Burcuna Göre Nasıl Ders Çalışman Gerektiğini Keşfet!

Evet, yaz mevsimi harika bir rüya gibiydi, ama üzülerek söylüyoruz ki artık uyanma vakti… Sınavlar, projeler ve ödevler kapıyı çalmadan önce ve “bu dönem farklı olacak” gibi sözler verilmeden önce bu yazıya kulak vermelisin, çünkü herkesin kendisi için işleyen özel bir çalışma sistemi olmalı! Eğer sana en uygun ders çalışma stilini öğrenmek istiyor ve bu dönem herkesin içinde elmas gibi parlamak istiyorsan devam et, söz veriyoruz bu sefer harika şeyler olacak!

Koç

Öncülük etmek senin doğanda var! Bu dönem bu yeteneğini bir üst basamağa taşıyarak kendi çalışma grubunu oluşturabilirsin. Tek yapman gereken kendine biraz daha güvenmek ve inisiyatif alıp sınıfta kendine göre olan kişileri bir araya getirmek, çünkü atalarımızın da dediği gibi, bir elin nesi var iki elin sesi var… Grubuna seçeceğin her bir kişinin farklı bir alanda iyi olmasına da özen göster ki çalışırken sırayla herkes birbirine bir şeyler katıp öğretebilsin.

Boğa

Boğa denilince bazılarının aklına inatçı oluşları gelir ancak unutulmamalıdır ki sınav zamanı herkesin biraz inatçı olması gerekir. Bu yüzden bu inatçılığı öğrenmek gereken konuları sürekli olarak tekrar etmekte kullanmalısın çünkü beynimiz tekrar ettiğimiz şeyleri daha kolay hatırlamaya programlanmıştır. Bu yüzden ders çalışmak için ne kadar erken olursa olsun, sınavlar başlamadan tekrar yapmaya başlamalısın. Elde ettiğin başarıya sen bile hayret edeceksin!

İkizler

Değişime oldukça açık ve kolay adapte olabilen bir insan olduğun için, bulunduğun çevreyi belirli aralıklarla değiştirmek sana çok iyi gelecek. Bu yüzden bu dönem daha önce hiç gitmediğin bir kafede ya da kütüphanede çalışmayı denemelisin. İçinde rahat hissedeceğin yeni bir mekan seni hem canlandıracak hem de tazeleyecek, bize güven!

Yengeç

Ailene ve sevdiklerine düşkünlüğünle ortamlara nam saldığını sen de biliyorsun ve bu hiç de kötü bir şey değil. Ama bu durum bazen odaklanmana engel oluyor. Bu yüzden birkaç gün sosyal medya detoksu yapıp sosyal medyadan uzak durmayı denemelisin. Kabul edelim, Facebook, Twitter ve Instagram’da zaman geçirmek çok eğlenceli, ama dört saat sonraya teslim etmen gereken bir makale varken değil… Bu yüzden sınav dönemi telefonundan uzak kalmalı ve odaklanmaya başlamalısın.

Aslan

Aslan, kral ya da kraliçe… Sen kendine güvenli ve ve gururlusun, ve bunları başkaları tarafından duymak oldukça hoşuna gidiyor. Bu durum harika çünkü seni çoğu zaman hayatta olmak istediğin yerlere taşıyor. Tabii kim olduğunun farkında olduğun sürece. Bu yüzden eğer bir konuda zorluk çekiyorsan egolarını bir kenara bırakıp yardım alabileceğin insanlara danışmalısın. Bir başka değişle hocalarını ofislerinde ziyaret etmeli ve etütlere katılmalısın, inan çok daha başarılı olacaksın.

Başak

Detaycı, ve mükemmeliyetçiliğinle örnek öğrenci olmaya en yakın adaylardansın ve düzen senin göbek adın! Bu yüzden çalışırken planlı olmak seni hep bir üst basamağa yaklaştıracak. Çalışman gereken konuları haftalık ve aylık planlara ayırabilir ve çalışırken renkli  post-it kağıtlarından yararlanabilirsin. Hadi görelim seni küçük dahi!

Terazi

Denge senin göbek adın ve işleri tıkırında ilerletmek tek gayen. Bu yüzden senin için en önemli şeylerden biri de uyku! Evet sınav dönemi çok stresli ve yoğun olabilir ama pek çok çalışma gösteriyor ki uykusuz kalmış bir bünyenin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Bu yüzden nasıl çalışırsan çalış, sabahlayıp konuları yetiştireceğim diye uykusuz kalma. Uyku ve çalışma saatleri arasındaki dengeyi bulmak seni gece kuşu olmaktan çok daha fazla başarılı yapacak.

Akrep

Tutku, irade duygular… Tüm bunlar seni yansıtan kelimeler, işte tam da bu yüzden tüm bu özelliklerini çalışma stiline de yansıtmalısın. Çalışırken seni yansıtan müzikleri dinleyerek daha fazla odaklanabilirsin. Genel olarak enstrümantal müzik dinlenilmesi önerilse de bu sana sıkıcı gelmesin. Herhangi bir filmin ya da dizinin müzik albümlerini dinleyerek de çalışabilirsin.

Yay

Enerjik ve samimi kişiliğinle oradan oraya koşturmak senin için hiç de yorucu değil. Sınav dönemlerinde herkes ders çalışırken seninle oradan oraya koşturacak birilerini bulmak da oldukça zor olacak evet, ama tüm bu yoğunluğunun arasında kendine ve arkadaşlarına vakit ayırmak hem sana hem onlara çok iyi gelecek. Ne kadar ders çalışırsan çalış, ders aralarında küçük molalar vermeyi ve belirli bir süreden sonra dışarı çıkıp sosyalleşmeyi ihmal etme.

Oğlak

İnsanlar senin realist duruşunu oldukça beğeniyor ve takdir ediyor, fakat bunun da bir sınırı var… Evet, işler bazen oldukça yoğunlaşıyor ve zorlaşıyor fakat bu gibi durumlarda senin en önemli silahın iyimserlik olmalı. Her zaman en kötüsünü düşünüp ona göre hareket emene gerek yok. Ders çalışırken önündekinin sadece bir sınav ya da ödev olduğunu unutmamalı ve hayatı kendine zindan etmemelisin.

Kova

Açık görüşlülüğün ve yaratıcılığınla ders çalışmayı eğlenceli hale getirmeyi senden iyi kimse beceremez. Bu yüzden ders çalışırken kullanacağın rengarenk kalemler, sevimli not defterleri ve değişik yöntemler seni daha çok çalışmaya teşvik edecek. Ayrıca teknoloji sevgini de yine ders çalışmayla birleştirmek ve konularla ilgili notlar ve sunumlar hazırlamak da istediğin notlara ulaşmanı sağlayacak. Şimdiden kolay gelsin!

Balık

İçindeki anlayışlı ve yardımsever gücü, sınıfından ya da etrafındaki herhangi birine anlamadığı bir konuyu anlatarak kullanabilirsin. Bu sayede sen de kendi pratiğini yapmış olacak ve başkasına anlattığın konuyu iyice öğrenmiş olacaksın. Unutma ki bir başkasına bir şeyi anlatmak için  o konuyu çok iyi biliyor olmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.