Burcuna Göre Para Biriktir!

Bazen ne kadar istersek isteyelim, bir türlü para birikmiyor, konu para olunca işler hiç de planladığımız gibi gitmiyor değil mi? Bazen alışveriş sonrası kendi kendimize “bunu neden aldım ki?” diye sorduğumuz bile oluyor! İşte tam da bu noktada kurtarıcın olabilmek umuduyla, burcuna uygun para biriktirebilmen için sana özel ipuçları hazırladık!

Koç

Para biriktirmek kim sen kim! Özellikle ileriki dönemler için birikim oluşturman gerektiğinin bilincindesin, ama para biriktirmeyi bir türlü alışkanlık haline getiremiyorsun. Cüzdanında ne kadar para varsa mutlaka hepsini harcıyor, yeni aya sıfırla başlıyorsun. Bir anda para harcayasın tutuyor ve giriyorsun en sevdiğin markanın web sitesine, hop paralar bitti! Anlık harcamaların çok olduğu için dürtülerini kontrol ederek kolayca para biriktirebilirsin.

Boğa

Bazı insanlar senin gibi lükse ve keyfine düşkün, zevkli birinin para biriktirmesi zor olabilir diye düşünüyorlar ancak çok yanılıyorlar. Unuttukları bir şey var ki, sen beş yıl sonra da 30 yıl sonra da aynı şekilde lükse ve keyfine düşkün biri olacaksın, aynı şekilde  kendini güvende hissetmek isteyeceksin! İşte bu yüzden hesabında seni tatmin edecek bir paranın olması gerekiyor. Bu nedenle şimdiden yavaş yavaş her ay bir miktar belirleyip bunu ayrı bir hesaba yatırıyorsun. Ne de olsa gelecekteki lüks yaşantın için bunu yapmak zorunda olduğunun bilincindesin!

İkizler

Ruhun asla yaşlanmayacağı için, emeklilik dönemine para biriktirmek sana oldukça zor geliyor! Üstelik bu sosyallikle bir türlü ay sonunu getiremiyor, daha ayın ortasında parasız kalıyorsun. O halde hesabına otomatik ödeme koyma zamanın geldi demektir! Bireysel emeklilik hesabı açtırarak her ay otomatik ödeme yapabilir, ihtiyacın olduğunda ya da emeklilik döneminde bu parayı keyifle harcayabilirsin!

Yengeç

Tasarruftan, yatırım yapmaktan ve yatırımlarının büyümesini izlemekten büyük keyif alıyorsun! Aile ve ev yaşantısına değer verdiğin için birçok zaman tutumlu davranmaya çalışıyorsun ve bu şekilde kendini güvende hissediyorsun. Nasıl para biriktireceğini gayet iyi bilsen de zaman zaman bonkör olmaktan korkma. Emin ol bazen kafanı dağıtmak için para harcamak iyi gelecek!  

Aslan

Fazlasıyla iddialı ve yaratıcı olduğun için sürekli olarak en son trendleri takip etmek istiyorsun. Bu yüzden birçok harcamadan kendini koruman oldukça zor! Her zaman en yeni şeye sahip olmak yerine biraz daha seçici davranabilirsin. Mesela senin için en önemli şey aksesuarsa, hayatının diğer yönlerinde tutumlu davranarak para biriktirebilir, sana mutluluk getiren şeylerde savurgan olabilirsin! Sadece istediğin her şeye para harcamaktan vazgeçmelisin.

Başak

Çalışkan, dikkatli ve tedbirli Başak’ın tutumluluğun kitabını yazdığını söylemek doğru olur. Çalışmak ve üretmek senin doğandan geldiği için kenarda her zaman bir birikimin oluyor, paran öyle kolay kolay bitmiyor, hasbelkader bitse de tekrar nasıl kazanacağını çok iyi biliyorsun. En büyük harcamaların genelde sağlığınla ilgili oluyor. Bu yüzden sağlık konusundaki endişelerini biraz daha törpüleyebilirsen, harcamalarının da yarı yarıya düşeceğine eminiz!

Terazi

Tam anlamıyla bir denge burcusun ama şu tasarruf ve harcama arasında dengeyi bir türlü kuramıyorsun! O eğlenceden bu eğlenceye koşma, her gün farklı bir restoranda yemek, sürekli alışveriş derken hop ayın ortasında cüzdan bomboş! Tamam sen yine arkadaşlarınla vakit geçir, ama n’olursun azcık evinde otur da para biriktir! Yeni yerleri merak ediyor, hepsini deneyimlemek istiyor olabilirsin, bunun için her ay kendine bir limit belirle. Buna uyduğun sürece hem istediğin yerlere gidebilecek hem de ay sonunu getirebileceksin!

Akrep

Disiplinli karakterin sayesinde çok fazla para harcamaya eğilimli biri değilsin. Çok fazla harcama yapsan bile çok iyi yönetiyorsun ve bunu sır gibi saklıyorsun! Üyelik fırsatları, sürpriz indirimleri çok iyi takip ediyor ve sonuna kadar değerlendiriyorsun! Elindekiyle yetinmeyi iyi biliyorsun ve gelirin konusunda oldukça garanticisin. Aferin, aynen böyle devam!

Yay

Özgürlüğe bayılan Yay! Seyahat etmek için yaşadığından asla para biriktiremiyorsun, sürekli olarak kafanda bir gezi planı var! Deneyimler ve maceralar her zaman için paradan daha çok ilgini çekiyor. Ama şunu da unutuyorsun ki bol bol seyahat etmek için paraya ihtiyacın var! Yüksek harcamalarını önlemek, para biriktirebilmek için gördüğün ilk uçak biletini almak yerine kampanya dönemlerini bekleyebilir, otel rezervasyonları için daha geniş bir araştırma yapabilirsin!

Oğlak

Disiplinli, planlı, temkinli ve sorumluluk sahibi Oğlak! Sen zaten doğuştan tutumlu, hatta zaman zaman cimri birisin, hiç kusurumuza bakma! O yüzden nasıl para biriktirebileceğini eminiz bizden daha iyi biliyorsundur. Sana söyleyeceğimiz tek şey, senin de savurganlık yaptığın ya da yapacağın zamanlar olacak, hayat bu çok normal! Yeter ki arkadaşların para biriktiremedikleri zaman onları yargılama, sen de o yollardan geçeceksin 🙂

Kova

Zodyak’ın cömert burçlarından biri! Sen duygularınla, arkadaşlığınla yine cömert olmaya devam et, ancak para konusunda sanki biraz tutumlu olman gerek! Bazen sadece arkadaşlarınla ilgili bir rüya gördün diye, onlara paraları saçtığın bile oluyor! Herkes seni olduğun gibi zaten seviyor, içinden geldiği için bu paraları harcıyor olabilirsin ama biraz müsriflik yapıyorsun desek yalan olmaz! Buna biraz dur diyerek, ailene destek olabilir ya da ihtiyaç sahiplerine bağış yapabilirsin!

Balık

Parayı pek umursadığın söylenemez! Hayatta çok daha önemli şeylerin olduğuna inanıyorsun. Fakat bu ilgisizliğin yüzünden birçok zaman parasız kalabiliyorsun! Bunu yenebilmek için sadece iyi para kazanman yeterli değil. Aynı zamanda kazandığın parayı nereye ve ne için harcayacağını planlaman gerekiyor. Böylece ay sonunu getirmen çok daha kolay olabilir, hatta kenara para bile koyabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.