Onu Burcuna Göre Tavlamaya Hazır Mısın?

Tavlama konusundaki şehir efsaneleri, erkek erkeğe sohbetlerde dilden dile dolaşır, garanti sonlu olanlar hoş bir kadın görünce kullanılmak üzere, notlara yazılır! Çoğu zaman hayaller hayatlara karışır, evdeki hesaplar, çarşıya uymaz, ayna başında yapılanlar, insan içinde umduğun gibi olmaz! Şu adam n’apıyor? Sen tanıyor musun? Bana mı diyor? Bir derdi var galiba! demeyiniz! Tavlanmak üzere seçilmişsiniz, taktikler birbirine karışmış, ortalık Pazar yeri olmuş! Hoş görünüz, gençler heyecanlı!

Koç

Hızlı bir giriş yap! Artık camdan mı düşersin, bacadan mı inersin, tekerinin tozuna katar öksürüğe mi boğarsın, düşün taşın, akıllara kazın! Giriş tamamsa sıra geldi mücadelenin başlangıcına, havayı biraz kokla, çok da uzatma ortaya bir iddia at! Kolları bileklere dek sıva, gözünü karart, elinin ayarını belirle aman fazla kaçırma! Ne yap et kazan! Artık bir elinde kupan, bir elinde yeni sevgilin, atla spor arabana yoksa hızlı trene doğru yeni maceralara!

Boğa

Emin adımlarla salın, ürkütme ceylanı! Boş trafikte yeşil ışık yanar yanmaz yola ondan önce atla, kendini arabaların önüne siper et, güya hayatını kurtar! Taşlarla oynuyor gibi yap çaktırmadan takılmasını sağla, hemen önüne atla, belinden yakala! Şovunu bol tut, güvenini kazan! Yeteneklerini göstermeyi, pratik çözümlerinle etkilemeyi unutma! Tabi bunlar hep aramızda! Tavladıktan sonra ağzını sıkı tutup, köprüyü geçene kadar yaptığın birkaç haylazlığı unutmayı atlama!

İkizler

Ortama girerken merak uyandırarak dikkatleri üzerine çek!  Zekanı masanın üstüne koy, çeneni düşük tut! Hemen kalabalıklara karış, herkesi tek tek kucakla! Nasıl arkadaş canlısı olunur göster, tüm arkadaşlarınla tanıştır, kaynaştır! Herkesin zekana hayran olmasını tembihlemeyi unutma, tüm şakalarına gülüp, keskin zekanı övgüler yağdırmayı aman unutmasınlar! Omuzlardan inme, kucaklardan kalkma! Herkesin sevgilisi olduğun imajını hafızalara iyice yerleştir! Şeytan tüyünü tak kafana, İkizler eğlenmeye hazır, ver elini kulüp!

Yengeç

Ortama girerken artık komşunun çocuğunu mu ödünç alırsın, mahallede oynayan bir afacan bulur yarım saatliğine elini mi tutarsın, o iş sende! Çocuk yoksa en yakın kediyi kucaklayabilir, arkadaşının köpeğini gezdirmeye çıkarıyorum bahanesiyle yanına katabilirsin! Canlıya karşı beslediğin merhametle Yengeç’i vicdanından yakaladın. Devam! Bol bol ailenden bahset, “Anneciğimle konuşmadan günüm güzel geçmez!” de, telefona sarıl! Hemen masadaki jest mimik takibini yap, yüzünde gam olanı gözünden keder damlayanı seç ve onun için bir jest yap! Unutma çok empatiksin, bakışlardan ruh içlerini görür, sıkıntıları çözüverirsin!

Aslan

Önce rüzgârın risk alanı dışındaki etekleri uçursun, havan “Şu gelene de bir bakın!” dedirtsin, tüm gözler seni takip etsin ama sen kimsenin olmadığı yönlere bak, sekiz numaralı bakışından birkaç tane at, bakarsın lazım olur bulunsun! Sadece Aslan’ın değil ortamdaki herkesin dikkatini çekmeli, oraların en iyisi olmalısın ki Aslan; “Benim olacaksın!” diye içini bir çeksin! Balya balya paraları masaya mı koyarsın, soğuk gelen kahve yüzünden mağduriyet yaşayan halkın kahramanı, ortamın kurtarıcısı mı olursun, arabanın anahtarlarını, evinin konumunu, ayakkabılarının markasını çaktırmadan görünür yerlere mi koyarsın, ne yap et Aslan’a kendini tavlat!

Başak

Kaşlarının tüyleri aynı yöne baksın, yakan düzgün, saçın taranmış olsun! Aman dişinde öğleden kalma maydanoz stoklanmıştır dikkatin tetik, gözün açık olsun! Geldik iç görünüşe! Kafan zehir gibi çalışsın, bir patavatsızlık yaparım diye düşünüp stres olduysan, beş düşün bir konuş, onda da lafı gediğine güzelce oturt, aklımı çok cümlemi bol tutayım diye kendini rezil etme, Başak çok konuşanı zaten sevmez! Rüzgârda uçuşup boynuna dolanan şaçını, usulca yüzünden çek, romantik bir jestle düzene merakını vurgula! Görev tamamlandı!

