Burcuna Has İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’a dair bir sohbet açıldığında illa ki birileri söyler: “İstanbul güzel şehir ama yaşanılacak yer değil” ya da “İstanbul’a gezmek için geleceksin, fazlası fenalık getirir” diye. Doğruluk payları var ama sorsan kaçı gezmiş İstanbul’u dip köşe? İsteyene hayatın durmadan aktığı semtler de var huzur içerisinde yaşayıp gideceğin ilçeler de. Sorun şehri keşfetmeye dair eksik hevesimizde. Öyle ki çoğu kez burnumuzun önündeki güzelliklerden bihaber yaşıyoruz. Turistlerin önünde fotoğraf çekilmek için sıraya girdiği yerlerin önünden gözümüz kapalı geçip gidiyoruz. Belki de bir hafta sonu fotoğraf makinemizi alıp düşmeliyiz yollara. Burcuna danışırsan, rahatlıkla çizebilir bir rota.

Koç

Koçların lügatinde sakince bir gezi planlamak ya da bir köşede oturup şehri seyre dalmak gibi aktivitelere yer yok. Onları sadece heyecanlı yapılarını besleyecek, özgürce yeni yerler keşfetmelerine imkan tanıyacak yerler mutlu eder. İstanbul’un gözde semtlerinden Beşiktaş’ta geçirecekleri bir hafta sonu onları fazlasıyla memnun edebilir. Vapurla yanaştığın iskelede coşkulu kalabalıklar içerisinde kaybolmayı seçebilir, Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı gibi tarihi yerleri ziyaret edebilir, Yıldız ya da Maçka Parkı’nda yeşile doyabilir ya da kendini ateşli bir taraftar grubuyla Vodafone Park’ta tezahürat yaparken bulabilirsin.

Boğa

Boğalar için en uygun gezi rotası; bütçesini en efektif şekilde kullanabileceği, çevresindekilerle sanatçı yönünü tatmin edebileceği ve huzur içerisinde gününü geçirebileceği yerler olabilir. Tarihi dokusu ve cep dostu çarşıları ile Eminönü, Boğaların İstanbul’a aşık olma sebebi olabilir. Yeni Camii ile başlayacağın gezine Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı ile devam edebilir, ziyaret etmeye doyamayacağın müzelerle zamanın nasıl akıp gittiğini unutabilir ve son olarak sahilde balık ekmek ile kendini şımartabilirsin.

İkizler

İkizler için ideal gezi rotasını çizebilmek kolay değil. Sıkılmalarına izin vermeyecek kadar hareketli, sürekli yeni şeyler keşfetmelerini sağlayacak kadar alengirli ve arkadaşlarıyla eğlenceli zaman geçirmelerini sağlayacak kadar hareketli yerler bulmak gerekli. Kadıköy gibi! Boğa Heykeli’nde arkadaşlarınla buluşabilir, Haydarpaşa Garı gibi önemli merkezleri görebilir, Süreyya Operası’na uğramak isteyebilir, Barış Manço ya da İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilir ve gün sonunda Moda sahilinde arkadaşlarınla eğlenceli sohbetler edebilirsin.

Yengeç

Su grubu burçlarından Yengeçler, gezmek için genelde hem kendisini dinlendirecek deniz kenarı yerleri hem de evinden çok uzakta kalmasına mahal vermeyecek semtleri tercih eder. Bir gün de olsa şehrin kaosundan seni alıp kaçıracak, Karadeniz kıyısında boylu boyunca uzanan kumsallarıyla sana istediğin dinlenme fırsatını sunacak ve ailecek piknik yapmana olanak tanıyacak yerleri ile Kilyos, İstanbul gezin için en iyi seçimlerden biri olabilir.

Aslan

Dikkat çekici kişiliği ve eğlenceli yönleriyle Aslanlar, gezilerinde hayat dolu sokaklar ve lüks mekanlar arar. Her zaman en iyinin peşinde olduklarından İstanbul’da onların yüksek beklentilerini karşılayabilecek semt olarak sadece Beyoğlu var. Kalabalık İstiklal Caddesi’nde gözleri üzerine toplayabilir, Galata Kulesi’nde tüm şehri yukarıdan görebilir, tarih kokan binalar arasında kendini kaybedebilir, Rahmi M. Koç, Pera ve Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi gibi yerlerde arz-ı endam edebilir ve gece hayatının kalbinin attığı mekanlarda kendinden geçerek sabahlayabilirsin.

Başak

Huylu huyundan vazgeçmez. Detaycılıkları ve mükemmeliyetçilikleriyle Başaklar, gezilerinde de asla vasatla yetinmez. Onlara uzun uzun gezi planı yaptıracak kadar zengin bir kültürel kimliğe sahip, estetik görünümüyle gönüllerini hoş edecek ve çeşitliliğiyle sıkılmalarına izin vermeyecek bir yer, gönül rahatlığıyla gezmelerini sağlayabilir. Özetle Üsküdar gibi bir yer onların tüm isteklerini karşılayabilir. Efsaneleriyle ünlü Kız Kulesi’nin karşısında çayını yudumlayabilir, Çamlıca Tepesi’nden İstanbul’a tepeden bakabilir, sıra sıra dizilmiş renkli evleriyle Kuzguncuk’ta güzel kareler yakalayabilir, külliye ve müzeleriyle de kültürel anlamda kendini doyurabilirsin.

