tanışma ardından da yeni aşklara yelken açma konusunda biraz utangaç olabilir. Konuştuğu kişilerle de zaten çoğu zaman arkadaş ortamlarında bir araya gelir. Biraz ilginin ardından sorunlarını paylaşanlardan sevgisini esirgemez, şefkat şemsiyesinin altından kaçmasına müsaade etmez. “Senin yanında güvende hissediyorum” cümlesine sevinirken ardından “Tıpkı kardeşim gibisin” şeklinde bir ifadeyle can evinden vuruluverir. Bu yüzden anaç tavrını biraz olsun dengelemeli, yeri geldiğinde kötü çocuk/kız olmayı da bilmelisin.

Aslan

Kendinden emin Aslanlar için flört dönemi olsa olsa bir formalite. Birini beğendiyse Eros’un okunu doğrudan sevdiği kişiye fırlatır, daha ilk görüşmede bir randevu sözü koparır. Kendinden emin duruşuyla karşısındakini etkilemeyi başarır, etkileyici kişiliğiyle en gergin ortamları yumuşatır. Buna rağmen arkadaşlıktan ötesi olmuyorsa geriye tek bir yol kalır. Geriye çekilip ilginin eksikliğini ona hissettirebilir, çok daha etkileyici bir dönüşle seni başka türlü görmesini sağlayabilirsin.

Başak

Başaklar kimi severse sevsin önce iyice düşünüp taşınır, sadece aklına yatan potansiyel adaylarla tanışır. Boşa zaman harcamayı sevmediğinden önce karşısındakini iyice tanımaya çalışır, aşka giden yolda kenara çekip biraz olsun soluklanır. Uzun uzun içinde kurduğu senaryonun emin olmak isterken, kimi zaman kantarın topuzunu kaçırır. Sonra da elinde arkadaşlıktan öteye gidemeyen ilişkilerle kalakalır. Bu yüzden risk almayı bilmeli, gerektiğinde hislerini açık açık belli etmelisin.

Terazi

 

Şimdi biraz dürüst olalım. Teraziler, Friend Zone olayında çoğu zaman kurban değiller. Aksine çevresinde ona aşık olduğunu bilse de yanında arkadaş olarak tuttuğu insanlarla çevrililer. Roller değiştiğinde ise üzülen taraf olabilirler. O yüzden arayışının ne olduğuna en başından karar vermeli, sevdiğini etkilemek adına arkadaş ortamlarını değil yalnız zaman geçirebileceğiniz zaman dilimlerini tercih etmelisin.

Akrep

Akreplerin aşklarının ne kadar tutkulu olduğunu söylemeye gerek var mı? Onlar karşısındakini daha ilk andan bakışlarıyla etkiler, kalbinin en gizemli derinliklerinde baş tacı eder. Aşkının karşılığını alana kadar kendini ona adar, bu ise onda neredeyse bir saplantıya yol açar. Sonra bir bakar sevdiği “Sen olmasan ne yapardım canım arkadaşım” diye mesaj atar. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kendini geri plana çekmeyi bilmelisin. Hatta çantada keklik olmadığını belli etmek için kıskandırma yoluna bile gidebilirsin. Seni kaybetmek istemeyen zaten peşinden gelecektir.

Yay

Yaylar için aşka giden yol her şeyi ciddiye almaktan değil genelde sevdiğinin yanında rahat hissedebilmekten geçiyor. Çevresindekilere karşı neşeli ve özgürce yaklaşımıyla geniş bir çevre yaratsa da kalabalıklar içinde farkına vardığı ilişki isteği arkadaşlık sınırına takılabiliyor. Unutma ki romantik olmak, arkadaşlık ötesi için zıplama tahtası. Sevdiğin kişiyi etkilemek için sadece benliğini değil dış görünümünü de kullanman, eğlenceli sözlerin yanında sevgi dolu sözcüklere de yer vermen gerekebilir.

Oğlak

Oğlaklar aşkından yanıp tutuşsalar dahi bir kapalı kutuya dönüşebilirler. Hislerini dökmek için flört etmezken, buluşmalar ayarlamayı liseli olmakla denk görürken ya da randevulara çıkmaya yanaşmazken arkadaşlığın sınırlarından nasıl çıkılabilir ki? Böyle giderse “Sağ ol kuzum ya, bir tanesin” temalı cümlelerde kalmaya mahkum olursun bizden söylemesi. Bundan fazlasını hak ettiğin belli. Eğer gerçekten sevmişsen snopluğu bir kenara bırakmayı, eğlenceli ve seksi yönünü ortaya çıkarmayı bilmelisin.

Kova

Kovalar aşk için sadece dış görünüşe bakmaz. Onlar karşısındakinin zekasını takdir etmeli, idealleriyle uyumlu biri ile olduğunu bilmeli ve onunla iyi bir takım oluşturabileceğini kanaat getirmeli. Bu kişi bir tanıdık olarak da karşına çıkabilir yakın bir arkadaş olarak da. Friend Zone sınırları içinde sıkışıp kaldıysa da elinden geleni koymaz ardına. Şunu bilmelisin ki Friend Zone’da genelde biri burnu kaf dağında diğeri onun yamacında iki insandan oluşuyor. Bu yüzden açık sözlülüğünü ve duygusal yönünü de kullanmalı, karşında kim olursa olsun sana üstünlük taslamasına müsaade etmemelisin.

Balık

Romantiklikleri ve hayalperestlikleri ile Balıklar, aşık olduklarında yerlerinde duramaz gökyüzüne uçarlar. Pembe gözlüklerinin ardından dünyaya bambaşka bir gözle bakarlar. Bir başka deyişle yapılabilecek en büyük hatayı yaparlar. Arkadaşlıklarını büyük aşk ilan etmeden önce gerçekten karşındakinin hislerini abartıp abartmadığından emin olmalı, telefonuna gelen aramaların senin için mi yoksa işi düştüğü için mi olduğunu anlamalı ve karşındakinin seni etkilemek için özel bir tavrı olup olmadığının farkına varmalısın. Kısaca Friend Zone sınırları içerisinden çıkabilmek için en önce gerçekçi olmayı başarmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir