Burcuna Göre Yurt Yaşamında Hayatta Kalma Rehberi

İnsanlar hayatta birçok şeyi kendileri seçebilir. O gün ne giyeceklerini, ne yiyeceklerini, hangi okula gideceklerini, hangi dersleri alacaklarını, kimlerle arkadaşlık kuracaklarını, kimlerle flört edeceklerini, hatta kimlerle evleneceklerini… İstisnalar yok mu? Elbette var. Öğrenci hayatında tercihlerin ve beklentilerin devre dışı kaldığı bir dönem illa ki oluyor mesela, özellikle de yurt yaşamında! Hiç tanımadığın ve bambaşka dünyalara sahip insanlarla aynı odayı paylaşmak zorunda kaldığın bu dönemin sağ salim atlatılabilmesi zor görünse de imkansız değil. Tahammül eşiğini arşa çıkarman ya da kimi konularda daha umursamaz olman sana yardımcı olabilir. Burcuna özel hazırladığımız yorumlara göz atarsan da bu süreç senin lehine çok daha kolaylaşabilir.

Ben Merkezli Koçlar Oda Arkadaşlarının da Fikrini Almalı 

Koçlar, doğaları gereği hareketli ve coşkulu insanlar. Geniş kalabalıkların ve eğlenceli ortamların eksik olmadığı yurtlar onlara bu yüzden çekici gelebilir. Bir bakarsın tanımadığı bir odada yeni bir çevre kurar bir bakarsın davet ettiği kişilerle kendi odasının kapasitesini zorlar. Herkes gittikten sonra baş başa kalacağı oda arkadaşları ise sinirli gözlerle ona bakar. Edilen yersiz bir sözle de kısa sürede küçük bir kıyamet kopar. Yurt hayatında karşılaşılması muhtemelen bu tip durumlar karşısında başkalarının fikirlerine önem vermek ve parlamadan önce sakinleşmeyi bilmek şart.

Boğalar Göz Bandı ve Kulak Tıkacı ile Düzenlerini Sağlayabilir

Boğaların ağır başlı ve sağduyulu davranışları onları yurt odalarında saygı duyulan kimseler haline getirebilir. Kendileri yataklarını jilet gibi toplasa ya da eşyalarını yerli yerine koysa da kalabalık ortamlarda saniyeler içinde kaybolan düzenleri ise onların sinirlerini gerebilir. Gece belli bir saatte ışığın kapandığı ya da sessizce tertemiz çarşaflar içerisinde uykuya daldığı günlerden çok uzak kalmaları onlara cehennem gibi gelse de bununla yaşamayı öğrenmek onların lehine. Ne yazık ki yurtlarda lükse yer yok. Yine de bir göz bandı, kulak tıkacı ya da birkaç hafif atıştırmalıkla daha mutlu olabilirler.

Planlı Olmayı Öğrenmek İkizlerin Yararına

Yurt yaşamına dünden razı burçlardan biri İkizler. Oda arkadaşlarının yanı sıra okuldan, yemekhaneden ya da kütüphaneden edindiği dostluklarla kısa sürede yurtta herkese selam veren tiplerden birine döner. Çamaşırlarını yıkamak istediğinde sıraya girmek zorunda olmaları, karınları zil çaldığında yemek saatini beklemek zorunda kalmaları ya da kaplumbağa hızındaki WiFi ile internete bağlanmaya çalışmaları ise canlarını sıkmaya yeter. Planlı olmayı öğrenmek ya da tedbirli hareket etmenin değerini bilmek bir anlamda onlar için hayat kurtarabilir.

Yengeçler Odalarını Ait Oldukları Yerlere Çevirmeli

Ailelerinden ve sevdiklerinden ayrılarak bir odada toplaşan bir grup insan içinde dostluğun temeli çoğunlukla samimiyet ve şefkat duygularıyla atılıyor. Empati yeteneği yüksek Yengeçler de anlayışlı ve hoşgörülü tavırlarıyla genelde yurtlarda edinilen en iyi arkadaşlardan biri haline geliyor. Yengeçlerin arkadaşlıklardan yana yüzü gülse de soğuk duvarları, sıradan dekoru ve bir türlü ait hissedemediği odalarıyla yurtlarda şansı yaver gitmiyor. Bu yüzden arkadaşlarıyla birlikte odayı daha sıcak hale getirecek dekoratif unsurlar eklemeleri ve eğlenceli etkinlikler düzenlemeleri onların keyfini yerine getirebilir.

Keyfine Düşkün Aslanlar Neyle Karşılaşacaklarını Bilmeli 

Ailesinin evinde keyfine ve kendi isteklerine göre bir hayat süren Aslanlar, yurt hayatının ilk döneminde biraz afallayabilir. Sıcak tavırları ve cana yakınlığı ile güçlü arkadaşlıklar kursa da küçücük odalarda birçok kişiyle birlikte kalmaları eski günlerini özlemle yad etmelerine neden olabilir. Bir de bugüne dek elini sürmediği yataklarında çarşaflarını değiştirmek ya da çamaşırlarını yıkamak zorunda kalmaları keyiflerini kaçırabilir. Bu yüzden yurda yerleşmeden bu tip konular için denemeler yapmaları onların sürprizlerle karşılaşmalarını engelleyebilir.