Terazi

Kapıyı mı tutarsın, sandalyesini mi çekersin, önünü açıp buyur eder yol mu verirsin centilmen beyefendi pankartını göğsüne as! Bakacağı yoksa da dikkatini cezbettin, gözünü üstüne çektin demektir! Ortamda bir haksızlık varsa derhal çantana davran ve hassas terazini masanın üstüne koy, barış çubuklarını uzat, kısa çekene uzun çekeni öptür! Velev ki sohbet süt liman, ortam adil mi adil! Hemen yakın zamanda itiraz ettiğin bir adaletsizliği mevzuya ustaca iliştir, kahramanlığını mütevazi bir dille zihinlere tepiştir! Şimdi çaktırmadan konuyu sanata getir, estetik algına hayranlık başladıysa konuyu usulca bitir!

Akrep

Gizemli, seksi ve karizmatik misin? Değilsen bir koşu ol gel! Siyahları çek, yakana kırmızı bir mendil iliştir, cenazelerin vazgeçilmezi kocaman gözlüklerini tak, gözlerin görünene kadar yatak odası sesinle, saklanıyormuş duruşunla merakları cezbet! Sohbeti nargilecide başlat, duman altında esrarengizliğini çoğalt! Artık altıncı hissinden mi başlarsın konuşmaya, ahbap olduğun ruhlardan mı, eller çağırsa gelmez, üç öğün senden çıkmaz cinlerden mi bahsedersin, seç beğen al! Ruhlar alemine daldığın anda tüm dikkati üzerine çektin demektir! Hala gözlüğünü çıkarmadıysan vakti geldi! Elmaları bütün ye, büyük ısır, sen anladın!

Yay

Bitişik apartmandan da gelsen, iş çıkışı metrobüslerde çile de çeksen, valizin elinde, hasır şapkan başında, haritan kolunun altında, uçaktan şimdi inmiş gibi gir mekâna! Nasıl da harika bir tatildi, Zoptirikoş’ların kültürü ne değişikti, sen uydurmaya başla, arkası gelir! “Aaa Zoptirikoş halkını hiç duymamış olmanıza inanamıyorum?” diyerek ayıplama tonunda küçümsemeni de yap, bir dahaki seyahatinde muhakkak birlikte olmak istediğini ekle! Pabuçlarım mısırdan, gözlüklerim ööropadan demeyi unutma, çantandan bir adet zor zaman magnetini uzat, şansına şans kat! Neresinden başlasam diye düşünme, sohbete damdan düş! Yarım saat sonra başlayacak trafik macerandan bahset, hadi yine iyisin İstanbul trafiğinde yanına yoldaş buldun! Yolda bol bol konuşursunuz!

Oğlak

Tüik verilerine göre en kurumsal insanların içtiği kahveci zincirinden, en plaza ağzına yakışan isimde olanını seç, marka modeli üzerinde yazan karton kutuya bir güzel doldurt, gözlüklerin şekil, ceketin janti, ayakkabıların dünya markası, sense en saygın iş adamı olduysan, garson eşliğinde mekânın en şık lükens ayaklı deri koltuğuna otur! Kusursuz beyazlıktaki laptop’unu şık çantasından çıkar, masaya koy! Yanında gözlüklerin, kolunda ben de varım diye bağıran saatin, çevrende itibarında eriyen insanlar da hazırsa, önce müsaade et otursunlar! Sonra piyasalardan bahsetmeye başla! Tamamdır!  Bir dahaki buluşma nezaman?

Kova

Aykırı bir giriş yapacağım derken ortalığı birbirine katma, marjinallik konusunu fazla da abartma, başkalarının çuval deyip giymeyeceğini, şalvar deyip yer sileceğini, kendine bir güzel yakıştır, aykırı bir şıklıkla rakiplerini derhal etrafından şavuştur! Donuk bakışını, soğuk duruşunu, cool tavrını kendine dola, uzunca bir süre mesafeleri kısma! Meraklar iyice uyansın, beklentiler çoğalsın! Şimdi kendi icadın olan seslenen dürbününü çıkar, uzaklardan gözüne kestirdiğin müstakbel sevgiline yanındaymış gibi selam et! Sonra yanına git, el çabukluğuyla cebinden çıkardığın atarinle bir oyun at! Konuyu öğleden sonra katılacağın eyleme bağla teklifini yap! Birlikte direnelim mi?

Balık

Akşamdan akrostişi tatlı şiirini yaz, ezberini güzelce yap, sepya gözlüklerini tak, tütsülerini yak hemen rüyaya yat, kokusu yeterince üstüne sindiyse fazla ayılmadan kendini müstakbel flörtünün yanına at! Suyundan birkaç yudum al gargaranı yap, sesinin rengini seç, tonunu hazırla, ekosu bol eşyası az duvarı boş bir alan bulduğunda, müsamereyi başlat! Her cümlenin sonunu drama bağla. Salyalar sümüğe, göz yaşları sele karışsın! Her ihtimale karşı, cebinde göz yaşı damlası, soğuk su torbası taşı, baktın gözler kan çanağı oldu yap tamponu! Merhametli alt tire sıfır bir et hatmeyil nokta kom mail adresini şiirin sonuna yaz, kenarları yanık kalbin kadar isli sayfayla Balık’ın dikkatini dağıt! Kafası iyice karıştığına göre, hamleni yap, Balık’ı kap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir