Burcuna Göre Ne Kadar Narsistsin? İşte Sıralı Tam Liste!

Efsaneye göre peri kızı Ekho’nun aşkını karşılıksız bırakan yakışıklı avcı Narkissos, bir gün su içmek için nehrin kıyısına gelir ve suda kendi yansımasını görür. Güzelliği karşısında dilini yutan Narkissos, kendine duyduğu aşk ile adeta günden güne erir. Tıpkı Narkissos’a kara sevdayla tutulan Ekho gibi! Çıkarılması gereken ders ise belli kişinin kendine duyduğu aşk bir yerden sonra yarardan çok zarar getirir. Başkasını sevmeyi bilmeyenden kime hayır gelir? Psikolojide narsist kişilik bozukluğu olarak adlandırılan bu durum bugün neredeyse had safhada. Bakalım burçlar arasındaki narsistlik sıralamasında senin burcun kaçıncı sırada? Kişiliğine dair çok daha fazla şey öğrenmek istiyorsan ayrıntılı doğum haritan Moyra uygulamasında.

Kendine Dev Aynasında Bakan Aslan

Aslanlar nereye giderlerse gitsinler, kapıdan girdikleri an tüm gözler onun üzerine dönsün ister. Kendileri bir şey derken herkes pür dikkat kesilmeli, görüşleri ya da tavsiyeleri asla ama asla kulak arkası edilmemeli. Çünkü onlar her zaman her şeyin en iyisini bilir! Karşı çıkmaya cesaret edenler ise kendini bir anda arkadaş çevresinden dışlanmış bulabilir. Mutlak otoritesi ve ilgi odağı olma hevesi ise kendisini her daim dev aynasında görmesinden ileri gelir.

Tek Rakibi Kendi Olan Koç

Koçlar için önemli olan tek şey, varsa yoksa kendileri. Geri kalanlar ise sanki onların ihtişamını izlemekle yükümlü seyircileri. Ben merkezciliği ve insanlara sözünü geçirme hevesi de bundan belli ki. Başkalarının sözlerini değersiz bir vızıltıymışçasına geçiştirir, kim ağzını açacak olsa daha önemli bir mesele ile sözünü kesiverir. Kendisiyle boy ölçüşebilecek bir rakip göremezken gelen bir eleştiri ise bir öfke patlaması ile yeri yerinden oynatması için yeterlidir.

Empatiden Bihaber Akrep

Tuttuğunu koparan Akrepler, daima istediğini alır. Başkalarının beklentileri ya da fedakarlıkları ise onların çıkarları karşısında devede kulak kalır. Empati kurmanın haddinden fazla abartılan bir davranış olduğunu kabul etmekle birlikte işine geldiği takdirde insanlarla can ciğer kuzu sarması olmayı iyi bilir. Zira yarın bir gün kimin kime işe düşeceğini kim bilebilir? İnsan ilişkilerindeki süreçlere odaklandığı tek zaman burası olabilir. Onlar için Hatice’ye değil neticeye bakmak her zaman daha değerlidir.

Kendi Kurallarını Kendi Koyan Kova

Kovaların genelde iki yüzü var. Bir tarafta yüzünde güller açar, çevresine yardımcı olabilmek için elinden geleni yapar. Diğer tarafta ise yanına gelene soğuk bakışlarla bakar, mesafeli yapılarıyla çevresindeki insanların görüşlerine kapılarını kapar. Hatta çoğu zaman ortamın gereği ne olursa olsun kendi doğruları ışığında kendi kurallarını koyar. Bağımsızlık ve özgürlük arzusu ise aslında söz konusu davranışlarının nedenlerini açıklar.

Herkese Bir Kulp Takan Başak

Başaklar, ellerinde olsa kendileriyle evlenir. Nitekim olur olmaz davranışlarına tahammül edebileceği tek kişi kendisidir. Zaten onlara bir şey sevdirmek de takdirlerini kazanmak da çoğu zaman pek mümkün değildir. Karşılarına kim geçse anında eleştirecek bir yan bulabilir. Zor beğenen halleri ve iflah olmaz eleştirellikleriyle herkese bir kulp takabilir. Hal böyleyken kendisini başkasının arkasına koymayı nasıl kabul edebilir?

