Burcuna Kulak Ver Dünyanı Baştan Yarat!

Milyarlarca insanla aynı dünyayı paylaşsak da kendi küçük dünyamızın sınırlarını çizer, minik bahçemizde mutlu olmaya çalışırız. Kimimiz bu alana oyun parkı kurar, kimimiz mücadele parkurları hazırlar, kimimiz kolayca düşlere dalabilmek için küçük bir şezlong atar, kimimiz ise ofis masasında işine gücüne bakar. Hepimizin dünya algısı, kendi yaşamını kurgulama biçimi bambaşkadır. Peki gözümüzü biraz daha yükseklere diksek, olmayacak dua ama bir kereliğine âmin desek, hangi burç nasıl bir dünyada yaşamak ister şöyle bir hayal etsek? Neler çıkar?

Koç      

Hızlı ve öfkelinin film setini hayata geçirin, Koç’a da başrolü verin! İçeriye de önünüze geleni sokmayın, Koç’un asabını bozmayın! Kapıda kas oranı ölçülür, cesaret testi muhakkak istenir, çeviklik derecesi kontrol edilir! Ağır aksaklar, korkup kaçanlar, üşengeçliğinden iki adım atamayanlar dışarı, yerinde sayanlar, yeniden korkanlar zaten buralarda kırar kafayı! Enerjisi kalk gidelim diyen, yerinde duramayanlar önden buyurun, böyleleri Koç için baş tacı!

Boğa    

Paranın olmadığı bir dünya düşünün, bunu hayal etmek dahi Boğa’nın yüreğine sular serper, tüm gelecek kaygılarını dindirmeye yeter. Herkes cennete gitmek ister ama Boğa bu dünyada cenneti düşler! Sıcak çikolata nehirlerinde elinde pipetiyle akşam sefası yapmak, pasta evinin bir ucundan kemirip aynı anda yatıp uzanmak, en leziz yemeklerle bezenmiş, sonsuza uzanan masalarda gün boyu yiyip içip keyfine bakmak ister! Kefen parası derdi de uçar gider! Herkesin düşlediği ama çoğu insanın hemen sıkılacağı dünyanın tadını Boğa bir çıkarır, pir çıkarır!

İkizler  

İkizler herkesle iletişim kurmak, her yeni insandan edindiği bolca bilgiyi, tüm dünyaya bir güzel yaymak ister! Yabancı dile yatkınlığı diğer burçlardan bir hayli fazla olmasına rağmen, dünyada konuşulan tüm dilleri öğrenmesi imkansızdır. Bu da onun kimi insanlarla iletişim kuramayacağı, onlarda olan emsalsiz bilgiyi aracısız öğrenemeyeceği, bir tercüman vasıtasıyla konuşabilse de eni konu sohbet edemeyeceği anlamına gelir. Lafın kısası; İkizler herkesin aynı dili konuştuğu bir dünyada yaşamayı düşler!

Yengeç

Yengeç tabi ki ölümün olmadığı, herkesin ebediyen yaşayabileceği sonsuz bir dünya diler. Bu da cennetin ezeli be ebedi tanımına uyar ama Yengeç’in istediği türlü meyve ağacı, karamel nehri değildir. O köklerinden beslenir ve atalarını kaybettiği için durup durup hüzünlenir. Nostalji seven Yengeç, büyük büyük dedesinin hikayelerini dinlemeye, ananesinin masallarını çocuklarına iletmeye bayılır. Peki hepsi hayatta olsa, bir arada yaşasalar fena mı olur! Yengeç Adem ile Havva’dan beri herkesin hayatta olmasını, kocaman bir sülale halinde yaşamayı ister.

Aslan   

Aslan adına yakışır bir düzenin yöneticisi olmak, krallığının görkemli tahtına oturmak, monarşinin tacını takıp hükümdar olmak ister! Tüm bunları isterken aklında insanları ezmek, zulüm etmek yoktur! O enlerin eni olmak ister! Bu yüzden de dünyanın olabilecek en yüksek noktasında krallığını ilan edip dünyanın tek hâkimi olmak ister! Yüce gönüllüdür elbet halkının sözüne kulak verir, arzularını olabildiğince yerine getirir. Ama başına tacını takmadan, ışıltısıyla göz alan tahtına oturmadan rahat etmez! Yani başka türlü bir dünya düşlemez!