Terazi

Zarif ve zevkli kişilikleriyle Teraziler, nereye giderlerse gitsinler çekiciliklerinden de şıklıklarından da taviz vermezler. Boy gösterecekleri yerlerin de kendi tarzlarına uygun olmasını önemserler. Grand tuvalet gezerlerken, kendilerini en çok Nişantaşı gibi yerlerle özdeşleştirirler. Estetik apartmanlar arasında gezerken bolca selfie çekilebilir, Teşvikiye Camii’sini ziyaret edebilir, Abdi İpekçi Caddesi’nde dünyaca ünlü mağazalara girebilir, yol üstündeki türlü butiklerden alışveriş yapabilir, Maçka Parkı’nda arkadaşlarınla buluşabilirsin… Bir başka deyişle seni en iyi Nişantaşı taşıyabilir.

Akrep

Araştırmaya ve keşfetmeye yönelik dinmez tutkularıyla Akrepler, kimselerin yanından geçmediği yerlere gözü kapalı girer, yakın zamanda trend olacak yerleri herkesten önce keşfeder. Bir zamanlar insanların uğramaya korktuğu şimdi ise Instagram fotoğraflarının yeni kalesi olan Balat gibi. Birçok cami, kilise ve sinagoga ev sahipliği yapan bölgeyi karış karış gezebilir, renkli mahalle yaşamının sürdüğü sokakları keşfedebilir, eşsiz mimarisiyle Fener Rum Lisesi gibi binaları görebilir ve istediğin zaman Balat’ın renkli cafelerinde soluklanabilirsin.

Yay

Gezegende ayak basmadık yer bırakmamaya ant içmiş Yaylar, İstanbul’u es geçer mi hiç? Muhtemelen İstanbul’da da gezilmedik yer bırakmamış olsalar da her zaman ilginç insanlarla tanışabilecekleri, renkli mekanlarında unutulmaz vakitler geçirebilecekleri ve önünde fotoğraf çekilmek için sıraya girebilecekleri duvarları ile Karaköy onları bir hayli heyecanlandırabilir. Nerede oturursan otur; eşsiz mimarisiyle Bankalar Caddesi, Fransız Geçidi, Komando Merdivenleri, türlü sanat galerilerini aklından geçirmen kapıyı çarpıp çıkman için yeter de artar. Sonra Karaköy kazan, sen kepçe!

Oğlak

İşlerinden arta kalan zamanlarında bir yandan zihinlerini dinlendirecek bir yandan da yeni şeyler öğrenmelerini sağlayacak aktiviteler için fırsat kollayan Oğlaklar, tatil vakti gelir gelmez kollarını sıvar, kusursuz bir gezi planı hazırlar. Tarih kokan sokaklarını arşınlayabileceği, ünlü müzelerinde zaman geçirebileceği ve yeni yerler keşfedebileceği yerleri arzular. İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden Fatih gibi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İstanbul Surları, Ayasofya, Sultanahmet Camisi gibi önemli yerleri ziyaret edebilir, İstanbul arkeoloji müzelerinde öğretici saatler geçirebilirsin.

Kova

Kovalar için gezecekleri yerler kadar, gezeceği yerlerdeki insanların niteliği de önemli. Hatta öyle ki turistik bir yerde üstüne üstüne gelecek kalabalıklar arasında yer almaktansa sıradan bir yerde entelektüel insanlarla bir arada olmayı seçebilirler. İstiklal Caddesi’ne yürüme mesafesinde olmasına rağmen sessiz bir hayat tarzının hüküm sürdüğü Cihangir misali. Bir başına çıkacağın gezinde antikacıları ile ünlü sokakları dolaşabilir, renkli merdivenlerinde oturabilir, Cezayir Sokağı’nda kahveni içebilir, Masumiyet ve Orhan Kemal müzelerinde bolca zaman geçirebilirsin.

Balık

Zodyak’ın romantikliği ve hayalperestliği ile ünlü üyesi Balıklar, hayatlarında sakinliğin ve huzurun hakimiyetini arzularlar. Benzer şekilde tatillerinde ya da gezecekleri yerlerde de. İstanbul’da olmasına rağmen bambaşka bir dünyadanmışçasına sakinliğini koruyan Adalar, birçok ünlü yazar ve şairin adres edindiği gibi Balıklara en uygun rota olabilir. Plajlarında denize girebilir, sokaklarında bisiklet sürebilir, sanatçıların müzeye dönüşen evlerinde vakit geçirebilir, adanın en yüksek tepesine çıkıp geride bıraktığın şehri huzurla seyre dalabilirsin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.