Burcuna Göre Sinirin Nasıl Geçer?

Kimisini çivi çiviyi söker deyip kaynar kazana atmalı, kimisini öfkesi rüzgara karışıp, suları durulana dek olabildiğince uzağında sabırla beklemeli! Öfkesi saman alevi olana da rastlanır, bir çırpıda intikam yemini edip yolundan dönmeyene de! Burçlarda da durum farklı değil, sinirini çeşit çeşit yaşayanlar, öfkesini türlü yollarla yatıştıranlar; ne arasanız var!

Koç Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Koç dur durak bilmez, tartışmanın alevinde terini akıtmış, hızını almışken verir odunu yansın, açar gazı harlansın! Tamam dersin susmaz, anladık dersin geri vites yapmaz, haklısın dersen azıcık yatışır ama soğumaz! En iyisi mi yakıtının tamamı bitene, koru küle dönene dek sinirlerini yumruklamasına, kendini hırpalamasına izin verip, yorgunluktan bitap düşmesini beklemek!

Boğa Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Sinirden ne suratı kızarır, ne sesi çatallanır; Boğa’nın öfkesi inada bindirdiği, usulca tutturduğu, aksi yöne gitmelere bir türlü ikna olmadığı ayak diremesinde gözlenir, komşular dinlemez, mahalleli kazanan üzerinden iddiaya tutuşmaz!  Öyle ortalık yanıp, tartışmayı öfke sarmaz! Ama Boğa’nın istediği olmadan bu konu da burada kapanmaz! Asırlar sürse yılmaz, bıkıp peşini bırakmaz! İnadı pis, cinsi katırdır! İstediği olmadan tartışma tatlıya bağlanmaz!

İkizler Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Dumanı üstünde her tartışmaya söyleyecek yüzlerce lafı, kavgalı dakikaları haklı galibiyetlerle taçlandırmak için biriktirdiği bin bir sözü vardır! Taraflar usanıp pes etmeyince, gözler de zihin de aynı konuya kitlenip kalınca, artık sabahlar olur, günler geceye bağlanır İkizler’in çenesi istirahate çekilmez, dilinin tüyü öyle kolay bitmez! Dikkatini başka bir konuya çekmek, temasında birbirini yemek, ikna etmek olmayan bir alana kaydırmakla, tereyağından kıl çekmek arasında ne fark var? Hiç!

Yengeç Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

‘Hayır üzüldüğümden değil sinirden ağlıyorum’a benzer bir cümle çalındıysa kulağınıza, gözyaşlarından kim olduğunu seçemediğiniz, selinden yanına yanaşamadığınız bir Yengeç ise kendisi, yanınıza birkaç kutu selpak alıp yanında kalmanız harika olacaktır! Hem ağlansın hem emeklerine yansın, kötülüklerin ipini pazara, kötülerin kimliğini ortaya çıkarsın hem hıçkırsın hem söylensin, varsın içini bir güzel döksün, siz sadece dinleyin! Bazen omzuna bir dokunuş, bazen anlıyorum minvalli bir kafa hareketiyle varlığınızı destekleyip, zamana bırakın!

Aslan Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Aslan öfkesinden kükremekle, hayıflanmak arası birtakım homurtular duyurur! Emekleri boşa gitmiş, oysa nasıl da cömert davranmış, hak etmeyene gereğinden fazla değer verirsen olacağı buymuş! Bunu ona nasıl yaparmış! Bazen yazıklar olsun der neredeyse yuh çeker, bazen haram zıkkım edip havale yapar! duymak istediklerini duymadan, yeterince teskin almadan söylenmelerinin ardı arkası gelmez! Ta ki huyunu bilen birinin, “Büyüklük sende kalsın boşver!” dediğini duyana, ona hak verip normal tavrına dönene dek! “Madem öyle diyorsunuz, herkes aynı fikirde, büyüklük bende kalıyor!” der, yoluna devam eder!

Başak Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Aman sakın tek laf edip söylenme süresini uzatmayın, mümkünse kendi haline bırakın! Söylenmesi saatler sürüp, içi soğudu, konu kapandı sandığınız her an tetikte bekleyen Başak başlar konuşmaya, vır vır da dır dır! Dünyanın tüm öfkesi Başak’ın içine kaçmış, oradan bir adım uzaklaşmamaya ant içmiş, kırk yemin etmiş gibi, susmaz! Söylenmezse başına iş gelecekmiş gibi durmaksızın konuşur! Zaten öyleymiş de aslında böyleymiş şöyle olduğunu o zaten anlamışmış da ah ama böyle de olmazmış! Gidin gidin boşuna kafanızı şişirmeyin! O uzun öfkesi geçince, sessizlik kendini gösterince, bir ara şey yaparsınız ?

