Burcuna Göre Yeni Bir Şehre Ayak Bastığında İlk Yaptığın Şey Ne?

Seyahat etmenin bambaşka bir psikolojisi var. Yeni yerler görecek olmanın verdiği o heyecan, her şeyin zamanında yetişmesi için o tatlı telaş, yepyeni bir kültürle tanışacak olmanın verdiği merak… Hepsi anlatılmaz, yaşanır türden deneyimler! Peki, herkesin seyahatlerinde takındığı tavır bir mi? Yeni bir şehre ayak basan insanlar ilk ne yapıyor mesela? Yolculuğun yorgunluğunu atmak için oteldeki yatağına mı uzanıyor, sırt çantasını aldığı gibi şehrin sokaklarını mı arşınlamaya başlıyor, yeni insanlarla tanışmanın yollarını mı arıyor? Cevap, hepsi tabii ki! Senin burcunun seyahatlerinde ilk yaptığı şey hangisi?

Şehrin Dokusuna Dahil Olan Koç

Koçlar hep bildiğimiz gibi. Maceraperest ve enerjik. Yorucu bir seyahatten sonra vardığı şehirde ilk yapacağı şey de çantasını kaptığı gibi doğrudan şehrin sokaklarını turlamak olabilir. Elinde bir harita ya da navigasyon bile yokken üstelik. Otele gidip kayıt yaptırmak, eşyaları yerleştirmek ya da bir yerde oturup soluklanmak falan hep sonranın işi. Zira ona göre yeni bir şehri keşfetmenin en keyifli yolu, hızlıca şehrin dokusuna dahil olabilmektir.

Yerel Lezzetlerin Peşine Düşen Boğa

Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından Boğaların ilk yapacağı otele gidip, keyif yapmak. Şehri enerjik bir şekilde gezebilmek için önce köpüklü bir banyoda iyice gevşemek, kuş tüyü yatağında ayaklarını uzatıp bir güzel dinlenmek ve şehri gezmek en şık kıyafetlerine bürünmek gerek. Ardından ilk yapacağı şey ise yerel lezzetleri tadacağı yöresel lokantaları aramak olabilir. Bir kültürü tanımanın en güzel yolu mutfaklarına göz atmak değil de ne?

Arkadaş Canlılığını Gösteren İkizler

İkizler burcunun seyahat arkadaşına falan ihtiyacı yok. Nasılsa daha hava limanında kafa dengi birini eliyle koymuş gibi bulacaktır. Sadece o mu, yeni bir şehre ayak bastığında da yeni bir çevre edinmesi hiç zor değil. Kâh birlikte geldiği turistlerle kâh şehrin yerlileriyle. Sonuçta bir şehri keşfetmek yalnızca turistik noktalarını ziyaret etmekten ibaret değil, yeni insanlarla tanışıp yerel dokuya adapte olabilmek de gerekir.

Yakınlarını Haberdar Etmeyi Aksatmayan Yengeç

Yengeçlerin, seyahat rotalarına vardıkları ilk an koştura koştura otellerine ya da kiraladıkları evlerine gitmelerinin iki temel sebebi var. Cep telefonlarını şarj etmek ve wifi bulmak. Başka türlü nasıl haberdar edecek sevdiklerini? Kendini yabancısı olduğu bir şehrin sokaklarına vurmadan önce yerini yurdunu bilmesi de bir hayli önemli.

Popüler Mekanlarda Fink Atan Aslan

Yepyeni bir şehre arkasında bir ton bavulla varan Aslanlar, önce özel bir arabayla oteline varmaya bakar. Yolculuğun verdiği yorgun görüntüyü hızlıca üzerlerinden atıp, en gösterişli kıyafetlerini kuşanarak şehrin sokaklarında fink atar. Pek tabii onların adresi en popüler noktalar ve lüks mekanlar. Eşe dosta nasıl eğlendiğini göstermek için de Instagram storylerinin ardı arkası kesilmeyecektir.

Seyahatini Planlamaya Koyulan Başak

Başaklar, bir şehri köşe bucak keşfetmeden önce ayrıntılı bir yol haritası hazırlar. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken turistik adresler neresi, nerede hangi yemekler yenmeli, yerel dokuyu hissedebilmek için neler yapmak gerekli… Hepsini en ince ayrıntısına kadar planlar. Sorunsuz bir şekilde oteline yerleşmesinin ardından da dikkatli bir şekilde şehrin sokaklarını arşınlamaya başlar.

Instagram Noktalarını Keşfeden Terazi

Terazilerin, yeni bir şehri ziyaret ederken en büyük amaçlarından biri Instagram profillerini güncellemek. Hangi şehri ziyaret edeceğini bile en güzel fotoğrafları çekineceği noktalar üzerinden seçmiş olabilir. Şehre vardığında da ilk yapacağı iş adım adım en iyi fotoğraf lokasyonlarını keşfetmek. Daha doğru bir ifadeyle önceden kayıt ettiği yerleri bulabilmek.

Şehrin Bir Parçası Olan Akrep

Gezmiş olmak için bir yerlere gitmeler ya da yalnızca turistik noktalarda süren yüzeysel geziler pek Akreplerin tarzı değil. Yeni bir şehre ayak bastıysa, mümkün mertebe oranın yerlisiymişçesine şehirle bütünleşmek ister. Kalacağı yeri lokal bir adreste seçer, yerel tatları dener, yerel müzikler dinler. Görüleceği üzere önceliği şehirle derin bir bağ kurabilmek üzerine.

Şehrin Sokaklarında Kaybolan Yay

Yaylara göre bir şehri tanımanın yolu, sokaklarında kaybolmaktan geçer. Otele kayıt işlemleri ya da turistik merkezlerde kalabalığa dahil olma isteği biraz bekleyebilir. Kimsenin bilmediği yerleri, planlasa göremeyeceği noktaları ya da benzersiz lezzetleri ancak bu şekilde deneyimleyebilir. Bilinmezliğin verdiği heyecanı yaşamadıktan sonra gezmenin amacı ne ki? Başka türlüsünü hayal edebilmesi bile mümkün değil.

Planına Sadık Kalan Oğlak

Oğlakların yeni bir şehre adım atmadan önce dahi ne yapacağı saati saatine belli. Uçaktan inip, otele doğru yola koyulduğunda da aklından geçen planlarının üstünden şöyle bir geçmek olabilir. İşini şansa bırakması olur şey mi? Oteline yerleşmesinin ardından planlarına yeniden göz atar ve günlük bir plan hazırlar. O gün için nereye gideceği, neler yapacağı ve ne kadar zaman harcayacağı zaten bellidir.

Şehrin Yerlilerini Bile Kıskandıran Kova

Kovalar, herkes Mersin’e giderken tersine giden tiplerden. Herkesin yaptığını yapmak kişiliklerine bir hakaret gibi! Yeni bir şehri ziyaret ederken de milyonların akın ettiği turistik merkezlere adımını bile atmayacağı kesin bilgi. Yapacağı ilk şey şehrin yerlilerinin bile farkında olmadığı yerleri keşfetmek olabilir. Her gün yanından geçilmesine rağmen farkında olunmayan güzellikler, onların ince zevkleriyle ortaya çıkabilir.

Şehri Hisseden Balık

Balıklara göre hızlıca bir otel bulup yerleşmek, cazibe merkezlerini ziyaret etmek, şehrin her köşesinde boy boy fotoğraflar çekinmek marifet değil. Bir şehri tanıyabilmek için önce insanlarını tanımak gerekir. İnsanların nasıl bir yaşam sürdüğü, kültürlerini nasıl yaşadığı ya da nasıl inançlara sahip olduğu şehri hissedebilmesi noktasında çok daha değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir