Burcuna Göre Uykuların Neden Kaçıyor?

Yeni doğmuş bir bebeğin, henüz evlat edindiğin yavru bir köpeğin yoksa, en sıcak yaz gecesinde 47 derecede su olup akmıyorsan, yatağının rakımı dört kilometrenin üzerinde değilse, neden uyuyamıyorsun? Burcunun geceleri dar eden özelliklerini bulmak için haritaları açtık baktık. Uyumak için 17 Mart dünya uyku gününü bekleme, gel sözlerimize kulak ver.

Koç

Yeni bir proje mi başlayacak, hemen hayata geçmesi gereken harika bir fikir mi var, izin verin Koç ilk hareketi versin, kitleler arkasından gelsin. Koç’un misyonu bu noktada tamamlanır ve yeni tatlar arayışı başlar. Koç her günü birbirinden apayrı ve yeniliklerle dolu bir dünya için yaratılmıştır. Düzenli sorumlulukları olan Koç, derhal bu işten sıyrılmanın yollarını arar, genellikle de başarılı olur. Olur da rutine girerse, Koç’a geceler zindan, uykular haram olur.

Boğa

Garantici Boğa, çok girişimci bir arkadaşının önerisi olan riskli yatırımı düşünürken patladığı ödüyle geceyi sabah eder. Boşa koyar dolmaz, dolular hiç almaz, Boğa balyaladığı canı paracıklarını mümkünü yok riske atamaz. Yersiz evham yapmayan, durduk yere kuşku duymayan Boğa, ayakları yere sağlam bassın ister. Oldu da sevgilisinden şüphe duydu, düşmez denen kurt Boğa’nın içine düştü. İşte o gece de sabaha zor kavuşur.

İkizler

Yüzeylerin insanı İkizler, derinlere ilgi duysa da bilmeye, araştırmaya meraklı olsa da, ansiklopedileri ikinci sayfada rafa kaldırır, özlü sözler kitabıyla neşesini bulur. Derin araştırmalar yapması gerekirse zorlamayın yapamaz. Boş yere kaygısı artar, uykusu kaçar, kendisini arkadaşlarıyla sohbette bulur. Flört ettiği sevgilisi, duygularını biraz derinleştirmiş, beklentilerini artırmışsa, İkizler yine huzursuz olur. Sorumluluğa, fazla bağlılığa, derin duygulara hiç gelemez, uykularını özler, yatağına döner.

Yengeç

Biricik en rahat yatağından, evinden uzak kalan Yengeç gözünü kırpmaz. Yakınlarının, annesinin, sevdiceğinin bir derdi varsa onunla hem hal olur, üzülür, düşünür, önünde onu bekleyen uzun gecesi uykusuz geçer. Rutini içinde, güvenli alanında yaşamayı seven Yengeç, bahçe duvarının dışında huzursuz olmaya başlar. Saat kaç olursa olsun evine dönmek ister. İlla uykusu kaçacaksa, anacığıyla bir muhabbet tutturur, hemencecik sabah olur.

Aslan

Her alanda birinci olmaya ant içmiş Aslan, üstesinden gelemeyeceği sorumlulukların altına girmez. Mecbur kaldığı zamanlarda, canını dişine takar, uykularından alır başarısına katar, ama mümkünse sorumluluk almaz. Emir almaktan değil vermekten hoşlanan, kimsenin komutası altında çalışamayan ormanların itaatsiz kralı Aslan, gerekirse uyumaz ama emir de almaz.

Başak

Başak en temiz, en düzenli evinden uzakta, temizliğinden emin olmadığı bir yerde asla konaklayamaz. Tanımadığı insanların evinde bırakın uyumayı, ayak üstü oturmayan Başak, başka bir yatakta yatmak zorunda kalırsa, yatmaz, oturur, sabahlar. İş yaşamında rutinlerini tamamlayamadan gün bittiyse ya da yeni günde rutinlerini sürdüremeyeceği bir aksama olmuşsa, aldığı sorumluluğu yerine getiremiyorsa, gücünün yettiğinden fazla iş yükü varsa, Başak’ın yine uykuları kaçar.

Terazi

Sorunlarla kendi kendine baş edemeyen Terazi, gün içinde bir tartışma yaşadı ve arkadaşlarıyla arası bozulduysa, bir de uzlaşamadan ayrıldıysa, huzursuzluktan uyuyamaz. Kararsız terazi organizasyon yapmak konusunda çok başarılı değildir, her an fikri değişebilir, planları suya düşebilir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, Terazi belirsizlikten nefret eder ve sıkça uykuları kaçar.

Akrep

Bir Akrep, düşmanını saptar, en ince ayrıntısına kadar betimler, tüm zaaflarını belirler. Artık hazırdır, harekete geçer. Tüm bu akıl yürütmelerini yaptığı, hain planlarını pusulara kurduğu, intikam yeminleriyle taçlandırdığı geceleri ise, pek tabi uykusuz geçer. Unutulmamalıdır ki, bir Akrep asla yenilmez. Bir de gizemli dünyasının kapısından bir casus sızmışsa ya da merak ettiği bir bilgiye henüz ulaşamamışsa deliye döner, sabaha kadar düşünür.

Yay

Millet dışarlarda neşesini bulsun, Yay evinde yatsın uyusun. İmkansız! Bağlasanız durmaz, kitli kapılardan çıkar, camlardan atlar. Kapalı mı kaldı? Üç gün geçse uyuyamaz. Yay, enerjisini atamadıysa, sosyalleşemediyse, eğlenemeden evine girdiyse, durmaz çıkar. Aklı kulüpteyken başı yastıkta durmaz.

Oğlak

Kariyer insanı, başarı yeminli Oğlak, bitirmesi gereken bir iş, yetiştirmesi gereken bir proje varsa, uykuyu unutur, işlerini bitirip iki kez etüt etmek için çalışmaya koyulur. Nadiren de olsa yaşadığı belirsizlikler Oğlak’ın uykusunu kaçırır. Prestijini her şeyin üzerinde tutan Oğlak, iş yaşamında itibarını zedeleyecek bir davranışta bulunduysa, bu küçük bir sakarlıkla gömleğini lekelemek dahi olabilir, herkes olanları unutana dek uykuya ara verir.

Kova

Toplumsal adaletsizlik, küresel ısınma, nesli tükenmek üzere olan panda, birbirini hiç göremeyecek olan kutup ayısı ve penguen, ozonda açılan delik, ayağı taşa değen serçe, hayatın bütün yükü Kova’nın omuzlarında. Kurallarda boğulan, sınırlarda sıkışan Kova uyusun da ben mi uykusuz kalayım. Genellikle düşünür, üzülür, dert edinir Kova, bazen de uyur.

Balık

Sahibi olduğu şirketin yegane çalışanı ve tek patronu olmadan iş dünyasında var olamaz Balık. Sorumluluklardan köşe bucak kaçar, eleştiriye gelemez, direktif almaz. Beceremediğinden değil, kendisinden başka sorumluluğu üstlenmeyi tercih etmek istemediğinden. Oldu olacak otur evinde dersin ona da sıcak bakmaz. Ne mi yapar? Sıkıntıya gelince başlar hayal kurmaya, yatar ama uyumaz.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.