Başak  

Mikrop tutmayan, virüs girişi ebediyen yasaklanan, çamaşır suyuna bandırılıp olası hastalık ihtimalleri ortadan kaldırılan ve her şeyin rasyonel olduğu steril bir dünyada yaşamak ister. Hayaller kurulan, masallarla uyunan, emeksiz yemekler yemeği arzulayan insanlarca yaşanan bir dünya istemez. Aristo’nun da dediği gibi herkesin bir iş yaptığı, onu da mükemmel yaptığı bir dünyada, kusursuz bir düzende yaşamak ister! Onun ideal dünyasında tatiller uzun, uykular derin değildir, Başak üretmek ister.

Terazi  

Terazi elbette dengeli, eşit ve adil bir dünya düzeni ister! Kavgasız barış, tartışmasız uzlaşı düşler! Yokuşu olmayan, zorluğu bulunmayan, eksiksiz bir dünya düzenini eşit parçada bölüştüğü diğer insanlarla, toplumsal alanda, zarifçe iletişime geçmek, bol bol arkadaş edinmek, sevmek, sınırsızca sevilmek ister! Sevgisizliğin imkânsız olduğu bir dünyada, sevgi kelebekleriyle kanat kanata uçuşmayı hayal eder! Böylesi bir dünyada Terazi aşktan başka ne ister?

Akrep  

Yer altının gizemlerine hâkim, dünyada olup biten her şeyi en şeffaf haliyle gören ve kontrol eden, dünya yaşantısından somut yahut metafizik alan gözetmeksizin her şeye muhtedir olan bir örgütün lideri olmak ister! Kulağa bira mafyatik gelse de Akrep karanlık işlerin en zifirisinde olmayı sever! Hayal değil mi? Akrep’in en sınırsız olduğu alan ne de olsa! Yeri göğü bilmek, bilinmez deneni öğrenmek ister!

Yay

Pasaport, vize, vatandaşlık, ırk, milliyet gibi kısıtlayıcı kimi sıfatların yahut gerekliliklerin olmadığı bir dünya düzeni ister Yay! Dinleyince hak vermemek elde değildir üstelik. “Adına yabancı uyruklu, başkası, sınır ötesi dendiği için izinsiz görüşmemizin yasak olduğu insanlarla birlikte yaşadığımız dünyada, hepimiz kendi ülke sınırlarımız içinde tutsağız aslında” der Yay! Koordinatları farklı olan bir kara parçasına ayak basabilmek için, yine insanların çizdiği sınırlar içinde hapis olmak istemez Yay!  İlle de bir yerin vatandaşı olacaksa, dünya vatandaşı olmak ister.

Oğlak   

Sokak aralarını dahi ince ince hesaplandığı, kaldırım yüksekliklerini milimi milimine ölçtüğü, gökdelen yüksekliklerine, mimari biçimlerine, kentleşme şekillerine bizzat kendisinin karar verdiği, yine kendi T cetvelinden çıkan, mühendislik harikası bir dünyada yaşamak ister Oğlak! Bir de tüm gözlerin, insanların, semt sakinlerinin farkında olduğu başarılarının takdir edilmesini ve saygı görmeyi ister! O kadar uğraşmış ama çok mu şey ister?

Kova    

Kova’nın idealinde bu dünyayı düzeltmek, geliştirmek, farkındalık seviyesini artırarak onarabilmek yoktur. Kova bu tür bir idealin gerçek bir ütopya olduğunun farkındadır. O var olanı değiştirmenin, yeniyi yapmaktan daha zor olduğunu bilir. Bu yüzden de vaktinin çoğunu yeniden yapılandırma değil, icat üstünde geçirir. Kova toplumsal normları tümüyle farklı bir Jetgillerin dünyasında yaşamak ister! Herkesin eşit haklara sahip olduğu, adil bir düzen kurmak ister. Aslında Kova biraz erken gelmiştir dünyaya, geleceğin dünyasında yaşamak ister.

Balık    

Balık aslında hayallerini gerçekleştirmek gibi büyük hedefler koymaz kendine! O düşleyebilme yeteneğine sahip olduğu için, zihninde evrenler yaratıp dünyalar kurabildiği için şükreder! Zira onun istediği şeyin bu dünyada var olması mümkün değildir. Balık daha masalsı, oldukça fantastik bir düzleme geçmeyi isteyebilir ama bunu zorlamaz, elindekiyle yetinmeyi bilir. Ancak kimsenin ondan bir şey beklemediği bir dünyada, işin gücün olamadığı bir düzende, aslında bakarsanız hayal aleminde yaşamak ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.