Terazi Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Terazi kavgayı gürültüyü başına gelmese de sevmez, gerilimin en hafifi olsa istemez, barıştan öte köy bilmez! Uzlaşma teklif edilirse hiç ikiletmez, şartlarını sayıp, öncelikle bir koşulum var deyip işi yokuşa sürmez, doğrudan sarılır, öpüşür barışır! Kırmadığı gönülleri alır, her tartışmada illa başkasını haklı çıkarır, huzuru sağlar! Terazi’nin öfkesi harlanmaz ki dinsin!

Akrep Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

İşte şimdi sert kayaya tosladık! Bir kere andını içti, intikamım acı olacak dediyse, laf ağızdan çıkmış, ok yaydan fırlamış, geri dönüş yolları kapanmış, köprüler çoktan yıkılmıştır! Kaçılmaz cezanın tadını çıkarmanın yolu da bulunmaz ama artık geçmiş olsun mu diyelim, umarız hafif atlatırsın temennisinde mi bulunalım, biz de bilemedik! Ama intikamını alınca içi soğuyacak, öfkesi dinecek! Yani teselli olacaksa söylemiş olalım ?

Yay Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Yay kavgaya tutuşmuş, burun buruna gelip el mi yaman bey mi klişesine tutulmuşsa, üstüne çok varılmış, kafası karıştırılmıştır, sayılmaz! Azıcık biri cam açsa, ambiyansı bozup kara bulutu dağıtsa Yay kendine gelir! Neredeyim ben, niçin bağırıyorum ama diye yeşilçamvari bir hafıza kaybı yaşarken, durumun manasızlığını idrak eder, öfkesinin balon olduğunu fark eder! Haydi bana eyvallah der, ortalığı dağınık da bırakır, döner gider!

Oğlak Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Çekildiği tartışmanın içinden sıyrılma yolunda gözü kapıya bakmaz, sakin ortamı kavgayı tez elden bitirip öfkesini dindirmek için soğuk sulara girmek için aramaz! Daha ardı ardına dizilecek nasihati, söyleyecek bir dolu bilge lafı vardır! Oğlak’ın nutuğu başlayınca, zaman biraz durup bu tecrübe deryasından feyz alır, öyle dört nala koşup hakikati kaçırmaz! Saatler usul usul geçer, o konuşma bitmek bilmez! Olur mu? Tamam mı? Dersimizi aldık değil mi? Teyit cümlelerinin ardından konu nihayete erer, taraflar yorgun düşer!

Kova Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Kova bildiğinden taviz verir, bu sefer de senin dediğin olsun yeter ki aramız bozulmasın der mi? Demez! olmadık zamanda, tartışmaya sebep olmayan bir konuda muhalefet musluklarını açmış, öyle ısrarcı davranmıştır ki sonunda sesler yükselmiş, taraflar benim dediğim doğru mücadelesinde burun buruna gelmiştir! Kova kavgayı çıkarır ama kendinde kusur bulmaz! Tamam! En doğru sensin! Her şeyi sen biliyorsun! Senin söylediğin doğru, iddian tutarlı! Zincirleme illallah cümlelerini duymadan geri adım atmaz! Tabi ki ben haklıyım der, isterse kendisiyle kavgasını sürdürmesi için çoğu zaman yalnız bırakılır!

Balık Burcunun Siniri Nasıl Geçer?

Balık ters psikolojiyi pekala becerir, suçu kabulleniş ajitesiyle kavganın suyunu çıkarır! Öyle olmadığını bal gibi bildiği halde suçlu benim, zaten seni düşünende kabahat, kahrolayım ben gibi anlamsız üstlenmelere girip, kurban psikolojisine soyunur! Kendini de bir güzel inandırdığı rolüne fazla kapılınca ne ateş vardır ne duman ama kan gövdeyi götürüyormuş gibi bir ambiyans oluşur! suç üstünden sıyrılıp, başkalarınca üstlenilmeden Balık durmaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.