Fikirleri Konusunda Sonuna Kadar Direten Boğa

Elit ve rafine zevkleriyle Boğalar, genelde her şeyin en iyisini bildiğini iddia eder. Yeni fikirlere açık olmak ya da içlerinden gelmeyen bir şeyleri yapmak zorunda kalmak onları fazlasıyla gerer. Yeni şeyler denemeye ya da yeni arkadaş gruplarına dahil olmaya yalnızca kendi içinden geldiyse rıza gösterebilir. Aksi takdirde kendi fikirleri konusunda diretir de diretir. Çevresinin onu en ufak bir değişikliğe ikna edebilmesi için saatlerce dil dökmesi gerekebilir.

Sınırları ya da Kişileri Umursamayan Yay

Özgür ruhlu Yaylar için sınırlamalar, kurallar ya da başkalarının düşünceleri çoğu zaman dikkate değer şeyler değildir. İçinden bir şey geldiyse o an yapması gerekir. Can sıkıcı gerçeklikler sonradan peşine düşse ne fayda, olan olduktan sonra ağlayıp dövünmekle eline ne geçebilir? Kaldı ki sorumluluk almaktan koşar adım kaçan birisi olduğundan herhangi bir sorun karşısında kendinden başka herkesi suçlayabilir.

Savunma Mekanizması İçerisinde Gizlenen Yengeç

Narsistlerin en belirgin özelliklerinden biri haklı veya haksız hiçbir eleştiriye gelememeleri. En ufak bir olumsuz değerlendirme karşısında bile kalkanlarının arkasına gizlenen Yengeçler de bu anlamda eleştiriye kapalılıkta çığır açan burçlardan biri. Birbiri ardına bahaneleri sıralar, suçun kendisinde olmadığını ispatlamak için kendini paralar. Kimi zamansa bu tip haksızlıkları kendi lehine kullanabilir. Böylece çok konuşulan ya da ilgi çeken bir kimse haline gelebilir.

Kimseye Uzun Uzun Katlanamayan İkizler

Çocukluklarından bu yana İkizlerin en büyük problemleri, neyle ilgilenirlerse ilgilensinler dikkatlerini çok geçmeden kaybetmeleri. İsterse finalleri söz konusu olsun isterse arkadaş sohbetleri. Önce can kulağı ile dinlemeye başlar, 5 dk. geçmeden sıkılmış gözlerle etrafa bakar. Bir soru geldiğinde de mutlaka “Pardon ya, ne demiştin” diye karşısındakini yanıtlar. Tüm bunlar aslında İkizlerin genlerine işlemiş sıkılganları ve değişkenlikleri ile ilgili.

Konuyu Dönüp Dolaştırıp Kendine Getiren Terazi

Teraziler dışarıdan sosyal ve hoşsohbet görülebilir. Doğruluk payı olmakla birlikte kiminle muhabbet etse konuşmalarının seyrini hep kendi lehine değiştirir. Birisi yana yakılan kendi derdini anlatırken, “Benim başıma da şöyle bir şey gelmişti” deyip, karşısındakiyle dert yarışına girebilir. Çok geçmeden roller değişir, az önce ağlayan kişi bir anda artık onu teselli etmeye girişir. Sebebi ise açık; kendinden bahsetmeyi sevmesi ve her zaman ilgi görmek istemesi.

Altta Kalmayı Kendine Yediremeyen Oğlak

İlk bakışta Oğlaklar ağır başlı ve olgun görünebilir. Kolay kolay fark edilmese de içlerinde karşı koyamadıkları bir otoriterlik gizlidir. Her şeyi kuralına uydurmada ya da herkes için en iyiye karar vermede başkalarına söz hakkı tanımaya yanaşmayabilir. Kendisine karşı gelen ya da aleyhinde sözler söyleyen kişilerin ağzının payını ise mutlaka verir. Oğlakların katlanamadıkları bir şey varsa o da altta kalıp, son sözü söyleyememesi olabilir.

Mağdur Edebiyatı ile İlgi Çekmeye Çalışan Balık

Narsistlerin en sık başvurduğu davranışlar; kendini herkesten üstün görmek, kendi çıkarları için başkasının üzerine basmak ya da insanlara işlerine geldiği gibi davranmak, Balıklar söz konusu olduğunda pek işlemeyebilir. İlgi çekme isteği konusunda kimselerden aşağı kalmasa da bunu mağduriyet yaratarak değil mağduriyetten yararlanarak yapmayı iyi bilir. Savunmasız ve üzgün birine karşı kim ilgisiz kalabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.