Huzursuz Başaklar Vurdumduymaz Olmayı Öğrenmeli

Yurt yaşamında yazılı olmayan kurallardan biri titizlik ve düzenlilik takıntısından uzak kalmak. Çünkü ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın ortak yaşam alanlarında orayı dağıtacak biri illa ki bulunacak. İlk etapta hastalık hastası Başaklar böyle ortamlar karşısında fenalık geçirse de eminiz o da bir süre sonra bunlara karşı bağışıklık kazanacak. Herkesin kendileri gibi tertipli ve temiz olmalarını beklemedikleri sürece mutlu olmaları önünde bir engel yok. Vurdumduymazlık da şart!

Uyumlu Teraziler Kimseyi Kırmaktan Çekinmemeli

Yeni arkadaşlıklar ve yeni ortamlar… Teraziler için bunlar varsa gerisi pek önemli değil. Teraziler böylece yurt yaşamında yıllarını geçirebilir. Tabii karşılarında kendileri gibi medeni insanlar bulabilirlerse! Odayı paylaştığı kimselerin ilgi alanlarını değiştirmelerine imkan olmasa da bir şekilde orta yol bulmayı başarabilirler. Mümkünse orta yolu bulmak, verilecek tavizlerden geçmemeli. Zaten yurtların en büyük artılarından biri kısa zamanda insanlara açık sözlü biri olmayı öğretmesi.

Gece Kuşu Akrepler Giriş Saatlerine Uygun Davranmalı

Yurt hayatında iki grubun ağırlığı az çok hissedilir. Herkes gibi olanlar ve herkesin gözlerini üzerinde toplayanlar. Akrepler ikinci gruptan. Oturması kalkması ya da giyim kuşamıyla genelde imrenilerek bakılan Akrepler, yurt yaşamı dışında da sosyal bir hayat kurmakta ustalar. Sık sık dışarı çıkar, odadakiler ikinci uykularına geçtiklerinde onlar daha yeni kapıyı çalar. Yurt yaşamının en büyük handikaplarından giriş-çıkış saatleri de başlarını yakar. Bu yüzden bir arkadaşında kalmayacaklarsa gece hayatlarını askıya almaları ve kurallara uymaları, onların idarenin gözüne batmamasını sağlayabilir.

Kurallar Karşısında Yaylar Disiplinli Hareket Etmeyi Bilmeli

Bambaşka şehirlerden ve ailelerden gelen öğrencilerle bir arada olmanın hazzını Yaylar iyi bilir. Girişkenlikleri ve sıcak tavırlarıyla kısa sürede onlarla kaynaşır, hayatlarına dair ne var ne yok kısa sürede öğrenir. Yurt hayatına yönelik pozitif bakışları ise idarenin katı kuralları karşısında eriyip gidebilir. Kafalarına estiği gibi daldan dala gezmek yerine yurt yönetiminin izin prosedürüne uygun hareket etmeleri ile çok sayıda sorun çözülebilir. Tek gereken plan-program.

Kuralcı Oğlakların Sinirlerini Törpülemesi Gerekebilir

Herkesin kafasına göre hareket ettiği ve odanın kapısını kapadıktan sonra kimsenin kuralları düşünmediği yurt hayatında ağır başlı Oğlaklar, haşarı çocuklar gibi davranan ya da sulu şakalar yapan kimseler karşısında küçük sinir krizleri geçirebilir. Zamanlarını odada değil kütüphanede geçirseler bile yatmak için odaya çıktıklarında gördükleri manzaralar karşısında yıkılabilirler. Kuralcı yönlerini biraz olsun gevşetmeleri ve laubali davranışlara karşı sinirlerini köreltmeleri onların yurtta kaldıkları süreyi daha sakin geçirmelerini sağlayabilir.

İnsanlardan Uzak Kalmak İsteyen Kovalara Bir Üçlü Priz Yeter

Başına buyruk yaşamaya alışmış Kovaların yurtlarda dört, sekiz ve hatta on iki kişiyle aynı odayı paylaşmak zorunda kalmaları onları rahatsız edebilir. İnsanlarla asgari müşterekte buluşma noktasında sorun yaşamasalar da kendini koğuş ağası zanneden tipler karşısında sinirleri hoplayabilir. Odada mümkün mertebe kendilerine ait bir alan yaratmaları onları biraz olsun rahatlatabilir. Bir 3’lü priz yardımıyla bilgisayarını ya da telefonunu açıp, ortamdan uzaklaşmak onlara iyi gelebilir.

Çekingen Balıklar İnsanları Takmamayı Öğrenmeli

Kalabalık ve tanımadığı kimselerden oluşan yurt odalarında Balıklar, önceleri biraz çekinse de zamanla sıcak dostluklar kurabilir. İlk zamanlar doğal hallerini sergilemekten utansalar da yurtta tonla tuhaf insanla karşılaştıklarından çok daha özgüvenli bir şekilde hareket ederler. Bambaşka biri olarak girilip bambaşka biri olarak çıkılan yurtlarda Balıklar, insanları ve garip olayları takmamayı başarırsa utana sıkla girdikleri kapıdan başı dik ayrılılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir